David Magnus/ILPO MUSTO

Hoaxy nie sú len symbolom dnešnej doby, no v histórii sa objavovali už oveľa skôr. Tu je prehľad 12 falošných správ, ktoré zmiatli tisíce ľudí po celom svete.

Každý z nás sa už s nimi stretol. V záplave informácií, ktoré sa na nás každý deň valia, niekedy nedokážeme odfiltrovať tie, ktoré sa nezakladajú na pravde a niekedy ani objektívne nemáme možnosť zistiť či je to skutočne tak, alebo nie. Takéto falošné správy, hoaxy vznikajú z rôznych dôvodov, pričom najčastejší je ten, že niekto chce urobiť senzáciu a samozrejme na tom aj dobre zarobiť. Iné, takéto podvodné správy, vznikajú len preto, že sa niekto chce jednoducho iba zabaviť. Prinášame vám preto týchto 12 hoaxov, ktoré oklamali desaťtisíce ľudí. Ak ste niektorým verili aj vy, teraz sa konečne dozviete pravdu. 

Víly z Cottingley

Frances Griffiths

Ide o sériu fotografií urobených v rokoch 1917 a 1921, kde sú zachytené dievčatá vo veku od 10 do 16 rokov. Fotografie mali byť údajným dôkazom existencie víl a elfov a medzi verejnosťou vyvolali značný rozruch. Mnohí ľudia týmto fotografiám uverili, čomu sa ale nemôžeme diviť, keďže v tom čase boli falošné správy vytvorené fotografiami „v plienkach“ a ľudia nemali dôvod im neveriť. Nakoniec sa ale potvrdil podvrh, čomu dopomohla aj fotografia z jednej z dievčat z laboratórií, na vysokej škole. Podvrhu ale mnohí ľudia stále verili, dokonca aj známy spisovateľ Arthur Conan Doyle veril týmto fotografiám až do svojej smrti.

Zmiznutie blondínky

Pixabay

V roku 2002 BBC publikovalo článok o tom, že každý rok sa rodí menej a menej ľudí s blond vlasmi a nakoniec, približne do 200 rokov blond ľudia úplne vymiznú. Neskôr The New York Times publikoval článok, kde túto štúdiu poprel a označil ju ako nepravdivú. Avšak mýtus žije ďalej. V skutočnosti, gény zodpovedné za farbu vlasov sa prenášajú z generácie na generáciu a nie vždy sa farba vlasov prejaví v každej generácií. Je teda možné, že aj keď rodičia majú tmavé vlasy, tak ich dieťa môže byť pokojne blond.

Loch Ness

Robert Kenneth Wilson/Sam Fentress

Lochnesská príšera je azda jeden z najrozšírenejších starých hoaxov na svete. V roku 1934 Daily Mail publikoval vôbec prvú fotografiu mystického jazerného zvieraťa vytvorenú londýnskym chirurgom Dr. Wilsonom. Až v roku 1994 sa ale definitívne potvrdilo, že príšera z jazera Loch Ness neexistuje a že fotka je podvod. Dovtedy mnohí ľudia verili v to, že Dr. Wilson skutočne zachytil mystické jazerné zviera.

Piltdownský človek

museum-security/Universal History Archive/Universal Images Group/EAS NEWS

V roku 1912 amatérsky archeológ Charles Dawson tvrdil, že našiel dávne pozostatky údajného medzičlánku medzi primátom a človekom. Dawsonov podvod bol odhalený až o 40 rokov neskôr, kedy vedci zistili, že lebka, ktorú Dawson prezentoval ako dôkaz, sa skladá z čeľuste orangutana a lebky moderného človeka.

Fotografie duchov od Williama Mumlera

photographymuseum

Koncom 19. storočia fotograf William Mumler začal vytvárať fotografie, ktoré zachytávali ľudí s údajnými duchmi ich zosnulých rodinných príslušníkov. Jeho najslávnejšia fotografia zachytávala Mary Toddovú Lincolnovú s jej zosnulým manželom Abrahamom Lincolnom. Fotografie boli veľmi populárne, no keď sa zistilo, že ide o podvrh, Mumler skončil na mizine.

Beringerove kamene

Teylers Museum

V roku 1725 objavil profesor medicíny vyryté vápencové kamene, ktoré líčil ako dôkazy prehistorických zvierat a rastlín. Beringer pokladal nález za Božiu vôľu a dokonca vydal knihu o svojich nálezoch. Avšak po nejakom čase sa ukázalo, že ide o podvod, ktorý nastražili Beringerovi kolegovia, s cieľom zdiskreditovať ho. Nasledoval škandál vo vedeckej obci a on, ale aj kolegovia mali už navždy poškodenú povesť.

Šachový Turek

Carafe/Wolfgang von Kempelen

V 18. storočí vynálezca Wolfgang von Kempelen zostrojil šachový hrací automat, ktorý pripomínal Turka sediaceho za stolom. Turek prehral iba 6 hier z 300 a bol pokladaný za veľkú atrakciu. Už v tej dobe existovalo podozrenie, že prístroj niekto ovláda, no miesto v šachovom stroji sa zdalo byť malé. Kempelen s prístrojom precestoval mnoho krajín a porazil aj viacero štátnikov vrátane Napoleona či Benjamina Franklina. Neskôr sa zistilo, že prístroj skutočne niekto ovláda. Vo vnútri sedel malý šachista, ktorý vo vojne prišiel o obe nohy. Stroj ovládal za pomoci magnetov.

Pitva mimozemšťana

SIPA / EAST NEWS

V roku 1947 došlo k údajnej havárii UFO v Roswelli v USA. V roku 1995 zverejnil britský filmový producent Ray Santilli senzačné video, v ktorom môžete vidieť pitvu mimozemšťana, ktorý pochádzal práve z havárie v Roswelli. Neskôr sa ale dokázalo, že video bol podvrh a autorom videa bol samotný Santilli, ktorý vo videu použil bábku.

Turista na veži obchodného centra

touristofdeath

Po tragických udalostiach z 11. septembra 2001 sa objavila fotografia, ktorá ukazuje muža stojaceho na vyhliadkovej streche veže svetového obchodného centra, len pár sekúnd pred nárazom lietadla. Fotografia je však podvrhom. Turista nemohol byť na vyhliadke o 8:45, pretože tá sa otvárala až o 9:30, a tiež lietadlo na fotografii prichádza z nesprávnej strany. Okrem toho nesedia ani tiene a lietadlo nezodpovedá typu, ktorý do veže narazil.

Vojna svetov

Leemage/EAST NEWS/huffingtonpost

V roku 1938 režisér Orson Welles vytvoril rozhlasovú hru založenú na novele Vojna svetov od Herberta Wellsa. Tá popisuje situáciu, ako marťania útočia na Zem. Aj keď na začiatku rozhlasovej hry bolo ohlásené že ide o fikciu, mnohí poslucháči si rádio zapli neskôr a keďže rozhlasová hra sa podobala na živé vysielanie, vydesila mnohých poslucháčov. Niektorí poslucháči zo strachu utiekli zo svojich domovov, aby sa ukryli mimo mesta.

Redhefferov Perpetum Mobile

Charles Redheffer/wikipedia

V roku 1813 Charles Redheffer vyhlásil, že zostrojil perpetum mobile. No inžinier Robert Fulton bol od začiatku skeptický. Prehliadol si Redhefferov stroj a vyhlásil, že musí existovať nejaký zdroj napájania, ktorý vykonáva prácu stroja. Jeho predpoklad bol správny. V skutočnosti, v podkroví sedel muž, ktorý otáčal kľukou a dával tak stroj do pohybu.

Legenda o smrti Paula McCartneyho

thebeatles/thebeatles/thebeatles/rockrattlenroll

V roku 1969 sa rozšírila fáma, že spevák Beatles, Paul McCartney je už tri roky po smrti a že zomrel pri automobilovej nehode. Producenti nechceli vytvoriť paniku, a tak Paula nahradili dvojníkom. Ostatní členovia skupiny s tým súhlasili, no začali vkladať do svojej tvorby odkazy ktoré nasvedčovali, že Paul už nežije.

Tu je niekoľko príkladov:

  • Na prvom obrázku Paul sedí vo vnútri kufra, ktorý sa podobá na rakvu.
  • Na druhom obrázku vyzerá záhon ako hrob a žlté hyancinty pri Paulovi sú symbolom smrti.
  • Na obálke albumu Abbey Road je Paul jediný, kto je bez topánok – v mnohých krajinách sa pochováva bez topánok. Paul tiež nedrží krok s ostatnými. 
  • Na štvrtom obrázku, na obálke Magical Mystery Tour, je skupina oblečená v bielych kostýmoch, no jeden z členov kapely je oblečený v kostýme čierneho mroža – symbolu smrti.

Tento hoax či konšpiračná teória je tak smiešna, že ani nemá zmysel ju vyvracať. Stačí, keď ukážeme fotografie Paula z mladosti a z doby, kedy mal byť už údajne „po smrti“.

David Magnus/ILPO MUSTO

Pozri aj: 10 neuveriteľných súvislostí, ktoré vás prinútia zamyslieť sa nad svetom

interez.sk (mmm), brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články