pixabay.com

Najnovšie vedecké výskumy naznačujú, že čokoláda nie je len hriešne chutná maškrta, ale dokáže vás urobiť chytrejším a dokonca môžete vďaka nej schudnúť. Avšak pre dosiahnutie takéhoto efektu je potrebné pridržiavať sa niektorých odporúčaní.

Každý, kto má rád čokoládu, no pritom sa snaží schudnúť, vie, že túto pochúťku by si nemal dopriať často. No je to naozaj tak? Najnovšie vedecké štúdie s touto zaužívanou domnienkou nesúhlasia a tvrdia pravý opak. Podľa nich je čokoláda ideálna potrava pre mozog, vďaka ktorej budete chytrejší, no neublíži ani vašej hmotnosti. Ako je to možné?

Vedci zo Syrakúzskej univerzity v New Yorku vykonali štúdiu na 968 ľuďoch vo veku od 23 až 98 rokov a sledovali ich stravovacie návyky. Zameriavali sa hlavne na konzumáciu obľúbenej pochúťky po celom svete – čokolády.

Experiment ukázal, že čokoláda má priamy vplyv na naše kognitívne schopnosti, teda na to, ako rozmýšľame, uvažujeme a rozhodujeme sa. Zistili, že pravidelná konzumácia čokolády dokáže zlepšiť pamäť a rozvíja abstraktné myslenie, vďaka čomu je pravidelný konzument čokolády kreatívny.

images6.alphacoders.com
images6.alphacoders.com

Iný experiment vykonaný vedcami z Univerzity v izraelskom Tel Avive ukázal, že aby sme zúžitkovali všetko dobré, čo nám čokoláda môže dať, mali by sme ju jesť každé ráno. Ich výskum ukázal, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú čokoládu ako súčasť raňajok, podávajú lepšie pracovné výkony a navyše im čokoláda pomáhala s chudnutím.

Doktorka Daniela Jakubowiczová vysvetľuje, ako je to možné: „Keď sa ráno zobudíte, potrebujete energiu. Vďaka čokoláde ju dostanete a organizmus ju hneď aj využije. Keď ale čokoládu jete neskôr počas dňa, organizmus s prijatou energiou už narába inak a energiu ukladá vo forme tuku do zásoby. To znamená, že aj keď jete menej, môžete priberať. Záleží, kedy čokoládu jete.“

Podľa nej by sme čokoládu mali skonzumovať najneskôr do 9 hodiny ráno. Podľa jej meraní, ľudia, ktorí na raňajky príjmu napríklad 600 kalórií, ale potom sa stravujú striedmo, chudnú oveľa viac a rýchlejšie ako ľudia, ktorí na raňajky zjedia 300 kalórií a ďalších 300 kalórií neskôr počas dňa.

pixabay.com
pixabay.com

Prečo má ale čokoláda taký blahodárny vplyv? Odborníci zastávajú názor, že je to vďaka flavonoidom, ktoré sú v čokoláde hojne zastúpené. Flavonoidy sa nachádzajú vo viacerých potravinách rastlinného pôvodu, napríklad v čaji, hrozne, jablkách, ale aj v červenom víne. No v čokoláde, resp. v kakaových bôboch, je ho veľmi veľa, údajne v jednom kakaovom bôbe je flavonoidov až 20% jeho hmotnosti.

Odborníci pre dosiahnutie čo najpozitívnejšieho účinku čokolády odporúčajú konzumovať horkú čokoládu s tým, že čím väčší podiel kakaa, tým lepšie. Najlepšie je si teda voliť čokolády s obsahom kakaa od 70% vyššie. Avšak okrem toho je potrebné dávať si pozor aj na výber kvalitnej čokolády. Nekvalitná čokoláda totiž môže v organizme narobiť viac škody ako úžitku. Preto pri kúpe čokolády uprednostňujte  kvalitu pred kvantitou.

pixabay.com
pixabay.com

Takže keď si budete zajtra robiť raňajky, pokojne si do nich zahrňte aj kúsok kvalitnej horkej čokolády ako príjemnú bodku na záver. Váš mozog a aj váš pás vám za to poďakujú.

interez.sk (Matej Mensatoris) brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články