Foto: Pixabay

Kvalitný wi-fi signál sa v posledných rokoch stal nevyhnutnou súčasťou takmer každej domácnosti.

Bez internetového pripojenia sa nezaobíde rodič, ale ani dieťa. Či už si chcete nájsť najbližšieho lekára, skontrolovať si bankové konto či pozrieť sa na známky dieťaťa, na všetko stačí len pár kliknutí. Keď však internet nefunguje podľa predstáv, je slabý signál alebo vás neustále odhlasuje, je to na porazenie. Tým sa však už trápiť nemusíte, vedci totiž zistili, kam router umiestniť tak, aby fungoval ideálne.

Kam dať router?

Ak by ste mali umiestniť router v domácnosti sami, kam by ste ho dali? Možno niekde blízko k počítaču alebo jednoducho tam, kde sa mu na poličke ujde miesto. Nad týmto už však viac nemusíte premýšľať, odborníci totiž vyrátali, kam by ste router mali umiestniť tak, aby fungoval čo najviac efektívne a spoľahlivo.

Foto: unsplash

Výpočty

Za celým nápadom stojí fyzik menom Jason Cole, ktorý hovorí, že všetko závisí od toho, ako váš domov vyzerá. Na základe toho dokáže urobiť výpočty, ktoré ukážu, ako priestorom prúdia elektromagnetické vlny, a teda kde by bolo umiestnenie zariadenia optimálne. Na výpočet použil tzv. Helmholtzovu rovnicu a svoje zistenia si nenechal pre seba, ale rozhodol sa o ne podeliť na svojom blogu s názvom Almost Looks Like Work.

V strede miestnosti to nie je

Ako pri mnohých iných problémoch, toto riešenie neprišlo len tak zo dňa na deň a Cole si spočiatku myslel, že najlepším riešením je router umiestniť jednoducho do stredu domova. To však často nie je práve najschodnejšie riešenie, dať router napríklad doprostred obývačky, a to nielen kvôli estetike, ale aj kvôli zdrojom energie. Fyzik však zašiel ešte ďalej a zistil, ako ovplyvňujú signál rôzne materiály, z ktorých sú steny vo vašom domove, ako napríklad betón. Vďaka tomu dokázal vypracovať model omnoho presnejšie.

Pomôže vám aplikácia

Samozrejme, čím ste od zariadenia ďalej, tým je ťažšie chytiť signál, ak však router správne umiestnite, budete mať signál bez problémov v každom kúte vášho domova. Coleovi je však jasné, že nie každý človek je natoľko zdatný fyzik, aby si Helmoltzove výpočty urobil sám, rozhodol sa preto vytvoriť aplikáciu, ktorá vám v krátkom čase pomôže váš domov zmapovať a nájsť ideálne miesto pre váš router. Aplikáciu nájdete na tomto odkaze.

sciencealert
Príbehy
0
Komentovať (0)