Foto: EPFL / Alain Herzog 2021

Paralyzovaný muž sa odmietal len tak vzdať, vďaka špeciálnym elektródam sa po niekoľkých rokoch opäť postavil na nohy.

Vážne poranenie, po ktorom človek príde o schopnosť chodiť, je hotovou nočnou morou. Človek si zrazu musí zvykať na celkom iný život s množstvom obmedzení. Michel Roccati sa však odmietol vzdať. Po náročnom zákroku sa paralyzovaný muž opäť postavil na nohy. Aj keď maratónsky bežec z neho zrejme nebude, jednoznačne je to obrovský krok vpred.

Všetci traja pacienti sa po operácii opäť postavili na nohy

Michel Roccati ostal paralyzovaný po vážnej nehode na motorke v roku 2017 kvôli poraneniu chrbtice. Dnes má však na chrbtici implantované špeciálne elektródy, ktoré mu umožnili opäť sa postaviť na nohy, informuje portál CNN. Aj keď si pri chôdzi ešte musí pomáhať, dokáže ísť na prechádzku a samostatne sa osprchovať postojačky. „Som slobodný, môžem ísť kamkoľvek chcem,“ teší sa z úspechu Talian.

Foto: EPFL / Alain Herzog 2021

Roccati bol jedným z troch mužov vo veku od 29 do 41 rokov, ktorí sa zúčastnili klinickej štúdie s názvom STIMO na čele s doktorkou Jocelyne Bloch. Výsledky štúdie boli prvýkrát publikované včera vo vedeckom časopise Nature Medicine. Každému z účastníkov implantovali lekári zariadenie pozostávajúce zo 16 elektród. Nachádza sa v priestore medzi stavcami a membránou, ktorá obopína miechu. Pod kožu na bruchu majú muži implantovaný stimulátor, z ktorého následne elektródy prijímajú signál.

Každý z pacientov trpel absolútnou stratou pohyblivosti pod úrovňou poranenia chrbtice. Dvaja z nich stratili navyše aj cit. Vďaka zariadeniu, ktoré je pripojené k tabletu, však mohli do tela pacientov vysielať špecifickú sekvenciu impulzov, ktoré následne cez stimulátor podnietia svaly k činnosti. Podobných štúdií bolo vykonaných už niekoľko, svalová aktivita sa u pacientov väčšinou objavila už krátko po zákroku, v rámci ktorého bol implantát umiestnený.

Výsledky sú viditeľné okamžite, pacient dokáže nezávisle stáť či chodiť

Toto je však prvá štúdia na svete, v rámci ktorej už deň po operácii dokázal každý z troch pacientov urobiť prvé kroky. S myšlienkou na sfunkčnenie svalov za pomoci elektród sa vedci pohrávajú už najmenej 30 rokov. Teraz sa však konečne podarilo urobiť krok vpred, a to vďaka tomu, že vedci prepracovali technológiu, ktorá pôvodne slúžila na zmiernenie bolesti (sústreďovala sa najmä na miechové nervové korene).

Foto: EPFL / Alain Herzog 2021

V rámci predchádzajúcich experimentov s elektródami dokázali pacienti urobiť prvé kroky po niekoľkých mesiacoch intenzívnych rehabilitácií a stimulácie miechy. Všetci účastníci klinickej štúdie STIMO však už týždeň po operácii chodili po vlastných nohách len za pomoci oporných zariadení. Samozrejme, bude nevyhnutné, aby sa pacienti s implantátom zžili a chôdzu si trénovali. Je to však prvá štúdia, kde sa viditeľný výsledok dostavil okamžite a pacienti dokážu nezávisle stáť a chodiť.

Technológia bude komerčne dostupná už o pár rokov

Znamená to nemalú nádej pre tisícky ďalších pacientov, ktorí utrpeli poranenie chrbtice. Kľúčom sú nielen samotné elektródy, ale aj ich precízne umiestnenie tak, aby impulzy stimulovali trup, ale aj končatiny. Ďalším krokom je zistiť, aká sekvencia stimulov je pre pacientov najlepšia a v chôdzi im pomôže najviac.

Foto: EPFL / Alain Herzog 2021

Ďalšou dobrou správou je, že elektródy nie je nutné vymieňať, pacient ich môže mať v tele po zvyšok života. Stimulátor implantovaný v bruchu je však potrebné vymieňať približne každých 9 rokov. Ak pôjde všetko podľa plánu, zariadenie by malo byť pre ľudí dostupné už do 3 či 4 rokov.

Uložiť článok

Najnovšie články