Foto: unsplash/ Laura College

V poslednom čase sa pomerne často objavujú v médiách správy o útokoch žralokov.

Môžu za to klimatické zmeny a fakt, že moria a oceány sa postupne otepľujú. Nanešťastie, hollywoodske filmové počiny prispievajú k tomu, že ľudia vnímajú žraloky ako hororové stvorenia s vražednými superschopnosťami. Ako píše portál Lad Bible, jedna z teórií napríklad hovorí, že žralok dokáže zacítiť kvapku krvi na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Čo je na tom pravdy?

Priláka žraloka kvapka krvi?

Predstavte si bežný hollywoodsky scenár: Mladý muž alebo žena sedí uprostred oceánu na surfe a čaká na tú správnu vlnu. Namiesto toho sa však dočká žraloka, ktorý krúži okolo a vyčkáva na ten správny moment, aby odhryzol polovicu surfu spolu so surfistom. V nejednom filme prilákala žraloka kvapka krvi z drobného poranenia. Koľko má toto tvrdenie spoločného s realitou?

Takto dopadol test

Youtuber Mark Rober sa rozhodol, že teóriu otestuje a to rovno na vlastnej koži. Samozrejme, teóriu netestoval v bazéne, teda v relatívne bezpečných podmienkach, ale priamo v oceáne na Bahamách, kde sa to žralokmi len tak hemží. Testovanie prebiehalo v niekoľkých rôznych obmenách. Rober napríklad zisťoval, či žralok zacíti pach krvi v zmesi iných „príchutí“.

Kravská krv alebo ľudská?

Rober a jeho spolupracovníci vzali štyri surfy a na každý z nich umiestnili niečo iné. Na jednom bola morská voda, na druhom moč, na treťom kravská krv a na poslednom rybí olej. Spočiatku sa zdalo, že táto kombinácia žralokov príliš neoslovila, na konci testovania ich však vo vode bolo viac ako 40. Najviac žralokov lákala kravská krv, rybí olej a moč.

Žraloky sa nehrnuli

Ďalším krokom bolo zistiť, aký majú žraloky postoj konkrétne k ľudskej krvi. Tentoraz boli na vodu pustené tri surfy, pričom jeden z nich vypustil kvapku ľudskej krvi každú minútu, druhý surf vypúšťal kvapku krvi každé 4 sekundy a posledný surf bol bez krvi. Zistenia boli skutočne zaujímavé. Ukázalo sa totiž, že ani jeden z troch surfov žralokov nelákal. Napriek tomu, že voda bola plná žralokov, ani jeden z nich sa nevydal surfy s ľudskou krvou preskúmať bližšie.

Hororové scenáre

Aj keby ste teda do vody šli s poranením, môžete si byť istí, že neprilákate všetky žraloky z okolia niekoľkých kilometrov, prilákate akurát tak infekciu. Samozrejme, to neznamená, že žralok nie je predátor a môžeme sa k nemu správať ako k neškodnému domácemu miláčikovi. Opatrnosť nezaškodí a k podmorskému svetu by sme mali pristupovať s rešpektom, no hororové scenáre plné ľudožravých žralokov patria skôr do sveta filmov.

ladbible
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )