Fotka koronavírusu. June Almeida and David Tyrrell / CC0

Doktorka June Almeida objavila prvý koronavírus u ľudí.

Súčasná pandémia nového koronavírusu láka celosvetovú pozornosť na tento vírus. Kým mnohí ľudia o koronavíruse dovtedy nepočuli, pravdou je, že viaceré z nich kolujú už veľmi dlho. Koronavírusy študujú vedci už vyše 50 rokov a to najmä vďaka žene, ktorá ho identifikovala už v 60. rokoch minulého storočia.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

Almeida sa narodila v roku 1930 v škótskom Glasgowe. Jej otec bol vodič autobusu a po ukončení školy si nemohla ísť finančne dovoliť študovať na univerzite. Ako informuje portál IFL Science, napriek tomu sa zamestnala ako technička histopatológie v Glasgowe a neskôr v nemocnici v Londýne.

Úspešná aj bez titulu

Odtiaľ spolu s manželom emigrovali do Kanady, kde sa zamestnala v onkologickom inštitúte v Toronte.

Tu pracovala na mnohých vedeckých publikáciách, pričom nevadilo, že nemala akademický titul. Vo svojej prácu, v ktorej sa zaoberala vírusovými štruktúrami, mimoriadne vynikala. To si všimol aj profesor Anthony P. Waterson z mikrobiologického oddelenia lekárskej univerzity St. Thomas Hospital a v roku 1964 ju poprosil, aby sa pripojila do jeho tímu. Súhlasila a za svoje publikácie týkajúce sa výskumu protilátok vírusov obdržala aj akademický titul.

Vizualizácia vírusov

Jej veľkým prínosom bolo zlepšenie techniky zvanej imunoelektrónová mikroskopia pri zobrazovaní vírusov. Vírusy zmiešala so špecifickými protilátkami, ktoré sa potom zhlukovali.

Spolu s doktorom Davidom Tyrrellom sa neskôr zamerala na výskum nádchy. Ten skúmal výtery od dobrovoľníkov a zistil, že väčšinu vírusov dokáže pestovať, avšak niektoré z nich nereagovali na bežnú kultiváciu. Jeden z výterov, označovaný ako vzorka B814 od chlapca s nádchou z internátnej školy v Surrey, bol značne zaujímavý. Po počiatočných výskumoch Tyrrell dospel k záveru, že nesúvisí so žiadnym dovtedajším vírusom dýchacích ciest.

Objavenie koronavírusu

Záhadnému vírusu sa Almeida začala venovať a na špeciálne vyvinutých orgánových kultúrach sa jej ho podarilo zobraziť. Spolu s doktorom ich označili ako „chrípkové vírusy, avšak nie úplne rovnaké“. Almeida si na nich všimla výrazný korunkový vzhľad, ktorý predtým už pozorovala na vzorkách pri vyšetrovaní hepatitídy myší a infekčnej bronchitídy kurčiat.

Štúdia bola ale recenzovaným časopisom odmietnutá s odôvodnením, že ide iba o zlé snímky vírusov chrípky. Štúdiu sa napokon podarilo publikovať v roku 1967. O rok neskôr Almeida spolu s ďalšími virológmi v Nature rozpísala svoje zistenia a navrhla názov „koronavírus“ pre novú skupinu vírusov charakteristickými svojou „korunkou“.

Fotka koronavírusu. June Almeida and David Tyrrell / CC0

Ako uviedol profesor Hugh Pennington pre noviny The Herald, aj Číňania pri identifikácii nového koronavírusu postupovali rovnako ako Almeida, keď prvýkrát pozorovala vo vzorkách koronavírus.

Rubeola aj HIV

Almeida potom pracovala ďalej vo svojej vedeckej práci v zobrazovaní vírusov aj v roku 1979 vydala pre Svetovú zdravotnícku univerzitu Manuál rýchlej laboratórnej diagnostiky vírusov. Neskôr odišla na dôchodok, aby sa k svojej práci opäť vrátila a venovala sa výskumu snínamia vírusu HIV.

Doktorka June Almeida zomrela v roku 2007 na infarkt v Anglicku. Po sebe zanechala vysoko cenenú prácu ohľadom identifikácie a vytvárania snímkov vírusov. Podieľala sa tiež na vytvorení prvej vizualizácie vírusu rubeoly. Právom tak patrí medzi najvyznámejšie osobnosti virológie sveta.

Uložiť článok

Najnovšie články