Foto: twitter.com/Pixabay

Skutoční hrdinovia nie sú tí, ktorí vám vyskakujú z plechovky. Petrov je človek, ktorému sa podarilo zabrániť obrovskej katastrofe.

19. mája 2017, vo veku 77 rokov nás opustil Stanislav Petrov. Nie je to „nejaký“ Rus, ale človek, ktorý zabránil jadrovej vojne. Keby k nej došlo, malo by to ničivú silu pre celú planétu. 

Všetko sa to odohralo 26. septembra 1983, v deň, keď mnohí z nás ani ešte neboli na svete. Nejaký čas pred nocou, ktorá sa nám mohla stať osudná, sovietska armáda zostrelila juhokórejské lietadlo plné pasažierov. Nečudo, že USA tento zavrhnutiahodný čin považovala za provokáciu. Petrov, ktorý bol dôstojníkom v sovietskej armáde, mal na starosti práve monitorovanie satelitov, ktoré sledovali raketové základne USA. Bolo zle. Po zostrelení lietadla USA zvažovala, že zaútočí na Sovietsky zväz. Studená vojna, napäté vzťahy medzi USA a ZSSR naozaj neveštili nič dobré.

V noci 26. septembra 1983 monitorovacie zariadenie v tajnom vojenskom stredisku neďaleko Moskvy, hlásilo jadrový útok na najdôležitejšie miesta v ZSSR, avšak dôstojník Petrov si narozdiel od svojich kolegov zachoval chladnú hlavu. „Keď som po prvýkrát videl výstražné hlásenie, vstal som zo stoličky. Všetci moji podriadení boli zmätení, tak som začal chladne vydávať rozkazy, pretože bolo dôležité, aby sme sa vyhli panike. Jasne som si uvedomoval, že moje rozhodnutie bude mať veľa následkov,“ povedal tento muž, ktorý sa stal skutočným hrdinom, v rozhovore z roku 2010 pre magazín Russia Today. 

Na obrazovke sa mu však o chvíľu ukázalo druhé hlásenie, ktoré ho upozornilo na ďalšie štyri rakety. Potom prišiel ten najdôležitejší moment jeho života. Cítil, že má v rukách osud niekoľkých miliónov ľudí. Keďže však uvažoval s chladnou hlavou, päť rakiet na obrazovke vyhodnotil ako príliš malé, a tak celú správu označil ako falošný poplach. Svoje zistenie neposunul ďalej vedeniu, iba nahlásil chybu v systéme. Ak by veril falošnému poplachu, Sovietsky zväz by mohol okamžite začal protiútok na USA a všetci vieme, čo by to pre nás znamenalo. Táto vojna by nemala víťazov, len porazených. A čo sa v skutočnosti stalo? Za omyl, ktorý nám mohol byť osudný, mohol odraz svetla od mrakov.

Petrov zomrel 19. mája, no širšia verejnosť sa o tejto správe dozvedela až dnes. Za svoj hrdinský čin však nedostal žiadnu odmenu, dokonca ani len obyčajné uznanie. Aj o tejto udalosti sa dlho mlčalo, pretože úmyslom Sovietskeho zväzu bolo ututlať celú situáciu. Stanislav Petrov si však zaslúži našu poctu. Veď svojím správnym rozhodnutím zachránil celý svet.

Pozri aj: Prežili by ste to? Takto by to vyzeralo, keby vybuchla atómová bomba v centre Bratislavy a v iných slovenských mestách

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články