thecinemaholic.com

Aký koniec čaká našu civilizáciu? Zrazíme sa s meteoritom či uvítame partiu mimozemšťanov? Tvorcovia filmových verzií o konci sveta nám dávajú na výber viacero katastrof.

Apokalypsa či koniec sveta je obľúbenou témou spisovateľov, režisérov aj divákov. Z času na čas zachytíme „zaručene overený termín katastrof“. Pamätáte sa, ako sme sa báli roku 2000? Čakali sme, že nám skolabujú počítače (teda tým, čo ich už mali) a mnohí sa preto pripravovali na najhoršie. Ďalší termín, ktorý tiež pochádza z rokov minulých, bol 21. 12. 2012. Vtedy už vraj išlo do tuhého, pretože končil Mayský kalendár. No my prekvapivo fungujeme ďalej. A s nami aj tvorcovia katastrofických scenárov.

Najlepšie katastrofické filmy

Aby sme vás trošku navnadili, pripravili sme si pre vás zoznam 10 najlepších filmov o konci, ktoré určite stoja za pozretie. Nech sa páči, vitajte vo svete apokalypsy.

When Worlds Collide (1951)

Myšlienka, že sa naša matička Zem zrazí s cudzím telesom, je dosť stará, aby sme sa jej (ne)museli báť. Milujú ju aj konšpirátori. Dvaja z nich, Philip Wylie a Edwin Balmer, spoluautor knihy „When Worlds Collide,“ (Keď sa zem zrazí) z roku 1933, túto myšlienku zhmotnili do filmového diela, ktoré priam hraničí s absurdnosťou. Svet sa zrazí s telesom a ľudská rasa je na pokraji vyhynutia. No ako to už býva, zachrániť sa môžu len vyvolení. Tí sa dostanú na vesmírnu archu, ktorá ich má dopraviť na obývateľnú planétu Zyra. Vedec Dr. Cole Hendron má pred sebou neľahkú úlohu – vybrať, kto dostane miesto na arche. Film surovo ukazuje ľudskú podstatu, keď sa civilizované ľudstvo zmení na tlupu bojujúcu o život.

Seeking a Friend for the End of the World (Hľadám priateľa na koniec sveta), 2012

V tomto filme ide na prvý pohľad o katastrofu, ktorá sa ničím nelíši od ostatných. Vesmírom sa rúti obrovský asteroid, ktorý za tri týždne zničí všetko život na zemi. Ľudia vidiac, že im už neostáva veľa času, sa rozhodnú dohnať všetko, čo zmeškali. Aj poisťovací agent Dodge sa rozhodne využiť čas, ktorý ostáva na to, aby našiel svoju stredoškolskú lásku. Ako to už býva, nič nie je tak, ako si naplánoval. Osud mu do cesty privedie mladú ženu zo susedného bytu. Zatiaľ čo sa ľudstvo zmieta v katastrofických víziách, dvaja ľudia na to zvysoka kašlú a pomilujú sa na zadných sedačkách auta. Pre niekoho celkom príjemná predstava odchodu na druhý svet, nemyslíte?

Miracle Mile (1988)

Ku poriadnej apokalypse môže dôjsť aj nedopatrením. Stačí, keď niekto v raketovej základni omylom odpáli rakety nesúce jadrové hlavice. Príbeh však nemusí byť taký nereálny, ako sa môže zdať na prvý pohľad. Už dlhú dobu na svet číha hrozba jadrovej vojny s následným zničením celej ľudskej rasy. Steve De Jarnatt vo svojom najvýznamnejšom diele namaľoval obraz o hrôzach, ktoré by v prípade zrealizovania tohto scenára čakalo na ľudstvo. Ako aj hlavná postava Harry, ktorý nevedomky upozornil cudzincov o hroziacej jadrovej vojne. Celé Los Angeles sa dostane do úplného chaosu. Nikto nevie, či sa jedná o falošný poplach a mesto sa začne pripravovať na okamžitú evakuáciu. V chaose sa Harry sa snaží nájsť Julie a keď to tak vyzerá, že sa zachránia, ich vrtuľník narazí do La Brea Tar Pits, ktorý bol paradoxne miestom, kde sa stretli a spoznali. Jarnattov film ukazuje, ako rýchlo môže dôjsť ku skratu v spoločnosti, keď jej hrozí blízka smrť. Hoci ste pravdepodobne tento film nevideli, podľa viacerých kritikov ide o dielo, ktoré sa naozaj oplatí pozerať.

These Final Hours (2013)

Ľuďom žijúcim v západnej Austrálii je daných 12 hodín na to, aby sa rozlúčili so svetom. Počas šialenstva sa ľudia snažia naplno užívať si život a na poslednú chvíľu vybičovať z neho maximum. James, hlavný hrdina filmu, sa chystá na párty, no plány mu skríži záchrana dievčaťa pred znásilnením. Jeho plán posledných hodín sa úplne zmení, pretože sa rozhodne Rose priviesť k rodine. Austrálska filmárka Zak Hilditch vytvorila naozaj vydarený kúsok. Podarilo sa jej zachytiť zmiešané pocity ľudí, ktorí sú si vedomí svojej blížiacej sa smrti. Ľudia odhodia všetky spoločenské zábrany a zapájajú sa do divokých činov, len aby si užili čo najviac. Jamesov čin sa tak stane posledným svetlým lúčom človeka, ktorý nedbá na svoje potešenie. A tu sa vynára na povrch dôležitá otázka. Čo by sme robili v posledných hodinách?

This is the End (Apokalypsa v Hollywoode), 2013

Koniec sveta sa nevyhne ani továrni na sny. V komédii, ktorá nie je tak celkom komédiou, sa stretávame so šiestimi kamarátmi, ktorých divoký večierok sa premení v boj o život. Los Angeles je devastované bližšie nešpecifikovanou apokalypsou, pred ktorou sa skupinka snaží ukryť v dome jedného z nich. Zásoby jedla a pitia sa stenčujú a chlapcom nie je dvakrát do smiechu. Nastupuje ponorková nemoc a priatelia sú nútení opustiť svoje útočisko. Je to skúška nielen prežitia, ale aj priateľstva, ktoré bude skúšané v tak ťažkých podmienkach. Určite však stojí za pozornosť aj to, že v tejto snímke hrajú všetci herci seba samých. Režiséri Seth Rogen a Evan Goldberg tak vytvorili snímku, ktorá určite stojí za to.

On the Beach (Na brehu), 1959

Kde bolo, tam bolo, bol rok 1959 a svet mal ešte stále v čerstvej pamäti II. svetovú vojnu. Napätie medzi USA a ZSSR stúpa a ľudia sa boja tretej svetovej vojny. Stanley Kramer zrežíroval novelu Nevila Shuteho s rovnomerným názvom On the Beach. A o čo teda ide? Po nukleárnom zásahu Austrálčania ostávajú poslednými obyvateľmi zeme. Ale tak sa zdá, že ani ich budúcnosť nemá dlhé trvanie. Koniec ich čaká za pár mesiacov. Oplatí sa zamilovať? Oplatí sa niečo „riešiť“? Alebo jediné, čo ostáva, je pripravovať sa na smrť? Zaujímavý je nápad austrálskej vlády, ktorá ponúka samovražedné pilulky, pre tých, ktorí nechcú čakať. Ale je to naozaj najlepšie riešenie?

Interstellar (2014)

Predstavujeme vám pomerne nový film, o ktorom ste už určite čo-to počuli. Film režíroval Christopher Nolan. V jeho ponímaní plodiny na Zemi zničila rozsiahla pleseň a ľudstvo sa tak dostalo na pokraj vyhynutia. Keď sa náš čas na Zemi chýli ku koncu, treba s tým niečo robiť. Tím astronautov vedených Josephom Cooperom začal pod hlavičkou NASA misiu, ktorej cieľom je nájsť vo vesmíre obývateľnú planétu. Film vás stiahne do matematických analýz či putovania cez čierne diery. Nevyhneme sa ani rozmarom časopriestorového kontinua. Túžba po prežití sa mieša s veľkolepými víziami vesmíru. Samotný význam príbehu však nie je na povrchu. Budete sa musieť poriadne sústrediť, aby ste ho objavili.

Melancholia (2011)

Svojského režiséra Lars vo Triera buď milujete, alebo nenávidíte. Rovnako na tom sú aj filmoví kritici. Každopádne režisérovi sa vždy podarí natočiť snímku, ktorá s vami poriadne zamáva. Melanchólia je druhým filmom z jeho „depresívnej“ trilógie. Rozpráva o príbehu mladého dievčaťa Justine a jej sestry Claire, ktoré sa obe stali obeťami nenásilnej depresie. V súvislosti s blížiacim sa zničením Zeme v dôsledku kolízie s túlavou planétou obe sestry definujú svoj život ako úplnú trosku. Dávajte si pozor, pretože depresia, melanchólia a beznádej sa pri pozeraní môže ľahko preniesť aj na vás. Všetko to je podané veľmi surovým spôsobom. Celý film je metaforou melanchólie a náročnosti nájdenia pokoja v duši. Síce je to jeden z najviac podceňovaných filmov súčastnosti, ale pozrite si ho aspoň kvôli Kirsten Dunst, ktorá svoju rolu mladšej sestry zvládla naozaj bravúrne.

Last Night (Posledná noc), 1998

Film Last Night je naplnený neistotou a pátosom. Ak sa svetu určí „deadline“, tak si môžete byť istí, že vypukne chaos. Mnoho ľudí sa však rozhodne posledné minúty pred koncom stráviť so svojou rodinou, zatiaľ, čo druhá skupina dá prednosť neviazanej zábave (tento scenár sa opakuje pri viacerých apokalyptických filmoch). Vdovec Patrick objaví v uliciach depresívnu Sandru, ktorá hľadá svojho manžela Ducana. Táto zvláštna dvojica zistí, že Ducana zabil násilník. Sandra sa snaží prehovoriť Patricka, aby spáchali samovraždu. Nakoniec sa im to predsa len podarí ustáť. Finálne momenty filmu sú veľmi silné a napriek všetkej absurdnosti, depresii a neodvratnému koncu sa pobozkajú. Don McKellar natočil tento film o stratenej nádeji počas posledných hodín pred apokalypsou. Kritici filmu však argumentovali, že panika nebola dostatočne preukázaná a že nakoniec zvíťazí pokoj nad násilím. Ale nebolo by to super, keby to tak bolo aj naozaj?

Dr. Strangelove (Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu), 1964

Čudný názov, čudný film. Kubrickovo meno vám asi nebude celkom neznáme, no jeho dielam musíte prísť na chuť. Dr. Strangelove je kultovou satirou na studenú vojnu s reálnou hrozbou jadrového útoku. Režisér odhaľuje absurditu v rôznych formách. Naháňanie sa za politickými, mocenskými a vojenskými cieľmi, ktorých produktom je paranoja. Americký generál Jack Ripper chce zničiť Sovietsky zväz. Priam je posadnutý myšlienkou ničenia, netušiac, aký to môže mať následok. Film môže byť skvelým upozornením na to, že koniec sveta si môžeme spôsobiť my sami. Stačí, že „prepne“ malej skupinke ľudí. A to je na tom to desivé.

Nech nás však bude čakať čokoľvek, vždy budeme mať na výber z dvoch možností. Buď sa budeme správať ako zvieratá, alebo ľudia. Voľba je na každom z nás.

Pozri aj: 10 filmov o cestovaní, pri ktorých budete mať chuť zbaliť sa a odísť preč

interez.sk (Michaela), thecinemaholic.com
Uložiť článok

Najnovšie články