Foto: IMDB (Focus Features), Wikimedia Commons

/ 0 / Ľuboš Belko
Wladyslaw Szpilman bol židovský skladateľ poľského pôvodu, ktorého pred terorom druhej svetovej vojny zachránil jeho hudobný talent.

Na piano začal Szpilman hrať už ako dieťa pod vedením jeho matky. Svoj talent zdokonaľoval naprieč rokmi a ako dospelý sa zamestnal v Poľskom národnom rádiu. Tu pôsobil až do 1. septembra 1939, teda do dňa, kedy nemecké vojská vtrhli na územie Poľska. Nacisti chceli ukončiť vysielanie rádia, a tak posledná vec, ktorá v ňom odoznela, bola Szpilmanova verzia Nokturny od Chopina.

Wladyslaw Szpilman a jeho rodina boli umiestený do Varšavského geta, kde mali čakať na svoj osud. Keď ich mali všetkých odviezť na smrť do koncentračného tábora, okolo vlaku išiel nacistický policajt, ktorý Szpilmana poznal. Keďže bol šikovný a nadaný klavirista, rozhodol sa ho zachrániť. Napriek tomu sa však Szpilman musel pozerať, ako zbytok jeho rodiny odchádza vlakom na smrť.

Wladyslaw Szpilman

Po tejto záchrane zostal Szpilman žiť v gete, kde pomáhal pašovať zbraň, ktoré mali byť neskôr použité pre židovské povstanie. 13. februára 1943 sa mu podarilo ujsť. Podarilo sa mu ukryť v jednej opustenej varšavskej budove, kde ho neskôr našiel kapitán Wilm Hosenfeld. Namiesto toho, aby s ním naložil, tak ako nacisti nakladali s Židmi opýtal sa ho, čím sa živil. A Szpilman mu odpovedal, že bol pianista.

Hofenfeld chcel, aby mu niečo zahral. Keď Szpilman dokončil svoju pieseň, Hofenfeld mu povedal, že tu nemôže zostať a že ho vezme do mesta, kde bude v bezpečí. Na to však Szpilman namietal, nemohol to miesto opustiť, pretože bol Žid. Napriek tomu, že Hofenfeld zistil, že pianista nebol obyčajný Poliak ukrývajúci sa pred povstaním, rozhodol sa, že ho nenahlási, a tak mu zachránil život. Neskôr mu na toto miesto nosil jedlo, aby tu Szpilman neuhynul.

Wladyslaw Szpilman

Keď Nemci prehrali vojnu, Szpilman prežil. Až do roku 1950 sa však nedozvedel meno nacistického vojaka, ktorý ho zachránil. Wilm Hosenfeld bol obvinený z vojnových zločinov a odsúdený na 25 rokov nútenej práce. Počas výkonu trestu napísal list svojej manželke, od ktorej chcel, aby kontaktovala židov, ktorým počas vojny pomáhal. Tí mu mali pomôcť s jeho prepustením a bol medzi nimi aj Szpilman. Aj napriek tomu, že mu pomôcť chcel, nebolo mu to umožnené, a tak jeho záchranca v roku 1952 umrel v sovietskom pracovnom tábore.

Szpilman zostal pôsobiť v obnovenom Poľskom národnom rádiu a vo svojej biografii nechal Hofenfeldovi čestnú pamiatku. Umrel v roku 2000 vo veku 88 rokov. O dva roky na to ho stvárnil Adrien Brody v biografickom filme Pianista, ktorý získal troch Oscarov.

Pozri aj: Slovenský Černobyľ: Záhadný opustený hotelový komplex, z ktorého behá mráz po chrbte

allthatsinteresting.comen.wikipedia.orgKomentovať (0)