Foto: Nick Russill (flickr.com), NASA

Jedinečný prírodný úkaz je možné pozorovať i zo Slovenska. Viete však kedy a kde?

Polárna žiara je podľa mnohých to najkrajšie, čo dokáže príroda na nebeskej oblohe vytvoriť. Pozorovať ste ju mohli včera i na Slovensku. Dnes sa pozrieme na to, kedy a kde je možné polárnu žiaru pozorovať a ako vlastne toto nebeské divadlo vzniká. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Polárna žiara na Slovensku

O polárnej žiare existuje v rôznych kútoch našej Zeme niekoľko legiend. Kým Inuiti v minulosti verili, že polárna žiara sú vlastne pochodne ich predkov, osvetľujúce cestu do nebeskej ríše, v mnohých krajinách bola považovaná za predzvesť moru, vojny a smrti. Polárna žiara, nazývaná aj Aurora, nesie meno po rímskej bohyni úsvitu, ktorá milovala všetko krásne a najmä krásnych mužov, ktorých jednoducho unášala.

Foto: pixabay.com

Ako polárna žiara vzniká?

V 21. storočí vieme, že polárna žiara nie je žiadnym zázrakom, ale dokázaným astronomickým javom. Ide totiž o svetelný úkaz, ktorý vzniká pôsobením nabitých častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry, popr. atmosféry iného kozmického telesa. Pri náraze na vrchnú vrstvu atmosféry nabité častice slnečného vetra zmenia svoju elektrónovú konfiguráciu. Po návrate elektrónu z vyššej energetickej hladiny vylučuje častica svetlo.Už zo samotného názvu je jasné, že polárna žiara je jav typický pre polárne oblasti. Dôvodom je, že nabité častice slnečného vetra odchyľuje smerom k pólom magnetické pole Zeme. Najčastejšie je teda polárnu žiaru možné pozorovať práve za polárnou kružnicou, 66. rovnobežkou našej planéty.

Foto: pixabay.com

Storms From the Sun

Ako pozorovať polárnu žiaru na Slovensku?

Polárna žiara sa však vyskytuje i miernejších zemepisných šírkach, dokonca i na samotnom rovníku. Výskyt a intenzita tohto nebeského divadla závisí od sily slnečného vetra, ktorý je závislý od slnečnej aktivity. Slnko má pritom 11-ročný cyklus svojej aktivity, a preto je v Strednej Európe najlepšie pozorovateľná polárna žiara práve počas jeho maxima. To, kedy bude možné polárnu žiaru zazrieť aj na Slovensku, teda závisí od intenzity geomagnetických búrok na Slnku. Túto aktivitu môžete sledovať napríklad na stránke NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Ak sa slnečná aktivita dostane na stupeň 4 alebo 5 (popr. vyšší), potom bude možné prírodné predstavenie pozorovať aj z našich zemepisných šírok.

Foto: NASA/wikimedia.org

Ďalšou podmienkou pre úspešné pozorovanie najkrajšieho astronomického javu je eliminovať svetelné znečistenie. Najvhodnejšou voľbou na Slovensku sú parky tmavej oblohy, ktoré v našej krajine nájdete tri, a to v Poloninách, Beskydách a Veľkej Fatre. Ak to však máte do týchto lokalít ďaleko, potom zvoľte vo svojom okolí čo najtmavšie miesto, ktoré je dostatočne vzdialené od veľkých miest a hlavných komunikácií, ktoré sú zdrojom svetelného smogu. Informáciu, ktoré miesto vo vašom okolí je to najvhodnejšie, vám poskytne hneď niekoľko internetových stránok, akou je napríklad LightPollutionMap.

Foto: LightPollutionMap

A aké astronomické udalosti nás čakajú v druhej polovici roka? Pozrite si naše video, ktoré zachytáva prehľad najzaujímavejších astronomických udalostí v roku 2017.

wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články