Foto: Ilustračná Foto: TASR - Martin Baumann

Tieto zmeny opatrení by podľa iniciatívy Veda pomáha - COVID-19 umožnili poskytovanie služieb v obmedzenom režime v celej krajine a pomohli by mnohým ekonomicky prežiť.

Slovenskí vedci a odborníci podporujú návrh konzília odborníkov na úpravu protipandemických opatrení. Informoval o tom v spoločnej verejnej výzve pre obyvateľov Slovenska matematik Richard Kollár v mene iniciatívy Veda pomáha – COVID-19.

Návrhy konzília podľa vedcov na jednej strane sprísňujú opatrenia pre tú skupinu, ktorá je počas tejto vlny najohrozenejšia a tvorí väčšinu hospitalizovaných a na strane druhej ich čiastočne uvoľňujú pre ostatných, a to primerane ich nižšiemu riziku. Tieto zmeny opatrení by podľa iniciatívy umožnili poskytovanie služieb v obmedzenom režime v celej krajine a pomohli by mnohým ekonomicky prežiť.

Nemocnice čaká kolaps

Už teraz je podľa vedcov ochromené bežné fungovanie nemocníc. „Počet lekárov a zdravotníkov sa oproti minulej vlne dokonca znížil, a zároveň sú oveľa viac vyčerpaní. Našou prioritou musí byť rozloženie náporu na naše nemocnice v čase a zníženie vrcholu tejto vlny,” píše sa vo výzve iniciatívy, ktorá zároveň pripomína, že vakcinácia je zatiaľ najúčinnejší spôsob ochrany voči vírusu SARS-CoV-2, a teda aj cesta späť do normálneho života.

„Dánsko, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko a ďalšie štáty s vysokou zaočkovanosťou najmä najstarších vekových skupín už dnes znovu žijú normálny život. V Rusku, Bulharsku alebo Rumunsku, kde je zaočkovanosť výrazne nižšia, kolabujú nemocnice, zomierajú stovky ľudí denne a ekonomika, kultúra a celá spoločnosť trpia,” dodávajú slovenskí odborníci.

Za kľúčové považujú očkovanie treťou dávkou vakcíny, nakoľko podľa vedeckých štúdií hladina protilátok klesá rýchlejšie u starších a ochrana proti infekcii delta variantom je po tretej dávke vakcíny v priemere viac ako 90 %. Už aj dáta zo Slovenska podľa ich slov podávajú jasný dôkaz o účinnosti vakcín.

Väčšina hospitalizovaných a pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti je nezaočkovaných, pričom menšina zaočkovaných pacientov má vyšší vek a dlhodobo horší zdravotný stav. „Odporcovia vakcín argumentujú, že v krajinách s vysokou zaočkovanosťou je v nemocniciach aj veľa očkovaných. Je to pravda a je to logické. V týchto krajinách je totiž nezaočkovaných ľudí oveľa menej a veľa z nich je už imúnnych po prekonaní ochorenia. Naopak, medzi zaočkovanými sú aj takí jedinci, ktorí majú oslabenú alebo nedostatočnú imunitu, a práve tí sa stávajú pacientmi v nemocniciach,” vysvetľujú vedci.

Ilustračná foto: TASR – Michal Svítok

Pripomínajú tiež, že zdravotné dôvody pre nezaočkovanie sú extrémne zriedkavé. Aby sme teda spoločne Slovensko ochránili pred kolapsom zdravotníctva a ďalšou vlnou odvrátiteľných úmrtí, odborníci vyzývajú všetkých na dodržiavanie platných protiepidemických opatrení a tých, ktorí sa doteraz nezaočkovali, aby tak urýchlene spravili.

Zároveň prosia tých, ktorí sa už zaočkovali dávnejšie a príde im pozvánka, aby sa nechali preočkovať treťou dávkou vakcíny. „Prispejme tak všetci spoločne k tomu, aby naša cesta von z pandémie bola čo najkratšia a nasledujme to, čo sa osvedčilo vo svete ako skutočné východisko,” dodali na záver.

Pandemická situácia sa zhoršuje rýchlejšie, do Vianoc lepšia nebude

Pandemická situácia na Slovensku sa do Vianoc určite nezlepší. Skonštatoval to riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Matej Mišík s tým, že sa zhoršuje rýchlejšie, ako to pôvodne očakávali odborníci.

Foto: TASR – Martin Baumann

Upozornil, že niektoré nemocnice už teraz dosahujú svoje maximá. „To sme len v novembri. Minulý rok boli tieto maximá dosahované vo februári až marci,“ doplnil Mišík. Ako sa bude na Slovensku ďalej pandémia vyvíjať, podľa neho závisí od toho, koľko opatrení a ako štát prijme. Taktiež od zrýchlenia očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Predpokladá však, že v najbližších týždňoch bude nárast pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 pokračovať. „Vieme určite, že pacienti prichádzajú do nemocníc s oneskorením, po teste. Aj keď uvidíme pokles v počte prípadov, ešte niekoľko týždňov bude rásť počet hospitalizovaných pacientov,“ uviedol Mišík.

Celé vyhlásenie iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 – November 2021

Epidemická situácia na Slovensku sa neustále zhoršuje a naďalej očakávame nárast počtu hospitalizovaných s ochorením COVID-19. Už dnes je ochromené bežné fungovanie nemocníc, čo postihuje celú našu spoločnosť. Sme na hranici kapacity – počet lekárov a zdravotníkov sa oproti minulej vlne dokonca znížil a zároveň sú oveľa viac vyčerpaní. Našou prioritou musí byť rozloženie náporu na naše nemocnice v čase a zníženie vrcholu tejto vlny.

V tejto situácii podporujeme návrhy konzília odborníkov z 5.11.2021 na úpravu epidemických opatrení. Návrhy na jednej strane sprísňujú opatrenia pre tú skupinu, ktorá je počas tejto vlny najohrozenejšia a tvorí väčšinu hospitalizovaných. Sú to predovšetkým tí, ktorí nie sú pred infekciou imunizovaní – doteraz neprekonali ochorenie COVID-19, ani sa proti nemu nedali zaočkovať. Na druhej strane ich čiastočne uvoľňujú pre ostatných primerane ich nižšiemu riziku.

Tieto zmeny opatrení by umožnili poskytovanie služieb v obmedzenom režime v celej našej krajine a pomohli by mnohým ekonomicky prežiť. Varujeme pred skĺzavaním k hľadaniu vinníkov medzi obeťami. Dáta nepotvrdzujú, že k preťaženosti nemocníc nadmerne prispievajú ľudia zo sociálne zraniteľných skupín.

Za kľúčové považujeme očkovanie treťou dávkou vakcíny a oceňujeme možnosť preočkovať sa pre všetkých, ktorí boli zaočkovaní pred viac ako 6 mesiacmi. Podľa vedeckých štúdií hladina protilátok klesá rýchlejšie u starších, a ochrana proti infekcii delta variantom je po tretej dávke vakcíny v priemere viac ako 90%.

Vakcinácia je zatiaľ náš najúčinnejší spôsob ochrany voči vírusu SARS-CoV-2. Je to naša cesta späť do normálneho života. Dánsko, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko a ďalšie štáty s vysokou zaočkovanosťou najmä najstarších vekových skupín už dnes znovu žijú normálny život. V Rusku, Bulharsku alebo Rumunsku, kde je zaočkovanosť výrazne nižšia, kolabujú nemocnice, zomierajú stovky ľudí denne a ekonomika, kultúra a celá spoločnosť trpia.

Slovensko je medzi týmito dvoma pólmi, máme zaočkovanú približne polovicu obyvateľov. Práve dáta zo Slovenska však podávajú jasný dôkaz o účinnosti vakcín. Väčšina hospitalizovaných a pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti je nezaočkovaných a tá menšina zaočkovaných pacientov má vyšší vek a dlhodobo horší zdravotný stav. Účinnosť vakcín potvrdzuje aj nízky počet hospitalizácií a úmrtí v krajinách s vysokou zaočkovanosťou.

Zdravotné dôvody pre nezaočkovanie sú extrémne zriedkavé. Ak máte obavy sa zaočkovať kvôli Vášmu zdravotnému stavu, konzultujte s viacerými lekármi vo Vašom okolí, či sú Vaše obavy naozaj opodstatnené. Je pravdepodobné, že vakcína je pre Vás nepomerne bezpečnejšia ako samotná infekcia, ktorej sa môžete počas tretej vlny vystaviť.

Odporcovia vakcín argumentujú, že v krajinách s vysokou zaočkovanosťou je v nemocniciach aj veľa očkovaných. Je to pravda a je to logické. V týchto krajinách je totiž nezaočkovaných ľudí oveľa menej a veľa z nich je už imúnnych po prekonaní ochorenia. Naopak, medzi zaočkovanými sú aj takí jedinci, ktorí majú oslabenú alebo nedostatočnú imunitu, a práve tí sa stávajú pacientmi v nemocniciach.

Tento paradox sa dá jednoducho vysvetliť na príklade dopravných nehôd, kde na cestách zomiera pri dopravných nehodách množstvo ľudí, ktorí majú zapnuté bezpečnostné pásy. Nie je to dôkaz neúčinnosti pásov – ak by ich mali zapnuté všetci, všetky úmrtia by boli so zapnutými pásmi, ale celkovo by sme ich mali oveľa menej.

Aby sme Slovensko ochránili pred kolapsom zdravotníctva a ďalšej vlny odvrátiteľných úmrtí (nielen na COVID-19), vyzývame všetkých na dodržiavanie platných protiepidemických opatrení a tých, ktorí sa doteraz nezaočkovali, aby tak urýchlene spravili. Zároveň prosíme tých, ktorí sa už zaočkovali dávnejšie a príde im pozvánka, aby sa nechali preočkovať treťou dávkou vakcíny.

Prispejme tak všetci spoločne k tomu, aby naša cesta von z pandémie bola čo najkratšia a nasledujme to, čo sa osvedčilo vo svete ako skutočné východisko.

Uložiť článok

Najnovšie články