Foto: unsplash/ Roxanne Desgagnes

V mnohých turistických destináciách sú obľúbenou zábavkou zvieratá.

V Indii jazdia turisti na slonoch, v Grécku na somároch a pre Egypt sú príznačné ťavy.  Aj keď sa môže zdať, že je o zvieratá dobre postarané, opak je pravdou. Neraz sú podvýživené, zanedbané a sú vystavené krutému zaobchádzaniu. Okrem toho, namáhavá práca im spôsobuje nepríjemné zdravotné problémy.

Ťavy ako obľúbená atrakcia

Ťavy sa v Egypte stali mimoriadne obľúbenou turistickou atrakciou. Turisti sa s nimi fotia a s obľubou sa na nich aj vozia. PETA však odhalila mimoriadne kruté praktiky, ktoré musia úbohé zvieratá kvôli zárobku majiteľa znášať. Kým turisti si domov nosia zábery, s ktorými sa spokojne prevádzajú, nevidia temnú stránku veci, a to utrpenie zvierat. Ťavy sú neraz vyhladované a nútené putovať v horúcej púšti bez nutného posilnenia. Ak sa odmietnu podvoliť, sú bité palicami, pričom neraz si to odnesú tie najcitlivejšie miesta.

Rukami obchodníkov ich prejdú stovky

V Egypte stačí zaplatiť 7 libier (približne 8 eur) a ťava vás povozí okolo najvychýrenejších pamiatok, ako je napríklad Sfinga či pyramídy v Gíze. Vyšetrovanie organizácie PETA však ukázalo, že len hodinu cesty od obľúbených turistických atrakcií sa s ťavami vo veľkom obchoduje a denne ich rukami obchodníkov prejdú stovky.

Musia trpieť bitku a neznesiteľné podmienky

PETA natočila zábery, na ktorých je vidieť, akému krutému zaobchádzaniu sú ťavy vystavené. Jedna z nich sa zúfalo pokúšala ujsť pred dopadajúcimi údermi, obchodníci ju totiž bili palicami. Niektorým ťavám tiekla následkom úderov krv z nosa, kým iné udierali do semenníkov dovtedy, kým im nepenili ústa. Po takýchto útrapách sú následne predané, aby roky nosili na chrbtoch turistov v neznesiteľných podmienkach. Keď už ťava ďalej turistov voziť nevládze, vrátia ju na trh a je zabitá. Aj keď ťavie mäso nie je typickým egyptským pokrmom, niektorí miestni obyvatelia ním nepohrdnú.

PETA žiada zákaz

PETA žiada, aby bol vydaný zákaz využívať zvieratá ako turistickú atrakciu. Apeluje však aj na turistov a žiada ich, aby si dobre premysleli, či tú jazdu na ťave naozaj potrebujú ku šťastiu. Jediní, kto drží tento biznis pri živote, sú totiž práve platiaci turisti. Ročne navštívia Egypt tisícky turistov a mnohé cestovné agentúry možnosť jazdy na ťave ponúkajú ako lákadlo na svojich stránkach.

Ťavy nie sú jedinými obeťami, do práce sú zapriahnuté aj kone. Tie ťahajú koče s turistami bez odpočinku, vody či jedla. Mnohé kone, najmä v Gíze a v Luxore, majú na telách otvorené rany, namiesto ošetrenia ich však čakajú len ďalší a ďalší turisti.

unilad, thesun
Uložiť článok

Najnovšie články