pixabay.com

Progesterón je pohlavný hormón dôležitý pri tehotenstve.

Tehotenstvo a vývin dieťaťa v tele matky je dlhodobým objektom lekárskych výskumov. Je vo veľkom záujme tento proces preskúmať čo najpodrobnejšie, pochopiť jeho úskalia, a tak zabezpečiť čo najmenej problémový vývin a následný pôrod. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci sa zamerali na výskum hormónu progesterónu, ktorý je kľúčovým v reprodukcii u mnohých cicavcov. Ako uvádza Science Alert, ukazuje sa, že u ľudí môže pôsobiť rôzne.

Predčasný pôrod a rakovina

Vyzerá to tak, že náš druh má neočakávanú vysokú genetickú variabilitu progesterónového receptora. Nedávne výskumy ukazujú, že môžu súvisieť so závažnými stavmi, ako je napríklad predčasný pôrod či rakovina vaječníkov.

Nová štúdia uverejnená v Molecular Biology and Evolution však naznačuje, že u mnohých žien sa vyskytuje receptor progesterónu zdedený od neandertálcov. Pri analýze údajov z biobaniek v Spojenom Kráľovstve od 450-tisíc ľudí (z toho bolo 244-tisíc žien) európskeho pôvodu vedci zistili, že tretina z nich má časti génového variantu, ktorý pomáha kódovať progesterónový receptor a ktorý je prítomný aj v neandertálskych nálezoch.

Pixabay

Konkrétne podľa Eukalert, ide v prípade 29 % o jednu časti génového variantu a v 3 % až o dve.

Menej krvácania a menej potratov

V kontraste predchádzajúcich výskumov však ten najnovší uvádza, že génový variant má aj svoje výhody. Napríklad, ženy, ktoré ho nosia, majú menšiu tendenciu krvácania na začiatku tehotenstva, majú menej potratov a rodia viac dievčat.

Podiel u žien, ktoré zdedili tento gén je asi desaťkrát väčší, ako u väčšiny neandertálskych génov,uvádza biofyzik Hugo Zeberg zo švédskeho Karolinska Institute. Uvádza tiež, že zistenia naznačujú priaznivejší vplyv na fertilitu.

Výsledky tejto štúdie sú tak zásadne odlišné od predchádzajúcich. V roku 2018 vedci objavili vysokú frekvenciu neandertálskeho progesterónu v modernej ľudskej populácii, čo súviselo s vyšším rizikom predčasného pôrodu.

To je, samozrejme, zlé a niektorí vedci tvrdia, že prirodzený výber na tomto konkrétnom géne bol slabý, čo spôsobilo nárast mnohých škodlivých mutácií.

Foto: Pixabay

Tieto zistenia bolo možné vykonať na základe replikácie starých receptorov progesterónu z nálezov neandertálcov a Denisovanov, a porovnaniu výsledkov so zvieratmi.

Má viac funkcií

Autori najnovšej štúdie uvádzajú, že ich výsledky sa napriek rozporom, dokážu zmestiť do širšieho obrazu.

Domnievame sa, že varianty neandertálskeho progesterónového receptoru môžu pomáhať udržiavať tehotenstvo, ktoré by bolo inak ukončené a že následkom toho môže vzniknúť spojenie s predčasnými pôrodmi,“ uvádzajú v štúdii.

Ukázalo sa, že aj perorálne podávaný progesterón dokáže v niektorých prípadoch znižovať mieru spontánnych potratov a zvyšuje plodnosť u žien, ktoré sú vystavené krvácaniu na začiatku tehotenstva a trpia opakujúcimi sa potratmi.

foto: Pixabay

Vedec Jingjing Li, autor počiatočnej štúdie o predčasných narodeniach na Stanfordskej univerzite v roku 2018 a ktorý sa nezúčastnil tohto nového výskumu, pre Science Alert povedal, že nové zistenia sú veľmi vzrušujúce.

Chcem zdôrazniť, že tento gén má viac funkcií. Je tiež zapojený do vzniku rakoviny vaječníkov, takže prospešnosť z jedného aspektu by mohla mať nepriaznivý vplyv na iný aspekt (a naopak). Preto súhlasím s autormi novej štúdie ohľadom kompromisov, ktoré treba zohľadňovať,“ povedal.

Neandertálsky génový variant tiež môže zohrávať iba čiastočnú úlohu pri funkcii hormónu a byť tak iba istou súčasťou celého „príbehu“. Ak sa však autori štúdie nemýlia, ich závery by mohli byť významné pri určovaní rizík tehotenstva. Jednoznačne však budú potrebné ešte väčšie a hlbšie výskumy, aby sa pochopila presná funkcia génových receptorov tohto hormónu.

Uložiť článok

Najnovšie články