Foto: Pixabay

Už čoskoro v cirkusoch na Slovensku zvieratá nenájdete.

Od avizovania novely zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá veľmi zjednodušene hovorí o tom, že zviera viac nie je vec, ale živá cítiaca a vnímajúca bytosť s vlastnými právami ubehli už takmer dva roky. Takmer dva roky sme vás na našom portály pravidelne informovali aj o rôznych incidentoch, ktoré ukazujú, aké neprirodzené je držať a drezúrovať divé zviera v cirkusoch. Po dvoch rokoch je zákon na Slovensku realitou. Obhliadnite sa spolu s nami, prečo je to dobrá správa. 

Koniec cirkusom na Slovensku

Chceme, aby najrizikovejšia skupina divo žijúcich zvierat bola chránená. Vybrané druhy budú zakázané na verejné vystupovanie, ich zoznam bude definovaný vo vyhláške,“ povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná na tlačovej konferencii v júni 2017. Od 1. septembra 2019 sa stávajú tieto slová realitou. Cirkusy budú minulosťou, aspoň tie, v ktorých pre pobavenie ľudí museli vystupovať drezúrované a cvičené mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty či medvede. Slovensko sa konečne posunulo o poriadny krok bližšie k modernej spoločnosti.

8 prípadov, prečo je to skvelá správa (chronologicky)

Syktyvkar, október 2017

Video z cirkusu natočené v ruskom meste Syktyvkar na jeseň 2017 poukazuje na to, že aj “skrotené” zviera vystupujúce v cirkuse si uvedomuje svoju identitu a to, že prirodzene je jeho úloha v prírode celkom iná. Medveď síce zaútočí na jedného zo zamestnancov cirkusu, no následne si po “výchovnom” výprasku uvedomí, kde je jeho miesto a predstavenie zabávajúce divákov dokončí.

Cirkus Taiyang, január 2018

O tom, že potlačiť základný zvierací inštinkt nejde ani tvrdou drezúrou, ktorá je v cirkusoch všadeprítomná, svedčí video z čínskeho cirkusu Taivang. Na záberoch sa vo výbehu súčasne ocitnú dve veľké mačkovité šelmy, tiger a levica, spolu s jedným koňom. Človek nemusí byť dvakrát odborník na to, aby odhadol, ako asi takéto stretnutie predátorov a ich prirodzenej koristi dopadne. V cirkuse to však prirodzené nie je a aj keď je na záberoch obeťou kôň, v konečnom dôsledku si zrejme viac násilia nakoniec vytrpeli samotné, dozaista neskôr potrestané šelmy.

Olkhovka, jún 2018

Ruské cirkusy by mohli mať v takomto článku samostatnú sekciu. Nebude prekvapením, že najdostupnejšou šelmou je pre nich medveď, ktorý je súčasťou každého tradičného cirkusu so zvieratami a v Rusku má obzvlášť špeciálne postavenie. Na nasledujúcom videu možno vidieť ďalšie zlyhanie disciplíny drezúrovanej šelmy. Doplatili na to cvičitelia aj samotné zviera.

Osnabrück, júl 2018

Predvádzať v malom uzavretom priestore preplnenom divákmi, kde je pohyb v prípade kritickej situácie mimoriadne obmedzený, akrobatické kúsky s tak obrovským zvieraťom, akým je slon hraničí so šialenstvom. Nehovoriac, ak si na pľac zoberiete hneď tri obrovské cicavce. V nemeckom Osnabrücku sa minulý rok odohral incident, pri ktorom dva slony vytlačili tretieho priamo na divákov. Po prípadoch, kedy boli v nebezpečenstve cvičitelia a samotné zvieratá tento prípad ukazuje aj to, že bez rizika nie sú ani návštevníci cirkusu.

Magnitogorsk, september 2018

Opäť Rusko, tentokrát však nie medvede, ale tigre. Konkrétne jedna samica tigra, ktorá dostane po preskakovaní horiacich kruhov kŕče a nie je schopná pokračovať v predstavení. To čo na videu nasleduje, rozdeľuje ľudí na dva tábory. Krotiteľ najskôr zviera šťuchá, potom ju obleje vodou, odtiahne za chvost bokom a nakoniec znovu obleje vodou. Cirkus argumentoval, že išlo o šokovú terapiu a snahu uchrániť zviera pred ďalšími tigrami, no väčšina ľudí vidí, len bezohľadné zaobchádzanie s už beztak vysileným zvieraťom.

Uspenskoye, november 2018

V Krasnodarskej oblasti v mestečku Uspenskoye sa ukázalo, že pred divokými šelmami návštevníkov cirkusov neuchráni ani provizórne oplotenie. Na iba 4-ročné dievčatko tu totiž priamo počas predstavenia zaútočila levica. Podľa dostupných informácií má však na nehode svoj podiel viny aj dievča a jej rodičia, ktorí jej dovolili stáť v bezprostrednej blízkosti ochrannej siete. Práve to zrejme levicu vyprovokovalo a dievčatku tak spôsobila vážne zranenia tváre.

Reutlinger Weihnachtscircus, január 2019

To, že slony nie sú ťažné kone, ani soby, aby slúžili na ťahanie saní zrejme v nemeckom cirkuse Reutlinger Weihnachtscircus nepochopili. Na začiatku tohto roka totiž minimálne Európu obehla správa o tom, ako v tomto cirkuse využívajú okrem predstavení slony aj ako zábavnú atrakciu pre deti. Pobyt slona v exteriéry počas európskej zimy je pritom pre zviera, ktoré je prirodzene zvyknuté na priemerne oveľa vyššie teploty, zdravotným rizikom.

Elefant Mambo zieht Kinder auf Schlitten

+++ Wir sind traurig, welche Reaktionen das Video hervorgerufen hat! Wie kam es zu dem Video? Es wurde an einem verschneiten Tag am Reutlinger Weihnachtszirkus aufgenommen, als der Betreuer von Elefantenbulle Mambo bei dessen Auslauf auf die Idee kam, dass Mambo die dort spielenden Kinder auf deren Schlitten ziehen könne. Dabei wurde das Tier weder geschlagen oder auf andere Weise verletzt. Die Kinder hatten dabei großen Spaß. Daher auch der Text des Facebook-Posts. Eure Reaktionen zeigen uns jedoch, dass die gewählte Formulierung missverstanden werden kann. Wir werden daher in Zukunft noch sorgfältiger auf Formulierungen in unseren Posts achten.Für uns gibt es keine Hinweise, dass Elefant Mambo oder andere Tiere des Reutlinger Weihnachtszirkus schlecht behandelt wurden oder werden. Uns ist bewusst, dass nicht alle Tiere – egal ob im Zirkus oder nicht – gut behandelt werden. Das ist sehr bedauerlich, aber leider wahr. Wir möchten uns auf diesem Weg für die hervorgerufene Erregung durch den Text und das Video entschuldigen. Zugleich möchten wir betonen, dass wir uns keine „Unterstützung zu Tiermisshandlung“ oder „Billigung von Tierquälerei“ unterstellen lassen. Selbstverständlich distanziert sich die SÜDWEST PRESSE ausdrücklich von jeglicher Form von Gewalt und Tierquälerei. Das ist schlicht inakzeptabel!Eines wollen wir an dieser Stelle natürlich aber auch betonen: Wir freuen uns jederzeit über konstruktive Kritik und Anregungen von Euch!Beste Grüße aus der Onlineredaktion +++Elefantenbulle Mambo vom Reutlinger Weihnachtszirkus zieht Kinder auf Schlitten durch den Schnee – was für ein RIESEN Spaß!

Gepostet von swp.de am Freitag, 4. Januar 2019

Luhansk, apríl 2019

Len prednedávnom došlo k útoku v cirkuse aj u našich východných susedov. Na východe Ukrajiny napadol lev krotiteľa menom Hamada Kouta. Potom, ako na neho lev počas vystúpenia zaútočil, zaviedol všetky zvieratá späť do klietok, upokojil divákov a napriek zraneniam pokračoval v predstavení. Tvrdí, že ak divé zviera napadne svojho krotiteľa je to v 99% prípadov práve jeho chyba. Nič to však nemení na fakte, že zákaz divých zvierat v cirkusoch nie je pre spoločnosť aj samotné zvieratá prínosným.

0
Uložiť článok
Komentovať