Foto: SITA/AP

Len pred týždňom varoval UNICEF pred obrovskou chudobou, kde sa milióny detí stali ešte chudobnejšie.

Detský fond OSN (UNICEF) v utorok varoval, že krajiny na východe a juhu Afriky môžu “stratiť jednu generáciu” detí, ak ich vlády neotvoria školy, ktoré sú v dôsledku pandémie nového koronavírusu zatvorené. Informovala o tom agentúra DPA.

Aj napriek tomu, že 13 z 21 krajín na východe a juhu Afriky už svoje školy otvorilo, na výučbe sa naďalej nezúčastňuje takmer 65 miliónov detí. UNICEF vo svojej správe vyjadril obavy, že niektoré štáty – napríklad Keňa – ešte nevedia, či svoje školy tento rok vôbec otvoria. “Po siedmych mesiacoch pandémie musíme mať v súvislosti so závažnosťou tejto krízy veľmi jasno – riskujeme stratu jednej generácie,” uviedol regionálny riaditeľ UNICEF pre východnú a južnú Afriku Muhhamád Malick Fall.

Jedna generácia detí je v ohrození

Foto: SITA/AP

“Zaznamenali sme pokles v študovaní, nárast v prípadoch násilia, detskej práce, núteného detského manželstva, tehotenstva tínedžerov a nedostatočnej výživy. Jedna generácia detí je v ohrození, a to v tom najkritickejšom období v dejinách nášho kontinentu,” dodal Fall. Deti prichádzajú v dôsledku zatvorenia škôl o každodennú výživnú stravu, píše UNICEF.

V správe fondu sa uvádza, že aj napriek pandémii môžu vlády svoje školy bezpečne otvoriť, keďže podľa vedeckých štúdií deti nepatria medzi superšíriteľov koronavírusu a sú vekovou skupinou, ktorá je týmto vírusom ohrozovaná najmenej. Deti podľa fondu tvoria v regióne len 2,5 percenta nakazených novým koronavírusom. “Dnes vieme, že deti viac ohrozuje to, že vynechávajú školu,” dodal UNICEF.

Fall uviedol, že kontinent v ostatných rokoch zaznamenáva bezprecedentný populačný nárast. Ak miestne vlády ponúknu deťom kvalitné vzdelávanie, verí, že to pomôže zlepšiť ekonomickú situáciu v subsaharskom regióne, kde viac ako 70 percent ľudí žije len z približne 1,70 eura na deň.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )