slavorum.org

Mnoho turistov, ktorí navštívia Česku republiku, sa rovno vyberie do Prahy. Niet divu. Jedná sa bezpochyby o najznámejšie a jedno z najkrajších miest v Čechách. Nájsť sa tu však dajú nádherné miesta, ak viete kde hľadať. Pozrite sa s nami na Adršpašsko-teplické skalné mesto, z ktorého budete očarení.

Ak sa teda predsa len rozhodnete opustiť Prahu, vyberte sa na druhú stranu krajiny a tam, v blízkosti poľských hraníc, sa nachádza miesto s názvom Adršpašsko-teplické skaly. Opäť miesto, ktoré sa tak trochu podobá na scény z filmu Pán prsteňov, a to najmä vďaka masívnym skalám, vyzerajúcim ako piliere a vytvárajúcim labyrint. Čo ste určite nevedeli, je to, že každá skala má svoj vlastný názov od “Milencov” až po “Johann Wolfganga”.

Za prírodnými, a aj kultúrnymi krásami nemusíte chodiť ďaleko. Choďte sa pozrieť do Liptovskej Tepličky, ktorá je európskym, no aj svetovým unikátom.

teplice2
slavorum.org

Ako sa sem dostanete?

Česká republika nie je až taká veľká, takže ak ste v Prahe, cesta vám bude trvať cca dve hodiny. Skaly sú od Prahy vzdialené 172 kilometrov a pokiaľ nemáte k dispozícii auto, jazdí sem aj vlak. Najskôr sa musíte dostať do Trutnova, kde následne nastúpite na ďalší vlak, ktorý vás odvezie do Teplíc nad Metují. Ak ste naopak na návšteve v Poľsku, vo Vroclave, bude vám to trvať ešte kratšie, pretože odtiaľ je to len 100 kilometrov.

teplice4
slavorum.org
teplice5
slavorum.org
teplice6
slavorum.org
teplice7
slavorum.org

Adršpašsko-teplické skaly sú národnou prírodnou rezerváciou, ktorá sa rozprestiera na ploche 1772 hektárov. Táto oblasť je chránená už od roku 1933, a to najmä preto, že sa tu nachádza najväčší eróziou vytvorený pieskovcový skalný komplex v Českej republike.

teplice8
slavorum.org
teplice9
slavorum.org

teplice10
slavorum.org
teplice11
slavorum.org

Ak sa vydáte na turistiku okolo skál, musíte ísť po modrej značke a prejdete 5 alebo 9 kilometrový úsek. Celá prechádzka však trvá tri hodiny. Zo skál môžete dôjsť až k Vlčej rokline alebo do Adršpachu. Teplické skaly sú oveľa divokejšie ako izolované veže a piliere v Adršpachu. Navyše tu nestretnete až tak veľa turistov, čo je neoceniteľné plus.

teplice12
slavorum.org
teplice13
slavorum.org
teplice14
slavorum.org
teplice15
slavorum.org

Ak budete plánovať cestu a chcete sa ísť na tento prírodný skvost pozrieť, určite si vopred zistite informácie na hlavnej stránke prírodnej rezervácie. Nájdete tam nielen mapky a vyznačené trasy, ale aj rozpisy vlakov či historické zaujímavosti. Do budúcna sa môžete tešiť na ďalšie podobné články, v ktorých vám prinesieme zaujímavé slovenské, ale aj české miesta, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Verím, že na mnohých ste už boli, no sú aj také, o ktorých ste ešte nepočuli.

interez.sk (Lucia M.), slavorum.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )