Foto: youtube.com

O zákaze využívania zvierat v cirkusových predstaveniach sa hovorí čoraz viac.

Zdá sa však, že tento nemecký cirkus sa zvierat v predstaveniach odmieta vzdať a došlo tak k ďalšiemu nešťastiu. Na pódiu práve vystupovali tri slony, keď dva z nich vytlačili toho tretieho z okruhu priamo do davu divákov pod pódiom.

Nehoda v nemeckom cirkuse opäť rozprúdila debaty týkajúce sa využívania zvierat v cirkusových vystúpeniach. Na záberoch je jasne vidieť, ako dva slony zhodili tretieho z pódia priamo do davu divákov. Zamestnanci sa pokúsili slony čo najskôr dostať do bezpečnej vzdialenosti a situáciu upokojiť. Našťastie, diváci stihli včas zo svojich sedadiel ujsť a k vážnejším zraneniam nedošlo.

Zvláštne je, že akonáhle bol slon menom Tompteusen opäť na nohách, predstavenie pokračovalo ďalej, ako keby sa nič nebolo stalo. Len pred časom sa pritom odohral ďalší incident, kedy slon menom Kenia ušiel z cirkusu a niekoľko minút sa voľne pohyboval po uliciach mesta.

Ochrancovia zvierat tvrdia, že toto bolo ďalšie varovanie. Len nedávno sme vám priniesli článok o utrpení medveďov v ruských cirkusoch a na futbalových ihriskách. Zvieratá sú neraz nútené k vystúpeniam pod hrozbou fyzických trestov a násilia a ich zdravie jednoznačne nie je ukážkové. Sú dlhodobo mimo svojho prirodzeného prostredia, držané v nevyhovujúcich podmienkach a v cirkusoch neraz nie sú žiadne bezpečnostné bariéry, ktoré by publikum prípadne pred obrovskými zvieratami ochránili. Pre pobavenie ľudí sú zvieratá vystavené značnej frustrácii a pri nehode si údajne poranil nohu aj spomínaný slon Tompteusen.

Čoraz viac krajín zavádza zákony zakazujúce využívanie zvierat v cirkusových predstaveniach. Napríklad, britské úrady plánujú zaviesť úplný zákaz využívania divých zvierat v cirkusoch do roku 2020. Ochrancovia zvierat vyzývajú, aby tak čím skôr urobili všetky krajiny. Tu totiž nejde len o bezpečnosť a zdravie zvierat, ale aj ľudí.

Prezidentka na čele organizácie Animal Defenders International, Jan Creamer dodáva: „Využívanie divokých zvierat pre pobavenie divákov neprospeje nikomu. Ba naopak, je to recept na katastrofu. Divoké zvieratá by vôbec nemali byť vystavované a trénované pre pobavenie verejnosti.“

Aj zvieratá majú svoje potreby, sú to spoločenské stvorenia, ktoré potrebujú priestor, v cirkusoch sú však väčšinu času uzavreté v malých nevyhovujúcich priestoroch. Po čase sa ich správanie stáva bizarným a nepredvídateľným. To je však vzhľadom na stres, akému sú vystavené, úplne pochopiteľné.

Pozri aj: Turecká kaviareň držala leva v sklenenej klietke. Zviera trpelo v stiesnenom priestore len pár metrov od zákazníkov

independent
0
Uložiť článok
Komentovať