Foto: Pixabay

Množstvo krásnych a zaujímavých miest Slovenska sme vám už ukázali. Pozrime sa tentokrát k našim západným susedom.

Česká republika patrí medzi najčastejšie dovolenkové destinácie Slovákov. Ak netúžite po dovolenke pri mori, susedné Česko môže byť pre vás jedinečnou destináciou. Ponúkne vám množstvo historických pamiatok a unikátnych výtvorov prírody, o ktorých ste doposiaľ možno ani len nepočuli. Niekoľko aj tých neznámych vám teraz predstavíme. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Na spoločných slovensko-českých hraniciach sa od polnoci uvoľnil neobmedzený režim cestovania. Znamená to teda, že možnosti na letnú dovolenku sa pre pozitívnu epidemiologickú situáciu u našich susedov rozširujú zo Slovenska aj na Českú republiku. Pri tejto príležitosti vám prinášame náš archívny článok, v ktorom vám predstavíme desiatku pre mnohých menej známych, no jedinečných lokalít, ktoré sa u našich susedov oplatí navštíviť.

Pravčická brána

Túto skalnú bránu nájdete v severozápadných Čechách v jednom z najkrajších národných parkov krajiny – České Švajčiarsko. Pravčická brána je pritom skutočným klenotom tohto regiónu. Ide totiž o najväčšiu prírodnú skalnú bránu v celej Európe. Prostredie prírodnej atrakcie dopĺňa aj malý zámok Sokolie hniezdo. Pravčická brána je teda miesto, ktoré sa v tomto českom regióne rozhodne oplatí navštíviť. Výhľady, ktoré ponúka, široko ďaleko nenájdete.

Foto: gravitat-OFF / CC BY

"Bohemian Switzerland at sunrise"

Chodník v oblakoch

Podobnú atrakciu ako Chodník korunami stromov v Bachledovej doline má aj náš západný sused. Chodník v oblakoch na Dolnej Morave je však podľa nášho názoru ešte atraktívnejší. Dosahuje totiž výšku až 55 metrov a okrem výhľadov na masív Králického Sněžníku či Krkonoše ponúka aj niekoľko adrenalínových zážitkov. Za zmienku rozhodne stojí 100 metrov dlhý tobogan pre tých najodvážnejších, ktorí si chcú cestu z vyhliadkovej terasy trošku urýchliť.

Dolní Morava, Stezka v oblacích

Lednicko-Valtický areál

Český Versailles. Tak by sme mohli prezývať Lednicko-Valtický areál, ktorý je s úctyhodnou rozlohou 283 km² zapísaný v prestížnom zozname UNESCO. Areál s dokonale upravenými francúzskymi parkmi zastrešuje niekoľko historických budov. Medzi tie najznámejšie, samozrejme, patria zámky Lednice a Valtice, ktoré rozhodne patria medzi tie najkrajšie historické pamiatky, ktoré v Českej republike nájdete.

zámek Valtice
Schloss Lednice

Veľká Amerika

Ak sme v predošlom odstavci prirovnávali Lednicko-Valtický areál k francúzskemu Versailles, potom môžeme vápencový lom v Českom krase s názvom Velká Amerika prirovnať k americkému Grand kaňonu. Bezodtokovým jazerom zatopený lom s rozmermi 750×150 metrov našiel okrem využitia v cestovnom ruchu aj svoje uplatnenie v českej kinematografii. Natáčali sa tu filmy ako napríklad Limonádový Joe či Malá morská víla.

Velká Amerika
quarry Velká Amerika

Rozhľadňa Krásno

Nájdete ju neďaleko mesta Horní Slavkov a z nadmorskej výšky presne 777 metrov nad zemou ponúka prekrásny výhľad na okolitú krajinu. Rozhľadňa Krásno patrí medzi najnezvyčanejšie rozhľadne v Českej republike a práve preto sa na náš zoznam dostala. Špirálovitá veža bola postavená medzi rokmi 1933 – 1935 a legenda hovorí, že sa jej autor Fritz Hoffmann pri stavbe inšpiroval slávnou Babylonskou vežou.

Foto: Marcel Blafka / CC BY

Rozhledna Krásno

Pekelné doly

Najväčšie ľuďmi vytvorené pieskovcové podzemie v Európe. Pekelné doly v okrese Česká Lipa je sústava pieskovcových jaskyní, ktoré vznikli v 18. storočí pri ťažbe piesku pre neďalekú výrobu zrkadiel. Najznámejšia a najväčšia je jaskyňa s názvom Nautilus, ktoré je v súčasnosti sídlom motorkárskeho klubu. Atrakcia je teda vyhľadávaná najmä motorkármi, no užijú si ju určite i „bežní“ turisti. Ide predsa len o európsky unikát.

Foto: Zákupák / Public domain

169 Pekelné doly

Adršpašsko-teplické skaly

Ani tejto nami vybranej lokalite nechýba superlatív. Adršpašsko-teplické skaly sú totiž najrozsiahlejším podzemným labyrintom v celej Európe. Tiesňavy, vodopády a jazierka tu vznikli rozsiahlou eróziou pieskovcového komplexu. Výsledkom sú unikátne skalné mestá a dokonalý výtvor prírody. Tým najväčším je, samozrejme, 27 kilometrov dlhý podzemný labyrint s názvom Poseidon. Adršpašsko-teplické skaly učarujú každému nadšencovi prírodných krás podobne, ako učarovali aj tvorcom prvého príbehu zo série Narnia, ktorého vybrané scény sa natáčali práve v tejto lokalite.

Table Mountains
Adršpach Waterfall

Dolní oblast Vítkovice

Do zoznamu dnešných zaujímavých miest v Českej republike sme sa rozhodli zaradiť aj národnú kultúrnu pamiatku Dolní oblast Vítkovice. Neďaleko centra Ostravy na tomto mieste totiž nájdete unikátny priemyselný areál bývalých železiarní s jedinečnou industriálnou architektúrou. Táto technická pamiatka dnes turistom približuje skutočnú históriu mesta Ostrava a približuje fungovanie jedného z najväčších a najslávnejších českých priemyselných podnikov.

colours of ostrava (21)
Foto: interez.sk

Terezín

Prečo sme si z veľkého množstva českých miest vybrali práve Terezín? Maličké mestečko nás zaujalo svojím pôdorysom, ktorý je jasne viditeľný zo satelitných snímok. Dokonale na ňom totiž vidno Terezínsku pevnosť, ktorá zohrala v českej histórii významnú úlohu. Pevnosť dal v 18. storočí vystavať cisár Jozef II. V roku 1918 na tomto mieste zomrel rakúsko-uhorský väzeň Gavrilo Princip, ktorý niekoľkými výstrelmi rozpútal prvú svetovú vojnu. Neskôr bola Terezínska pevnosť nacistami pretvorená na koncentračný tábor. Ak patríte k nadšencom histórie, potom vás toto mestečko určite osloví.

Broken Pathway

Praha – netradičné tipy

Zabudnite na Karlov most, Orloj, Pražský hrad či Žižkov. Samozrejme, že stoja za návštevu, no zatieňujú množstvo iných zaujímavých miest českej metropoly. Čo tak skúsiť napríklad Múzeum alchymistov a mágov starej Prahy, Lennonovu stenu, či legendárny Cross Club, kde sa v trojposchodovej starej fabrike pretína umenie, aktivizmus a život mladých.

Foto: Pexels

Poznáte zaujímavé miesto, o ktorom by malo vedieť celé Slovensko? Viete o ubytovaní, ktoré je netradičné a unikátne a radi by ste sa oň podelili s ostatnými? Pošlite nám svoj tip na [email protected] a my ho môžeme zaradiť do výzvy #cestujemdoma. 

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články