reprofoto: Youtube

V Európe by mal vzniknúť nový urýchľovač.

V súčasnosti kraľuje svetu fyziky Veľký hadrónový urýchľovač. Nový urýchľovač častíc by ho však mal len veľkosťou presiahnuť štyrikrát. Nachádzať sa má v kruhovom tuneli a jeho obvod bude dosahovať neuveriteľných 100 kilometrov. Program v novom urýchľovači by mal započať v roku 2040. Oznámilo to v utorok Európske laboratórium jadrového výskumu, lepšie známe ako CERN.

Článok pokračuje pod videom ↓

V súčasnosti je najväčším zariadením tohto typu práve Veľký hadrónový urýchľovač. Jeho úlohou je odhaľovať rôzne tajomstvá, ktoré vesmír vo svojej nekonečnosti predstavuje. Nová verzia urýchľovača však pochopiteľne nebude lacnou záležitosťou. Hovoríme o miliardovom projekte.

Wikimedia (Max Braun)

Nuž a o akej sume sa presne bavíme? CERN odhaduje cenu nového urýchľovača častíc na ohromných 24 miliárd eur. Urýchľovač sám o sebe by mal stáť „len“ 9 miliárd eur, no projekt by mal byť neskôr rozšírený o supravodivý protónový stroj. Hodnota tohto prístroja sa pohybuje okolo ďalších 15 miliárd. Ten by mal do svojej prevádzky nastúpiť o ďalších 10 rokov, teda v roku 2050.

Foto: Flickr (djandywdotcom)

Zábavné však je, že napriek astronomickým sumám, ktoré tento program predstavuje, nikto netuší, aký prínos by pre nás vlastne projekt mal. Keď sa však oprieme o históriu, môžeme sa domnievať, že bude obrovský. Objav elektrónu v roku 1897 bol pre svetovú ekonomiku neuveriteľným prínosom. Vďaka nemu vznikol elektronický priemysel.

Foto: Maximilien Brice (CERN) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Ten podľa portálu SME natlačí svetovú ekonomiku každý rok tromi biliónmi dolárov. Veľký hadrónový urýchľovač už svoju úlohu splnil. Tou bolo preukázanie existencie Higgsovho bozónu. Pre bežného smrteľníka to veľa neznamená, no vo svete fyziky hovoríme o markantnom objave. Nový urýchľovač bude väčší a tým pádom sa od neho očakávajú aj väčšie výsledky.

Pre porovnanie, budúci urýchľovač by mal mať obvod 100 kilometrov. Ten aktuálny má obvod 27 kilometrov a je pochovaný v hĺbke od 50 do 150 metrov. Zrážky častíc umožňuje uskutočniť pri sile 17 teraelektrónvoltov. Nový urýchľovač by však mal byť schopný dosiahnuť silu 100 teraelektrónvoltov. CERN v súčasnosti dúfa, že 22 členských štátov laboratória rozhodne v najbližších rokoch o jeho vybudovaní.

home.cern
Uložiť článok

Najnovšie články