Foto: The Ocean Cleanup

The Ocean Cleanup zahajuje druhú fázu testovania svojho čistiaceho systému.

Približne pred mesiacom oznámila spoločnosť The Ocean Cleanup návrat do vôd Tichého oceánu. Po prvotnej fáze testovania, ktorá nakoniec predčasne skončila po „roztrhnutí“ čistiaceho systému, sa Boyan Slut a jeho tím sústredili na zdokonalenie svojich technológií. V piatok 21. júna konečne opäť vyplávali na more. Mieria k Veľkej tichomorskej odpadovej škvrne a dúfajú, že tentokrát budú úspešnejší. 

Po mesiacoch práce, ktorá spočítavala najmä v analýze nazbieraných dát a riešení problémov, ktoré sa počas prvej fázy vyskytli, sa spoločnosť vracia k pôvodnému plánu. Vyčistiť Tichý oceán od plastového odpadu nahromadeného v jeho severnej časti v oblasti známej ako Veľká tichomorská odpadová škvrna (alebo aj Veľký pacifický kôš).

Foto: The Ocean Cleanup

Čistiaci systém spoločnosti The Ocean Cleanup mal počas pilotnej fázy testovania dva veľké technické problémy. Tým prvým bolo uvoľňovanie už zachyteného odpadu zo systému. Druhý problém sa objavil na konci decembra a znamenal predčasné ukončenie misie. Wilson, ako čistiaci systém prezývali, sa pre opotrebovanie materiálu „roztrhol“.

Dlhé mesiace Boyan Slut a jeho tím pracovali na zdokonalení svojej technológie. Nakoniec prišli na spôsob ako oba vzniknuté problémy vyriešiť. O konkrétnych riešeniach sa dozviete viac v našom článku z 27. mája. The Ocean Cleanup vtedy avizovala, že sa späť do Tichého oceánu vydá už v priebehu júna 2019.

Čistiaci systém System 001/B vyplával v piatok zo západného pobrežia Spojených štátov amerických. Na Twitteri o tom informovala spoločnosť The Ocean Cleanup. Čistiacemu systému potrvá niekoľko dní kým sa dostane k oblasti Veľkej tichomorskej odpadovej škvrny. Tu začne s ďalšou fázou testovania, ktorá bude spočívať v zbere odpadu a dát. Ako dlho bude v poradí druhá misia v teréne trvať nie je známe, spoločnosť však bude o priebehu testovania informovať prostredníctvom svojich kanálov.


Aktuálna fáza testovania čistiaceho systému System 001/B je pre spoločnosť The Ocean Cleanup mimoriadne dôležitá. Už v minulosti totiž informovala o tom, že chce do roku 2020 testovanie svojej technológie ukončiť a do svetového oceánu vypustiť celú „flotilu“ čistiacich systémov. Ich cieľom je totiž vyčistiť od nahromadeného plastového odpadu všetky oceány. Okrem severného Pacifiku sa totiž veľké odpadové škvrny nachádzajú aj v jeho južnej časti, v severnom aj južnom Atlantiku a aj v centrálnej časti Indického oceánu. „Kontinenty plastov“ tu vznikajú v dôsledku cirkulácie morských a oceánskych prúdov.

Uložiť článok

Najnovšie články