Foto: Pixabay

Vedci objavili ďalšiu oblasť plnú plastov, ľudského odpadu a chemických usadenín, ktoré sa rozmáhajú naprieč Tichým oceánom.

Podobne ako obrovský pás odpadu v severnej časti Tichého oceánu, ktorý sa našiel pred rokmi medzi Havajom a pobrežím Spojených štátov, ani toto nie je dobrá správa. Nový pás bol objavený len prednedávnom oceánografom Charlesom Moorom. Stalo sa tak počas jeho šesť mesačnej cesty okolo Pacifiku, medzi pobrežím Chile a Veľkonočnými ostrovmi. Už predchádzajúce výskumy naznačovali existenciu tohto pásu, no dnes máme najpriamejší dôkaz.

Výskumníci sú stále uprostred zbierania dát v oblasti tohto nového, nechutného objavu. Moore svedomite jeho veľkosť odhaduje na milión kilometrov štvorcových, čo predstavuje štvornásobok rozlohy Spojeného kráľovstva. „Objavili sme nesmierne kvantá plastového odpadu. Môj prvotný dojem sa rovnal s tým pri objave z roku 2007, kedy sme narazili na obrovské množstvo odpadu v Severnom Pacifiku.“ hovorí Moore. Bezpochyby je tento pás obrovský. Aj napriek tomu nemusí byť tak desivo rozľahlý ako sa v súčasnosti javí. Napriek tomu, pôsobí ako upútavka na hrozivú budúcnosť, ktorá čaká ľudstvo pokiaľ sa neupokojí. Nachádzajú sa tu predmety ako fľaše, obaly, rybárske siete a ďalší podobný odpad.

Pollution

Tieto pásy sa tvoria cirkulovaním prírodných systémov, ktoré zanášajú morský odpad na určité miesta. Sem cestujú z prístavov, riek, pobreží, dokov a lodí. Odpad je zachytávaný rôznymi prvkami, ktoré ovplyvňujú oceán, tie ich zvyčajne dopravia na jedno konkrétne miesto. Vo väčšine prípadov hovoríme o vetroch a prúdoch, ktoré smeti kumulujú. Tam sa formujú do oblastí, ktoré môžu pripomínať umelo vytvorený ostrov. Najznámejší pás sa nachádza v Severnom Pacifiku a bol objavený v 80. rokoch. Obrovské územia okupované ľudským odpadom a šrotom, zaťažujú morský aj okolitý ekosystém a taktiež miestnu infraštruktúru. Škody na člnoch a lodiach snáď netreba ani zmieňovať. Len prednedávnom sa zistilo, že za posledných 60 rokov ľudia vyprodukovali 8,3 miliardy ton plastového odpadu, preto by sme si mali dávať veľký pozor na to, ako s našou planétou nakladáme, keďže ak sa tento trend rýchlo nezastaví, o chvíľu sa budeme doslova „topiť“ v odpadkoch.

Pozri aj: Parížania ostali v šoku. Na brehu Seiny sa z ničoho nič objavila vyvrhnutá veľryba

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )