Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba). Foto: TASR/AP

Vedci v Holandsku v rámci laboratórnych testov identifikovali protilátku, ktorá môže zabrániť novému koronavírusu, aby infikoval zdravé bunky.

Podľa štúdie uverejnenej v pondelok v časopise Nature Communications, sa protilátke podarilo neutralizovať nový koronavírus. Podľa vedcov by to mohlo pomôcť pri vývoji liečby ochorenia COVID-19, uviedla agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Výskum sa zameriaval na protilátky vyvinuté na boj proti chorobe SARS v rokoch 2002-04, ktorú tiež spôsoboval koronavírus. Vedci identifikovali jednu protilátku, ktorá bola účinná aj proti súčasnému vírusu, SARS-CoV-2.

Vedci z Utrechtskej univerzity, Erasmus Medical Center a globálnej biofarmaceutickej spoločnosti Harbor BioMed (HBM) to označili za „prvý krok k vývoju plne ľudskej protilátky na liečenie alebo prevenciu“ COVID-19.

Objav sa považuje za veľmi sľubný

Odborníci však varujú, že kým bude jasné, či je táto protilátka účinná, je treba vykonať ešte veľa práce. „To, že sme našli protilátku, ktorá neutralizuje vírus v Petriho miske v laboratóriu, ešte neznamená, že môžeme očakávať rovnakú reakciu aj u pacientov,“ upozornil lekár James Gill z Warwick Medical School. Objav však považuje za „veľmi sľubný“.

Uložiť článok

Najnovšie články