Foto: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI team; Data processing: E. Kraaikamp (ROB)

Zároveň ale ubezpečili, že nie je dôvod na akúkoľvek paniku.

Napriek tomu, že Slnko je všadeprítomnou a životne dôležitou súčasťou našej časti vesmíru, je toho ešte veľa, čo o ňom nevieme. A teraz urobilo niečo, čo je rozhodne zvláštne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Materiál z vlákna vyvrhnutej plazmy, čo nastalo po erupcii z povrchu Slnka, sa odtrhol a zdalo sa, že nad severným pólom vytvoril vír, informuje portál Science Alert.

Slnko je bujaré

Bude potrebná ďalšia analýza toho, čo sa v skutočnosti stalo, no samotní vedci tvrdia, že nič podobné ešte nevideli — a aj samotné zábery sú nepochybne veľkolepé.

Slnečné erupcie nie sú neočakávané. Naša hviezda zintenzívňuje svoju aktivitu. Tento rok každý deň na nej vedci zaznamenali nejakú erupciu tried X a M, čo sú najväčšie a druhé najväčšie slnečné erupcie.

Nie je to nič, čo by nás malo znepokojovať. Slnko podstupuje cykly aktivity každých 11 rokov, od relatívneho pokoja až po bujaré obdobia, ako sú aj teraz. Tieto cykly sa zhodujú tiež s prepólovaním, teda výmenou magnetického poľa Slnka

Jav, ktorý sme ešte nevideli

Sme na vrchole slnečného maxima. Keďže je Slnko také záhadné, je ťažké predpovedať, kedy k prepólovaniu dôjde. Vedci ho už predpovedajú dlhšiu dobu, odkedy Slnko začalo s výraznou aktivitou. Avšak slnečná aktivita prekračuje očakávania.

A to nás privádza aj k podivnému javu, ktorý sa udial na začiatku tohto mesiaca. Čo vedci vedia, je, že 2. februára nastala slnečná protuberancia, čo je erupcia jasného vlákna plazmy.

To, čo sa dialo potom, ale bolo zvláštne. Zdalo sa, že slnečný materiál sa odtrhol a okolo pólu obehol okolo 60 stupňov počas približne 8 hodín rýchlosťou asi 96 kilometrov za sekundu.

Fyzik Scott McIntosh z amerického Národného centra pre výskum atmosféry, ktorý sa už desaťročia venuje pozorovaniu Slnka a snaží sa pochopiť jeho cykly, uviedol pre Space.com, že nikdy nevidel „vír“ ako tento. Na viac informácií si budeme musieť počkať, keď vedci zanalyzujú údaje získané z desiatok slnečných observatórií. No už teraz je jasné, že ich zistenia budú fascinujúce.

Uložiť článok

Najnovšie články