Reprofoto: Covid19 ZostanZdravy

Aplikácia Covid19 ZostanZdravy je dostupná na Google Play aj App Store.

Slovensko má oficiálne novú aplikáciu, ktorá má pomôcť v boji s pandémiou koronavírusu na našom území. Po avizovanom spojení vývojárov prvotnej aplikácie Zostaň zdravý s tímom odborníkov, ktoré spojila spoločnosť Sygic, je už k dispozícii nová aplikácia. Tentokrát ju možno považovať za oficiálnu, za jej zverejnením totiž stojí Národné centrum zdravotníckych informácií. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Využívanie smart technológií v boji s pandémiou nového koronavírusu sa osvedčilo hneď v niekoľkých krajinách sveta. Ako najčastejší pozitívny príklad zvyknú odborníci uvádzať Singapur. Krajina s podobným počtom obyvateľov ako Slovensko, no s neporovnateľne vyššou hustotou zaľudnenia, má aktuálne o niečo viac ako 8 000 prípadov ochorenia COVID-19, pričom od začiatku epidémie koronavírusu podľahlo 11 ľudí. K tomuto stavu mala pomôcť aj mobilná aplikácia.

Na Slovensku tak už pred niekoľkými týždňami vznikla aplikácia Zostaň zdravý. O niečo neskôr o vlastnej aplikácii informovala aj spoločnosť Sygic, ktorá na jej vývoji spolupracovala aj s ďalšími vývojármi na Slovensku. Neskôr oba tímy avizovali vzájomnú spoluprácu a komunikáciu s oficiálnymi úradmi Slovenskej republiky. Výsledkom je aplikácia Covid19 ZostanZdravy, ktorá je už dostupná na Google Play aj App Store. Vydaná bola Národným centrom zdravotníckych informácií, štát na jej celospoločenské využívanie zatiaľ obyvateľov nevyzval.

Reprofoto: Covid19 ZostanZdravy

Ako aplikácia funguje

Výhodou novej aplikácie oproti tej pôvodnej je, že okrem signálu GPS využíva aj technológiu Bluetooth. Ako informuje vládny web korona.gov.sk, vďaka Bluetooth dokáže aplikácia zaznamenať blízky kontakt s nakazenou osobou na vzdialenosť 2 metre, a to aj v interiéroch, kde môže signál GPS často zlyhať. Ak aplikácia zaznamená kontakt s nakazenou osobou, infomácie oboch zariadení zapíše na server, vďaka čomu je následne možné spätne identifikovať používateľa o tom, že sa mohol stretnúť s infikovaným človekom. Každý mobilný telefón s nainštalovanou aplikáciou má vygenerovaný vlastný unikátny kód, takzvaný GUID, ktorý je potrebný na identifikáciu zariadenia.

„Ak človeka, s ktorým ste takto boli v najbližších 14 dňoch pozitívne testujú na nový koronavírus, hygienik si od neho vypýta tento unikátny kód, zadá ho do systému a systém pošle notifikáciu, s ktorými bol infikovaný v blízkom kontakte. Samozrejme, bez mien alebo nejakých iných identifikačných údajov. Tento systém je pripravený tak, že v prípade, že človek zdieľa aj svoje telefónne číslo, hygienik môže kontaktovať osobu telefonicky a manažovať tak situáciu, aby predišiel panike,“ povedal nám ešte koncom marca v rozhovore Marek Lelovič z komunikačného oddelenia spoločnosti Sygic.

Ďalšie funkcie a jedna nevýhoda

Aplikácia Covid 19 ZostanZdravy má aj ďalšie užitočné funkcie. Ponúka aktuálne štatistiky s počtom pozitívne testovaných ľudí na Slovensku aj počet vyliečených pacientov. K dispozícii je aj mapa Slovenska, vďaka ktorej môže užívateľ skúmať počet odhalených pacientov v jednotlivých regiónoch a aj to, ako sa vyvíja epidemiologická situácia v jeho okolí. Aplikácia ponúka aj praktické rady ako minimalizovať riziko nakazenia a poskytuje aj základné informácie o symptómoch ochorenia COVID-19.

Reprofoto: Covid19 ZostanZdravy
Reprofoto: Covid19 ZostanZdravy

Aplikácia vydaná Národným centrom zdravotníckych informácií má pomôcť aj v kontrole toho, či občania Slovenskej republiky dodržiavajú povinnú 14-dňovú karanténu. Jej autori sľubujú, že aplikáciu budú neustále aktualizovať a pridávať ďalšie a ďalšie potrebné funkcie. Aktuálne má aplikácia jednu nevýhodu a to počet užívateľov. Pozitívne výsledky, ktoré môže aplikácia priniesť, je možné dosiahnuť len tak, že ju bude mať vo svojich zariadeniach nainštalovanú čo najväčšia časť obyvateľstva krajiny.

Uložiť článok

Najnovšie články