Foto: TASR/AP / Channel One/60 Minutes

Simulácia útoku ukázala, ako rýchlo by Európa doslova ľahla popolom.

Ruská televízna stanica odvysielala desivú simuláciu, ktorá demonštrovala, ako dokáže Putinova jadrová sila zničiť celú Európu len za 200 sekúnd.

Niečo vyše troch minút a moderná Európa, ktorej súčasťou je aj Slovensko, by neexistovala. Desivá a scestná simulácia v ruskej televízii ukazuje, ako by nové jadrové zbrane fungujúce na povel jediného muža mohli v teraz nereálnom prípade pretaviť Putinove vyhrážky do skutočnosti, píše LAD Bible.

Kremeľ pracuje na svojej propagande

Nie je to však vôbec prvýkrát, čo Kremeľ využil štátne médiá na propagovanie svojho útoku na Ukrajinu a zastrašovanie Západu, pričom mnoho kanálov a publikácií v Rusku bolo nútených skončiť svoju činnosť. Najmä tie, ktoré kritizovali akúkoľvek opozíciu voči invázii Vladimira Putina.

Prvotné plány hovorili o párdňovej akcii, ale keďže konflikt teraz trvá už takmer 70 dní, mnohí sa obávajú, že Rusko prejde na jadrové zbrane, pričom Putin sa predtým viackrát vyhrážal, že v prípade zásahu Západu použije „bleskové“ raketové útoky.

Zatiaľ čo mnohí ľudia dúfajú, že sa to nezmení, Channel One’s 60 Minutes – jedna z najpopulárnejších relácií Ruska – zverejnila klip simulujúci jadrové útoky na tri veľké európske mestá, pričom nikto neprežil.

Ruský politik Aleksey Zhuravlyov vystúpil v programe, kde vyhlásil, že „stačí jedna raketa Sarmat a Britské ostrovy už nebudú.“

Potom vo vstupe ukázali mapu, ktorá ukazuje, ako rakety vypustené z Kaliningradu (ruskej enklávy pri Baltskom mori) zasiahnu Berlín za 106 sekúnd, Paríž za 200 sekúnd a Londýn za 202 sekúnd.

Moderátor Evgeny Popov poukázal na to, že keďže aj Spojené kráľovstvo má jadrové zbrane, odveta by znamenala, že by vojnu nikto neprežil. „Nikto neprežije v tejto vojne, keď navrhnete útok Sarmatom,“ povedal. „Chápeš, že nikto neprežije? Nikto na planéte.“

Je to len akt zúfalstva, tvrdí odborníčka

Putin predtým hovoril o národnom sklade moderných zbraní, vrátane rakety Sarmat, ktorá bola testovaná minulý týždeň a odvtedy dostala názov „Satan 2“.

Foto: TASR/AP

Ničivá jadrová raketa môže podľa nedávnej analýzy Washington Post preletieť až 18 000 km a niesť 15 hlavíc a mohla by zdecimovať oblasť o veľkosti Veľkej Británie. Julia Davies, tvorkyňa Russian Media Monitor, sa však o video simulácie podelila so západnými divákmi na Twitteri a jadrovú hrozbu označila za akt zúfalstva.

„Ruská televízia sa neustále vyhráža jadrovými útokmi proti západným štátom a zúfalo sa ich snaží odradiť od pokračovania v pomoci Ukrajine,“ napísala.

0
Uložiť článok
Komentovať