Boyan Slat je mladý, 20- ročný chalan z Holandska, ktorý je tak trošku iný od svojich rovesníkov. Mladý vynálezca dostal výborný a veľkolepý nápad, ako...

Boyan Slat je mladý, 20- ročný chalan z Holandska, ktorý je tak trošku iný od svojich rovesníkov. Mladý vynálezca dostal výborný a veľkolepý nápad, ako by sa dal vyčistiť svetový oceán od plastov a iných nečistôt.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na čistenie oceánu by chcel Boyan spolu s organizáciou Ocean Cleanup Foundation využiť morské prúdy, ktoré by poháňali 10 kilometrov dlhé plaváky. Tie by zachytávali všetky nečistoty a boli by ohľaduplné aj na morský život. Takýmto spôsobom, by sa mohlo vyčistiť až 42 percent svetového oceánu v priebehu 10- tich rokov. Oceán by bol takto ľahší o viac ako 70 miliónov kilogramov plastového odpadu.

Testovacie čistenia začínajú v Japonsku, kde sa aplikuje skúšobný, 2 000 metrov dlhý systém na čistenie. Dúfame, že sa tento projekt naplní a nestroskotá na maličkostiach, ako sú peniaze a podobne. Mladému vynálezcovi už teraz môžeme poďakovať, že sa vôbec do niečoho takého veľkého a náročného pustil.

the-ocean-cleanup-plan-boyan-slat-1

the-ocean-cleanup-plan-boyan-slat-2

the-ocean-cleanup-plan-boyan-slat-3
the-ocean-cleanup-plan-boyan-slat-4

the-ocean-cleanup-plan-boyan-slat-5

Uložiť článok

Najnovšie články