outdoorkids.6f.sk

Beňatinské jazero je unikátne vďaka svojej tyrkysovej farbe, zároveň je to aj najvýchodnejšie položený travertín.

Keď konečne prídu nádherné letné dni plné slnka, väčšina ľudí si zbalí kufre a vyberie sa na dovolenku k moru. Aj napriek tomu, že ho Slovensko nemá, horúce letné dni si vieme spestriť tým, čo nám naša nádherná príroda nadelila u nás doma. Ako malá krajina sa naozaj môžeme pýšiť množstvom prírodných jazier, ktoré sú stále vyhľadávané na rekreáciu či oddych. Slovenskou raritou je aj jazero Beňatina. Viete, kde sa nachádza a čím je také výnimočné?

Článok pokračuje pod videom ↓

 

Slovenský unikát

Ak sa rozhodnete navštíviť jazero Beňatina a vidieť jeho krásu na vlastné oči, naskytne sa vám pohľad, ktorý pripomína scenériu z filmu. Na Slovensku je to síce pomerne neznáma lokalita, no turistom a nadšencom prírodných krás má veru čo ponúknuť. Malé travertínové jazierko Beňatina je skutočný slovenský unikát. Táto prírodná pamiatka sa nachádza v okrese Sobrance medzi dedinami Beňatina a Inovce.

 

Kedysi sa tam nachádzal travertínový lom, no zaplavila ho spodná voda. Tá vytvorila nádherné tyrkysové jazierko, vďaka čomu ho mnohí volajú malé Chorvátsko, pretože svojou farbou pripomína známe Plitvické jazerá. Voda v jazere je síce studená, no veľmi čistá. Dokonca sa v nej dá na vlastné riziko aj kúpať.

 

Zaujímavosťou je aj načerveno sfarbený odtlačok pravekej ryby, ktorá sa pýši na útese. Aj vďaka nej ho niektorí nazývajú Beňatinská veľryba. V skutočnosti je však známe, že sa v tomto bývalom kameňolome našla skamenelina 5 metrov dlhej ryby. Travertínové jazero patrí k prírodným pamiatkam a zároveň je aj chráneným územím CHKO Vihorľat. Dnes je obľúbené medzi turistami, ale aj okolitými obyvateľmi, ako miesto na oddych. Nuž, posúďte sami.

 

Len na vlastné riziko

Prírodné jazerá sa od kúpalísk líšia najmä pokojnejším prostredím. To však neznamená, že ten pokoj naozaj zažijete. Kúpanie v jazerách, kde sa pravidelne nekontroluje kvalita vody, vám môže spôsobiť zdravotné problémy. Okrem toho tam veru len ťažko nájdete plavčíka, takže pri kúpaní si musíte dávať obrovský pozor na úrazy.

 

Aj napriek tomu, že si na leto ešte budeme musieť počkať, tento skvelý tip na oddych a relax si určite poznačte do diára.

Pozri aj: 11 unikátnych jazier a vodných nádrží, kde sa oplatí stráviť horúce letné dni na Slovensku

Interez.sk (Anna Zábojníková), krasneslovensko.eu
Uložiť článok

Najnovšie články