Foto: Ocean Cleanup

Našiel mladý Holanďan konečné riešenie plastového odpadu vo svetovom oceáne? Dúfame, že áno.

Plastovým odpadom sme zamorili celú planétu. Najdesivejším viditeľným dôsledkom je pritom Veľká odpadová tichomorská škvrna (Great Pacific garbage patch), ktorá sa nachádza v severnej časti Tichého oceánu. Rovnaká, síce o niečo menšia znečistená oblasť, sa nachádza aj v južnej časti Pacifiku, v oblasti medzi Čile a Veľkonočnými ostrovmi. Po prvýkrát v histórii sa však ľudstvo pustilo do odstránenia tohto obrovského množstva plastového odpadu. A to nápadom, ktorý vytvoril vtedy len 18-ročný Holanďan. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Odhaduje sa, že Veľká odpadová tichomorská škvrna ukrýva 1,8 biliónov kusov plastu (1 800 000 000 000). Od objavenia tohto „plastového ostrova“, ktorý je vďaka morským prúdom v neustálom pohybe, prešli už desaťročia. Až dnes sa však ľudstvo púšťa do jeho čistenia. A urobí to štýlovo!

S nápadom ako sa zbaviť plastového odpadu v oceánoch prišiel mladý Holanďan menom Boyan SlatUž ako 18-ročný založil spoločnosť Ocean Cleanup Foundation, ktorá sa v najbližších mesiacoch pustí do čistenia Veľkej odpadovej tichomorskej škvrny. Využijú pritom na to energiu morských prúdov, ktoré budú poháňať 60 metrov dlhé plaváky, tvarované do písmena U, s nylonovými sieťami siahajúcimi do hĺbky troch metrov. Tie budú zachytávať plastový odpad, ktorý sa za dlhé desaťročia v oblasti medzi Kaliforniou a Havajom nahromadil.

Foto: NOAA

Celý projekt pritom vznikol už pred niekoľkými rokmi a po prvýkrát bol otestovaný pri pobreží Japonska. Do upratovania Veľkej odpadovej tichomorskej škvrny sa mala spoločnosť pustiť už v júli tohto roku. Nakoniec je však oficiálny termín spustenia projektu stanovený na 8. september. Celý čistiaci systém by mal údajne pozostávať z viac ako 60 plavákov.Podľa niektorých odborníkov dokáže systém odstrániť polovicu rozlohy plastovej škvrny asi do 5 rokov.

Projekt čistenia oceánov od spoločnosti Ocean Cleanup Foundation má však aj svojich odporcov. Viacerí odborníci sa domnievajú, že plaváky s nylónovými sieťami nedokážu plastový odpad v oceáne vyčistiť bez toho, aby nenarušili morský ekosystém. Obávajú sa najmä toho, že v sieťach budú končiť i morské živočíchy. Podľa Ocean Cleanup Foundation by však takémuto javu dochádzať nemalo. Plaváky sa budú pohybovať pomaly a oproti klasickým sieťam, budú nepriepustné. Živočíchy sa teda do nej nezachytia, ale budú môcť spodkom (v hĺbke pod 3 metre) vyplávať. Pracovníci spoločnosti budú navyše pred každým vyprázdnením sietí kontrolovať, či sa v nich nenachádzajú aj morské živočíchy.

Spusteniu projektu v oblasti severného Pacifiku môžeme vďačiť i crowdfundingovej kampani, ktorá pomohla spoločnosti vyzbierať potrebné financie na technológiu, materiály i kvalifikovaných odborníkov. To, do akej miery bude čistenie týmto spôsobom v Tichom oceáne efektívne ukáže i čas.

Pozri aj: Niečo zjavne robia lepšie. Toto je 10 najzelenších krajín sveta, ktoré sa chcú byť s našou planétou zadobre

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články