Foto: Wikimedia

Množstvo krásnych a zaujímavých miest Slovenska sme vám už ukázali. Pozrime sa tentokrát k našim západným susedom.

Jar je v plnom prúde a vy už možno rozmýšľate, kam sa vydať na letnú dovolenku. Poprípade si len chcete spríjemniť niektorý z nadchádzajúcich pekných víkendov, ktoré do leta ostávajú. V minulosti sme vám na našom portáli predstavili množstvo zaujímavých a krásnych miest na Slovensku. Nie že by sa nám minuli, ale rozhodli sme sa pozrieť aj za hranice našej krajiny. Postupne vás zoznámime so zaujímavými lokalitami u našich susedov. Nepôjde pritom vždy o tie najznámejšie a „najmainstreamovejšie“ miesta, ale pokúsime sa predstaviť vám i tie, o ktorých ste doposiaľ nepočuli. Začnime teda v Českej republike.

Pravčická brána

Túto skalnú bránu nájdete v severozápadných Čechách v jednou z najkrajších národných parkov krajiny – České Švajčiarsko. Pravčická brána je pritom skutočným klenotom tohto regiónu. Ide totiž o najväčšiu prírodnú skalnú bránu v celej Európe. Prostredie prírodnej atrakcie dopĺňa aj malý zámok Sokolie hniezdo. Pravčická brána je teda miesto, ktoré sa v tomto českom regióne rozhodne oplatí navštíviť. Výhľady, ktoré ponúka široko ďaleko nenájdete.

Foto: Wikimedia

"Bohemian Switzerland at sunrise"

Chodník v oblakoch

Podobnú atrakciu ako Chodník korunami stromov v Bacheledovej doline, má aj náš západný sused. Chodník v oblakoch na Dolnej Morave je však podľa nášho názoru ešte atraktívnejší. Dosahuje totiž výšku až 55 metrov okrem výhľadov na masív Králického Sněžníku či Krkonoše totiž ponúka aj niekoľko adrenalínových zážitkov. Za zmienku rozhodne stojí 100 metrov dlhý tobogan pre tých najodvážnejších, ktorí si chcú cestu z vyhliadkovej terasy trošku urýchliť.

Dolní Morava, Stezka v oblacích
Stezka v oblacích

Lednicko-Valtický areál

Český Versailles. Tak by sme mohli prezývať Lednicko-Valtický areál, ktorý je s úctyhodnou rozlohou 283 km² zapísaný v prestížnom zozname UNESCO. Areál s dokonale upravenými francúzskymi parkmi zastrešuje niekoľko historických budov. Medzi tie najznámejšie samozrejme patria zámky Lednice a Valtice, ktoré rozhodne patria medzi tie najkrajšie historické pamiatky, ktoré v Českej republike nájdete.

zámek Valtice
Schloss Lednice

Veľká Amerika

Ak sme v predošlom odstavci prirovnávali Lednicko-Valtický areál k francúzskemu Versailles, potom môžeme vápencový lom v Českom krase s názvom Velká Amerika prirovnať k americkému Grand kaňonu. Bezodtokovým jazerom zatopený lom s rozmermi 750×150 metrov našiel okrem využitia v cestovnom ruchu aj svoje uplatnenie v českej kinematografii. Natáčali sa tu filmy ako napríklad Limonádový Joe či Malá morská víla.

Velká Amerika
quarry Velká Amerika

Rozhľadňa Krásno

Nájdete ju neďaleko mesta Horní Slavkov a z nadmorskej výšky presne 777 metrov nad zemou ponúka prekrásny výhľad na okolitú krajinu. Rozhľadňa Krásno patrí medzi najnezvyčanejšie rozhľadne v Českej republike a práve preto sa na náš zoznam dostala. Špirálovitá veža bola postavená medzi rokmi 1933 – 1935 a legenda hovorí, že sa jej autor Fritz Hoffmann pri stavbe inšpiroval slávnou Babylonskou vežou.

Foto: Wikimedia

Rozhledna Krásno

Pekelné doly

Najväčšie ľuďmi vytvorené pieskovcové podzemie v Európe. Pekelné doly v okrese Česká Lipa je sústava pieskovcových jaskynní, ktoré vznikli v 18. storočí pri ťažbe piesku pre neďalekú výrobu zrkadiel. Najznámejšia a najväčšia je jaskyňa s názvom Nautilus, ktoré je v súčasnosti sídlom motorkárskeho klubu. Atrakcia je teda vyhľadávaná najmä motorkármi, no užijú si ju určite i „bežní“ turisti. Ide predsa len o európsky unikát.

Foto: Wikimedia

169 Pekelné doly

Adršpašsko-teplické skaly

Ani tejto nami vybranej lokalite nechýba superlatív. Adršpašsko-teplické skaly sú totiž najrozsiahlejším podzemným labyrintom v celej Európe. Tiesňavy, vodopády a jazierka tu vznikli rozsiahlou eróziou pieskovcového komplexu. Výsledkom sú unikátne skalné mestá a dokonalý výtvor prírody. Tým najväčším je samozrejme 27 kilometrov dlhý podzemný labyrint s názvom Poseidon. Adršpašsko-teplické skaly učarujú každému nadšencovi prírodných krás podobne, ako učarovali aj tvorcom prvého príbehu zo série Narnia, ktorého vybrané scény sa natáčali práve v tejto lokalite.

Table Mountains
Adršpach Waterfall

Dolní oblast Vítkovice

Do zoznamu dnešných zaujímavých miest v Českej republike sme sa rozhodli zaradiť aj národnú kultúrnu pamiatku Dolní oblast Vítkovice. Neďaleko centra Ostravy na tomto mieste totiž nájdete unikátny priemyselný areál bývalých železiarní s jedinečnou industriálnou architektúrou. Táto technická pamiatka dnes turistom približuje skutočnú históriu mesta Ostrava a približuje fungovanie jedného z najväčších a najslávnejších českých priemyselných podnikov. Ak by sme vám mali poradiť termín, kedy si toto miesto naplno užiť potom by to bol jednoznačne 18. júl, kedy sa v týchto industriálnych priestoroch koná jedinečný festival Colours of Ostrava.

colours of ostrava (21)
Foto: interez.sk

Terezín

Prečo sme si z veľkého množstva českých miest vybrali práve Terezín? Maličké mestečko nás zaujalo svojím pôdorysom, ktorý je jasne viditeľný zo satelitných snímok. Dokonale na ňom totiž vidno Terezínsku pevnosť, ktorá zohrala v českej histórii významnú úlohu. Pevnosť dal v 18. storočí vystavať cisár Jozef II. V roku 1918 na tomto mieste zomrel rakúsko-uhorský väzeň Gavrilo Princip, ktorý niekoľkými výstrelmi rozpútal prvú svetovú vojnu. Neskôr bola Terezínska pevnosť nacistami pretvorená na koncentračný tábor. Ak patríte k nadšencom histórie, potom vás toto mestečko určite osloví.

Broken Pathway

Praha – netradičné typy

Zabudnite na Karlov most, Orloj, Pražský hrad či Žižkov. Samozrejme, že stoja za návštevu, no zatieňujú množstvo iných zaujímavých miest českej metropoly. Čo tak skúsiť napríklad Múzeum alchymistov a mágov starej Prahy, Lennonovu stenu, či legendárny Cross Club, kde sa v trojposchodovej starej fabrike pretína umenie, aktivizmus a život mladých. Ak teda patríte k turistom, ktorí v cudzine vyhľadávajú miesta alternatívneho životného štýlu, možno vám pomôže aj náš starší článok, ktorý sme v tomto duchu Prahe venovali.

Foto: Pexels

Pozri aj: Les meniaci sa na jazero či najväčšie termálne kúpele v Európe. 10 unikátnych miest, ktoré sa nachádzajú v blízkosti našich hraníc

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )