Foto: Cascadia Research

V rajských vodách Havajských ostrovov sa vedcom z inštitútu Cascadia Research podarilo objaviť kríženca delfína.

Morské zviera, na ktoré tu vedci natrafili, je krížencom dvoch druhov delfína. Napriek tomu, že sprvu to môže znieť ako sklamanie, opak je pravdou. Nič podobné totiž v histórii morskej biológie nebolo zaznamenané. Delfín bol objavený na pobreží ostrova Kauai a ide o mix druhov delfína drsnozubého a elektry tmavej. Elektra tmáva je v angličtine známa ako delfín, aj ako veľryba. 

Skutočnosť je však taká, že technicky ide o delfíny, no takmer každá zubatá veľryba, vrátane kosatky, je v podstate delfín. Výnimku však tvoria vorvane a sviňuchy, ktoré síce sú zubatými veľrybami, no s delfínmi toho veľa spoločného nemajú. Pri plavbe po pobreží ostrova Kauai, vedci narazili na delfíny drsnozubé, no jeden člen skupiny sa akosi vymykal štandardom tohto druhu. Ako stavbou tela, tak aj sfarbením.

Cascadia Research

Vedci mali podozrenie, že ide o kríženca, a tak odobrali vzorky z jeho kože a previedli DNA testy. Výsledky naozaj ukázali, že ide o kríženca tohto druhu a elektry tmavej, čo bol doposiaľ nevídaný úkaz. Vedcom sa podarilo vypátrať matku delfína, ktorou bola elektra. Tie sa väčšinou vyskytujú v skupinách okolo 200 jedincov. V jej prípade to však tak nebolo. Podľa vedcov má samica akúsi krízu identity, keďže sa rozhodla tráviť čas s delfínmi drsnozubými.

Cascadia Research

Podľa biológa Robina Bairda tento jav však nie je až tak bizarný. Aj napriek tomu, že je tento hybrid unikátny, Baird uviedol, že by nebol prekvapený, keby sa objavilo takýchto krížencov viac. Delfíny sú veľmi spoločenské zvieratá a nemajú problém sa kontaktovať aj s jedincami iných druhov. Tento objav tak vedcom zabezpečil celkom nový náhľad do sociálnych pomerov delfínov a ich schopnosti interakcie. V mori môžu plávať tisíce ďalších krížencov, len sa nám ich zatiaľ nepodarilo spozorovať.

Pozri aj: Veľký ako nákladiak. Glyptodon bol tak obrovský pásavec, že jeho pancier naši predkovia používali miesto striech

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články