Foto: Štúdia (Gestoso et al., Sci. Total Environ., 2019)

O tom, že máme ako ľudstvo problémy s plastmi, vie snáď každý. Okrem toho, že ich často vidíme povaľovať sa po zemi, objavili vedci novú formu, ako sa plasty v našej prírode objavujú.

Boj proti plastom je síce namáhavý, no dôležitý. Nielen na pevnine, ale takisto aj v moriach a oceánoch sa objavujú tony plastového odpadu, ktorého sa musíme zbaviť. Ako informuje portál sciencealert.com, najnovšie vedci identifikovali aj inú formu plastu, tvrdú vrstvu, ktorá sa vytvára na pobrežných skalách. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Táto plastová vrstva vyzerá na prvý pohľad ako odhodená žuvačka. Tvar sa podobá prírodným organizmom, ktoré sa často na skalách objavujú. A práve pre takéto organizmy, ktoré sa na skalách objavujú a väčšinou sa na nich aj živia, je plastový povlak potenciálnou hrozbou. Plast by tak zasiahol do potravinového reťazca týchto živých tvorov.

„Tieto tvrdé vrstvy plastu vznikli pravdepodobne tak, že veľké kusy plastov narážali o skaly,“ vysvetľuje vznik vrstvy morský biológ Ignacio Gestoso pre Earther.

Aj napriek tomu, že tento plastový problém na skalách monitoruje tím Marine and Environmental Sciences Centre (MARE) v Portugalsku už od roku 2016, je ešte predčasné hovoriť o účinkoch, ktoré má na ekosystém. Výskum však s istotou potvrdil, že kôra je skutočne zložená z polyetylénu, materiálu, ktorý sa nachádza v plastových vreciach a obaloch potravín.

Podľa odborníkov, polyetylén, ktorý sa teraz na pobrežiach nachádza, pokrýva už takmer 10% povrchu skál. Tím takisto zistil, že morské slimáky, Littorina littorea, ktoré sa živia riasami, sa často na týchto povrchoch plných plastov nachádzajú. To naznačuje, že by mohli prijímať nielen riasy, ale takisto aj plasty.

Vedci sa teraz podľa výsledkov budú snažiť zistiť, ako je tento problém rozšírený, aký vplyv má na okolitú prírodu a hlavne, ako proti nemu bojovať.

„Ako morský biológ by som radšej podával dobré správy a prinášal informácie o iných druhoch zistení, ako o znečistení plastmi,“ povedal Gestoso.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články