Slnečná atmosféra. Foto: NSO/AURA/NSF

Slnečný teleskop Daniel K. Inouye je najväčším svojho druhu.

Kým väčšinu atmosférických objektov je možné študovať širokou škálou teleskopov či ďalekohľadov, v prípade Slnka je to iné. Aj krátke zameranie sa na Slnko bežným teleskopom by mohlo zničiť citlivé prístroje. Preto existujú slnečné observatóriá, ktoré sa zameriavajú práve na túto našu najbližšiu hviezdu. Iba pred niekoľkými dňami bol spustený solárny teleskop Daniel K. Inouye na Havaji a zverejnil prvé ohromujúce zábery. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Teleskop bol oficiálne uvedený do prevádzky 31. augusta, uvádza IFL Science. Snímky, ktoré boli teraz zverejnené, však už boli vytvorené v júni, keď bolo Slnko takmer priamo pod teleskopom nachádzajúcim sa na havajskom ostrove Maui, konkrétne na sopke Haleakalā.

Najvýkonnejší na svete

Inouye je najvýkonnejší solárny teleskop na svete, ktorý navždy zmení spôsob, akým skúmame a chápeme naše Slnko,uviedol Sethuraman Panchanathanm, riaditeľ spoločnosti National Science Foundation, v tlačovej správe. Doplnil, že poznatky, ktoré získa, pomôžu lepšie pochopiť správanie Slnka či lepšie predpovedať udalosti, ako napríklad slnečné búrky.

Jedinečné zábery

Jedna zo zverejnených snímok zobrazuje „povrch Slnka“, ďalšia zase jeho chromosféry, teda stredné vrstvy atmosféry. Keďže Slnko je tvorené plynom, nemá pevný povrch, no existujú veľké rozdiely v tom, čo sa vlastne považuje za Slnko a čo za jeho atmosféru.

Slnečná atmosféra (vľavo) a Povrch Slnka (vpravo). Foto: NSO/AURA/NSF

Lokalita na sopke Haleakalā je už dlhodobo miestom slnečného observatória, a to od roku 1964. Nový teleskop Inouye má priemer zrkadla štyri metre a predstavuje novú úroveň pozorovania Slnka. Bol vo výstavbe 10 rokov a jeho životnosť sa predpokladá na 25 rokov.

Jeho spúšťanie začalo už pred niekoľkými rokmi, v roku 2020 zverejnil prvé testovacie snímky Slnka, ktoré vyzerali ako zlaté bunky.

Uložiť článok

Najnovšie články