Foto: Unsplash

Výskum je len prvým a malým krokom, no môže predznamenať veľký posun v medicíne.

Snívajú o tom celé ľudské generácie. Zvrátiť síce pomalý, no neúprosný proces starnutia sa ale ukázalo nemožné. Možno to však ale bude všetko celkom inak. V Kalifornii sa podarilo otestovať liek, ktorý omladzuje epigenetické hodiny určujúce biologický vek človeka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na výskume trvajúcom jeden rok sa zúčastnilo len 9 respondentov. Zovšeobecňovať teda na základe malej klinickej štúdie by bolo predčasné. O výsledkoch fascinujúceho výskumu, ktorý tvrdí, že vôbec po prvýkrát sa podarilo zvrátiť tzv. epigenetické hodiny však ako prvý informoval webový portál prestížneho vedeckého časopisu Nature.

Počas jedného roka prijímalo 9 respondentov zapojených do štúdie koktail troch bežných liekov zložený z rastového hormónu a dvoch liekov proti cukrovke. Na základe analýzy tzv. epigenetických hodín po 12 mesiacoch vedci zistili, že respondenti stratili v priemere 2,5 roka svojho biologického veku.

Epigenetické hodiny je druh analýzy ľudského genómu, ktorý dovoľuje na základe skúmania metylových skupín viazaných na DNA zistiť skutočný biologický vek človeka. Epigenetické hodiny môžu byť spomalené, ale aj zrýchlené a nie je ničím výnimočným, že sa líšia od bežného „kalendárneho veku“ človeka.
Foto: Unsplash

Vedci vďaka predchádzajúcim výskumom tušili, že nástrojom na „manipuláciu“ epigenetických hodín môže byť detská žľaza nazývaná tiež týmus, ktorá je mimoriadne významnou zložkou imunitného systému. Detská žľaza však v priebehu puberty zaniká a postupne sa upcháva tukom. Vďaka výskumom na zvieratách sa však ukázalo, že opätovnú regeneráciu týmusu je možné dosiahnuť pri podávaní rastového hormónu. Ten však podnecuje vznik cukrovky a preto vedci do spomínaného koktailu pridali aj lieky proti tejto chorobe.

Výskumný tím zistil spomalenie epigenetických hodín a zníženie biologického veku v priemere o 2,5 roka u všetkých sledovaných pacientov. Veria, že svojím výskumom otvorili dvere do novej oblasti medicíny, ktorá by mohla pomôcť v oblasti liečenia pacientov s vážnymi poruchami imunitného systému, rakovinou či starnutím všeobecne.

Biológ Wolfgang Wagner však pre Nature pripomína, že výskum treba aspoň zatiaľ brať s rezervou. Okrem malej vzorky pacientov totiž chýbala aj kontrolná skupina respondentov, ktorá je bežnou súčasťou každého testovania liečiv.

Uložiť článok

Najnovšie články