Foto: Pexels

Vedci vyvinuli zariadenie, ktoré môže nájsť v budúcnosti široké využitie.

V modernom svete je Wi-Fi signál všade okolo nás. Poskytuje nám pripojenie na internet či komunikáciu s rôznymi zariadeniami a podstatne nám uľahčuje každodenné činnosti. Čo ale, ak by sme ho vedeli využiť aj inak? Najnovší objav medzinárodného tímu odborníkov ukazuje, ako by mohol vyzerať svet budúcnosti. Vytvorili totiž zariadenie, ktoré dokáže Wi-Fi signál premieňať na elektrickú energiu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Medzinárodnému tímu odborníkov pod vedením vedcov z amerického technologického inštitútu MIT sa podaril obrovský objav, o ktorom informovali vo svojej štúdii zverejnenej v časopise Nature. Vytvorili totiž ultra tenké zariadenie, ktoré dokáže transformovať Wi-Fi signál na elektrickú energiu. Bezdrôtový prenos energie je myšlienka známa aj od vedca Nikola Teslu, no do dnešného dňa bol jej najväčším problémom materiál.

Tím odborníkov vo svojom výskume využil materiál nazývaný disulfid molybdénu a vytvorili zariadenie nazývané Rectenna. Obsahuje špeciálny polovodič, ktorý dokáže Wi-Fi signál pretvoriť na jednosmerný prúd a navyše dokáže elektrickú energiu aj ďalej bezdrôtovo šíriť. Celé zariadenie je navyše veľmi tenké, čo jeho možné využitie vo svete budúcnosti len znásobuje.

Veľké využitie

Prototyp zariadenia zatiaľ dosahuje výkon 40 mikrowattov a je teda vhodný napríklad pre napájanie inteligentných hodiniek či zdravotníckych technológií. Práve v oblasti zdravotníctva našlo aj svoje prvé využitie. Výskumníci už pracujú na vývoji senzorov, ktoré by po prehltnutí mohli monitorovať vnútorné orgány pacientov. Využívanie akýchkoľvek batérií totiž pri takomto zákroku predstavuje pre človeka zdravotné riziko.

Foto: Ilustračné (Unsplash)

Zariadenie transformujúce Wi-Fi signál na jednosmerný elektrický prúd, ktorý dokáže ďalej bezdrôtovo šíriť, by mohlo mať v budúcnosti široké využitie. Vďaka malým rozmerom by ho bolo možné zakomponovať  do stien budov, chodníkov či dokonca ciest. Jedným z posledných problémov ostáva výkon, ktorý je zatiaľ pri bežnej spotrebnej elektroniky len veľmi ťažko využiteľný.

interestingengineering.com, FonTech
Uložiť článok

Najnovšie články