Foto: desserto.com

Kaktusová koža je na prvý pohľad ako pravá koža.

Kožené výrobky sú pekné, trvácne a na dotyk veľmi príjemné. Avšak, často si mnohí neuvedomujeme, čo za tým stojí. Síce je každému jasné, že kvôli kabelke či kabátu muselo zahynúť zviera, už menej myslíme na to, že spracovanie kože je z veľkej miery neekologické a škodí životnému prostrediu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

To si uvedomujú aj Adrián López Velarde a Marte Cázarez z Mexika. Títo dvaja podnikatelia predtým pracovali v módnom a tiež automobilovom priemysle a videli, ako sa znečisťuje životné prostredie. S tým sa rozhodli niečo robiť.

Vyvinuli preto metódu, ako z kaktusov vyrobiť materiál, ktorý je na nerozoznanie od kože. Ukončili svoje pôvodné zamestnanie a dva roky zdokonaľovali techniku spracovania kaktusov. Nakoniec v lete roku 2019 prezentovali svoj výrobok.

Foto: desserto.com

Prečo kaktus?

Kaktus je rastlina, ktorá je v Mexiku široko dostupná a rozšírená. Nepotrebuje veľa vody, je odolná a vydrží ako nízke, tak aj vysoké teploty. Navyše, jeho pestovanie je nenáročné a nevyžaduje si hnojivá či chemické ošetrovanie.

Foto: desserto.com

Listy opatrne zbierajú nielen preto, aby sa neporanili, ale aj preto, aby neublížili samotnej rastline, z ktorej následne vyrastú ďalšie listy, a tak je pestovanie oveľa viac udržateľné.

Ekologická výroba

Zozbierané listy potom očistia, podrvia a sušia približne tri dni na slnku až do momentu, kým nedosiahnu požadovanú vlhkosť. Aj tento proces je ekologický, keďže využívajú energiu zo slnka.

Výsledkom ich práce je vegánska koža nazvaná Desserto. Má ekologické certifikáty a tiež celý ich ranč je ekologický, keďže nepoužívajú žiadne hebricídy ani pesticídy.

Foto: desserto.com

Výsledný materiál sa potom farbí a ďalej spracúva na požadovanú hrúbku či textúru. Výhodou okrem toho, že ich výrobok vyzerá ako skutočná koža, je jeho trvácnosť, dobré opracovávanie a hlavne ekologická stránka.

Foto: desserto.com

Navyše je ich koža príjemná na dotyk. Jej využitie je široké a dá sa použiť na výrobu napríklad topánok, kabeliek či peňaženiek, ako aj iných produktov, pri ktorých sa bežne koža používa.

Uložiť článok

Najnovšie články