Takto vyzerá raketa Starship, foto: SpaceX

Spoločnosť SpaceX je známa najmä vesmírnymi letmi.

Zdá sa však, že práve SpaceX bude zodpovedný za nové možnosti aj tu, na Zemi. Predstavte si napríklad, že by ste nemuseli sedieť v lietadle celé hodiny a niekoľkokrát prestupovať. Z New Yorku do Šanghaja by ste sa dostali v priebehu 30 minút.

Článok pokračuje pod videom ↓

Z Londýna do New Yorku za hodinu

SpaceX tvrdí, že cestovanie na Zemi sa do roku 2030 zmení na nepoznanie. Niekoľko hodinové či dokonca dňové lety sa stanú minulosťou a kamkoľvek na Zemi sa dostanete už v priebehu niekoľkých minút. Elon Musk si myslí, že ak by ste sa chceli dostať raketou Starship z Londýna do New Yorku, trvalo by to menej ako pol hodinu a v Sydney by ste boli už za hodinu.

Dĺžka letov rakety Starship

  • Londýn- New York: 29 min
  • Londýn- Dubaj: 29 min
  • Londýn- Hong Kong: 34 min
  • Londýn- Sydney: 51 min
  • New York- Shanghai: 39 min
  • New York- Los Angeles: 25 min

V závratných výšinách

Raketa Starship, Foto: SpaceX

Raketa by však neletela takou trasou, ako bežné lietadlá, vzlietla by do vesmíru a následne by pristála v druhom želanom bode. To znamená obrovskú konkurenciu pre súčasné cestovanie a odhaduje sa, že do závratných výšin budú stúpať nielen cestujúci, ale aj obrat. Odhaduje sa, že takéto rýchle cestovanie sa stane do roku 2030 lukratívnou záležitosťou a SpaceX už teraz musí čeliť konkurencii, a to spoločnosti Virgin Galactic.

Dostupná alternatíva

Máte pocit, že ide vzdialené sci-fi? Odborníci si myslia, že to tak nemusí byť, rok 2030 predsa len nie je až tak vzdialený. Je to dokonca reálnejšie, ako vesmírny turizmus, napríklad na Mars. Musk dokonca pred časom  vyhlásil, že už v blízkej budúcnosti by človek mohol na Marse žiť. Aj keď zatiaľ nie je isté, z čoho, keďže snaha pestovať plodiny vo vesmíre zatiaľ zlyháva. Okrem toho, cestovanie údajne nebude stáť majland, vzhľadom na to, že technológie sa vyvíjajú míľovými krokmi a to, čo dnes stojí státisíce či milióny môže byť o 10 rokov bežne dostupné. Spomeňte si, ako málo domácností si kedysi mohlo dovoliť vlastniť obyčajný počítač, dnes ich je v takmer každej rodine hneď niekoľko.

Foto: SpaceX

Vesmírny turizmus

O pár rokov si teda možno budete môcť za cenu dnešného bežného letu kúpiť letenku z Londýna do Sydney a cestu absolvujete za menej ako hodinu, namiesto dnešných 23 hodín. Pokiaľ by vám však Zem nestačila, odborníci nechcú zavrhnúť ani spomínaný vesmírny turizmus a uvažujú dokonca už aj o budovaní hotelov vo vesmíre. V tejto oblasti sa do súťaže zapája ďalší konkurent, a to Jeff Bezos so spoločnosťou Blue Origin.

Frekvencia letov

Komu sa podarí dosiahnuť cieľovú rovinku skôr zatiaľ nie je jasné, o pasažierov však zrejme núdza nebude. Len v roku 2018 totiž cestovalo lietadlom dlhšie ako 10 hodín až 150 miliónov pasažierov. Muskova raketa Starship bude schopná uniesť 100 pasažierov a odhaduje sa, že v blízkej budúcnosti počet nepresiahne 300, problém by však bolo možné vyriešiť vyššou frekvenciou letov.

dailymail, businessinsider
Uložiť článok

Najnovšie články