Foto: TASR - Roman Hanc

Teplé dni sa pomaly, ale isto blížia a mnohí z vás sa už celkom určite tešia na vodu. Kde sa dá na Slovensku okúpať zadarmo?

Leto sa pomaly blíži a s dovolenkou to tentokrát nevyzeralo dvakrát priaznivo. Nakoniec sa však obmedzenia prijaté v súvislosti s pandémiou koronavírusu uvoľnili a letné prázdniny tak získavajú opäť starú podobu. Týka sa to aj kúpania na kúpaliskách, či prírodných vodných plochách. Kde sa však na Slovensku okúpať a užiť si leto a vodu bez toho, aby ste za jeden deň zaplatili desiatky eur? 

V súvislosti s priaznivou epidemiologickou situáciou Úrad verejného zdravotníctva opätovne povolil aj kúpanie na prírodných vodných plochách a otvorenie kúpalísk či akvaparkov. Na Slovensku máme na kúpanie v prírode množstvo možností, pri tejto príležitostí vám prinášame jeden z archívnych článkov. Nájdete v ňom desiatku zaujímavých lokalít. 

Beňatinské jazero

Ak sa rozhodnete navštíviť jazero Beňatina a chcete vidieť jeho krásu na vlastné oči, naskytne sa vám pohľad, ktorý pripomína scenériu z filmu. Malé travertínové jazierko Beňatina je skutočný slovenský unikát. Táto prírodná pamiatka sa nachádza v okrese Sobrance medzi dedinami Beňatina a Inovce. Kedysi sa tu nachádzal travertínový lom, no zaplavila ho spodná voda. Tá vytvorila nádherné tyrkysové jazierko, vďaka čomu ho mnohí volajú malé Chorvátsko. Svojou farbou pripomína známe Plitvické jazerá. Voda v jazere je síce studená, no veľmi čistá a na vlastné riziko sa v nej môžete pokojne okúpať. Viac o Beňatinskom jazere sa dozviete v našom staršom článku.

Foto: Archív TASR

Šútovské jazero

Miesto nabité westernovou atmosférou, ktoré mnohým pripomína známe scény z filmov o Winnetouovi. Šútovské jazero je vyhľadávanou rekreačnou oblasťou. V prípade, že budete chcieť toto miesto navštíviť, vydajte sa cestou medzi Ružomberkom a Martinom, rozhodne to neminiete. Nádherný tyrkysový odtieň tohto jazera vás uchváti. Vzhľadom na polohu tohto jazera čakajte, že voda býva aj teplých letných mesiacoch chladnejšia. Šútovské jazero nezabudlo ani na nudistov a aj tí si tu nájdu svoju pláž, kde môžu relaxovať tak, ako ich príroda stvorila. Ak sa na Šútovské jazero vyberiete, neobíďte ani známy Šútovský vodopád.

Foto: Archív TASR

Kaďa v Liptovskom Jáne

Neďaleko malebnej obce Liptovský Ján môžete natrafiť na jednu z miestnych rarít. Prírodný kráter s dobudovaným bazénom, v ktorom vyviera liečivá geotermálna voda. V tunajších kúpeľoch sa môžete zadarmo okúpať a vychutnať si perličkový kúpeľ pod holým nebom. Voda ma príjemných 20 °C, vďaka čomu si môžete tento zážitok vychutnávať aj v ešte stále pomerne chladných jarných mesiacoch.

Foto: Archív TASR

Kalameny

Termálny prameň priamo v lese, kde sa môžete okúpať aj v zime. Žiadne ploty, žiadna platba, len vy, horúca voda a všade navôkol krásna slovenská príroda. Nájdete ho za dedinkou Kalameny v okrese Ružomberok a z dediny vás k nemu dovedú navigačné a informačné tabule. Toto miesto môžete využiť ešte predtým, ako začnú panovať letné teploty. Voda tu má totiž až 33° C. Viac informácií o tejto zaujímavej lokalite nájdete v našom staršom článku.

Foto: Archív TASR

Kolpašské jazerá

Obľúbenými prírodnými kúpaliskami na strednom Slovensku sú banícke tajchy v Štiavnických vrchoch. Kolpašské jazerá sa nachádzajú v obci Banský Studenec. V súčasnosti sú tieto jazerá čoraz viac vyhľadávané turistami pre ich kvalitnú vodu a príjemné prostredie. Voda v nich patrí k najteplejším, aké sa dajú v okrese Banská Štiavnica nájsť. V menšom jazere sa tiež prevádzkuje rybolov, väčšie slúži najmä rekreantom na kúpanie.

Foto: Archív TASR

Klinger

Ďalším z obľúbených štiavnických tajchov, kde sa môžete zadarmo okúpať, je Klinger. Nachádza sa len malý kúsok od centra Banskej Štiavnice a patrí medzi najkrajšie tajchy v okolí. Klinger bol postavený v 18. storočí a slúžil na pohon ťažných a čerpacích strojov v baníckych šachtách. Dnes je obľúbeným miestom na relax a plávanie a to aj počas zimného obdobia, kedy je vyhľadávanou lokalitou „ľadových medveďov“.

Foto: Archív TASR

Počúvadlo

Snáď najznámejším a najnavštevovanejším štiavnickým tajchom je Počúvadlo. Narozdiel od mnohých iných Štiavnických tajchov, nájdete pri Počúvadle aj nejaké tie služby v podobe reštauračných a hygienických zariadení. Počítať však musíte aj s väčším počtom ľudí oproti ostatným menej známym tajchom. Vody je však pre každého dosť a rovnako.

Palcmanská Maša

Ak sa cez leto chystáte aj do jedného z najkrajších národných parkov Slovenska – Slovenského Raja – určite by ste nemali obísť ani príjemné a svieže osvieženie na Palcmanskej Maši. Vodná nádrž vznikla na rieke Hnilec kvôli regulácii vodného stavu rieky a pre potreby elektrárne v Dobšinej. Palcmanská Maša sa však stala aj centrom cestovného ruchu. Dnes sa tu môžete zadarmo osviežiť v údajne najchladnejšej vodnej nádrži v celej našej krajine.

Palcmanská maša, Foto: Archív TASR

Sĺňava

Medzi obcou Drahovce a mestom Piešťany nájdete ďalšie miesto, kde si slnko a vodu užijete celkom zadarmo. Sĺňava je najväčšou a najvyhľadávanejšou vodnou nádržou v okolí, ktorá vám počas roka garantuje veľké množstvo slnečných dní. Práve preto dostala taký názov, aký má. Na pobreží nádrže nájdete mnoho reštaurácií, stánkov s rýchlym občerstvením a niekoľko možností na ubytovanie. V strede nádrže sa nachádza aj prírodná rezervácia Vtáčí ostrov, ktorý je hniezdiskom niekoľkých vzácnych druhov vtákov.

Foto: commons.wikimedia.org (Lure)

Úhorná

Na hornom toku potoka Smolník vznikla kvôli zásobovaniu banskej činnosti vodná nádrž Úhorná. Prírodné prostredie Volovských vrchov dodáva nádrži zaujímavú horskú atmosféru a možno práve preto sa často nazýva aj Smolnícke pleso. Ak vás táto lokalita uprostred lesov a hôr zaujala, vedzte, že počas plávania v nádrži máte pod sebou po celý čas 35 metrov dlhú banícku štôlňu.

Foto: Szeder László / CC BY-SA

Poznáte zaujímavé miesto, o ktorom by malo vedieť celé Slovensko? Viete o ubytovaní, ktoré je netradičné a unikátne a radi by ste sa oň podelili s ostatnými? Pošlite nám svoj tip na [email protected] a my ho môžeme zaradiť do výzvy #cestujemdoma. 

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať