Foto: Unsplash

Takéto pôrody sú extrémne ojedinelé, ale nie bezprecedentné.

Vo Francúzsku na narodilo prvé dieťa žene, ktorá podstúpila transplantáciu maternice. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na nemocnicu, v ktorej pôrod prebehol.

Takéto pôrody sú extrémne ojedinelé, ale nie bezprecedentné. Transplantácia maternice je špičkovým chirurgickým zákrokom a podstupujú ju ženy, u ktorých je tento orgán poškodený alebo ktoré ho nemajú.

Žena sa narodila bez maternice

Dieťa sa narodilo ešte minulý týždeň v piatok, uviedol tím nemocnice na predmestí Paríža s tým, že matke aj jej potomkovi sa darí dobre. Táto 36-ročná žena sa narodila bez maternice; trpela diagnózou známou ako Mayerov-Rokitanského-Küsterov syndróm, ktorá priemerne postihuje približne jednu zo 4500 žien.

Pacientka absolvovala transplantáciu maternice v marci 2019, pričom orgán jej darovala jej vlastná matka, v tom čase 57-ročná. Pôrod prebehol bez komplikácií. Žena bola v čase pôrodu tehotná 33 týždňov, uviedla nemocnica.

Vôbec prvé narodenie dieťaťa matke s transplantovanou maternicou sa uskutočnilo v roku 2014 vo Švédsku. Takéto prípady dávajú nádej ženám trpiacim podobnými reprodukčnými problémami a sú alternatívou k adopcii alebo náhradnému materstvu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )