Foto: SITA

Odstup 12 týždňov medzi prvou a druhou dávkou sa ukazuje ako výhodný.

Vakcíny od AstraZeneca smerujú aj na Slovensko. Tento týždeň majú prísť prvé dávky, pričom Slovensko ich má zazmluvnených 3,6 milióna. Vakcíny od tejto spoločnosti sú podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej určené na základe klinických štúdií pre ľudí do 55 rokov a povedala, že prvými dávkami vakcín od tejto spoločnosti sa budú očkovať prioritne učitelia, najmä tí, ktorí vyučujú prezenčne.

Vedci v novom príspevku od tímu, ktorý stojí za vakcínou, tvrdia, že oneskorenie druhej dávky na 12 týždňov od prvej podanej vakcíny funguje obzvlášť dobre, píše portál Science Alert. Nezdá sa, že by ochranný účinok prvej dávky v priebehu týchto 12 týždňov slabol a zdá sa, že dlhšia časová medzera medzi dávkami v konečnom dôsledku zvyšuje ochranu.

Účinnosť na 81 %

Tieto výsledky pochádzajú z analýzy údajov z klinických štúdií. Je však dôležité uviesť, že toto zistenie ešte neprešlo recenzovaním. V novej nerecenzovanej štúdii vedci analyzujú 332 prípadov. Tá ukazuje, že účinnosť vakcíny po druhej dávke bola iba 55 %, ak bol rozdiel medzi dávkami menší ako 6 týždňov, ak bol však rozdiel medzi dávkami 12 alebo viac týždňov, účinnosť bola 81 %.

Foto: SITA

Po 22 dňoch od podania prvej vakcíny je účinnosť 76 %. Neeviduje sa pritom žiadny pokles účinnosti počas 90 dní po prvej injekcii. Na prvý pohľad sa môže zdať, že dokonca režim jednej dávky môže niekedy poskytovať lepšiu ochranu ako dve dávky, ale vedci upozorňujú, že intervaly spoľahlivosti meraní sa prekrývajú a ich zistenia môžu byť ovplyvnené aj inými faktormi.

Juhoafrický kmeň je problém

Mutácie koronavírusu však môže vakcíne AstraZeneca spôsobovať problém. Juhoafrická republika pozastavila plány na očkovanie svojich zdravotníckych pracovníkov v prvej línii vakcínou od konzorcia AstraZeneca/Oxford po tom, čo klinická štúdia ukázala, že táto vakcína nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu choroby COVID-19 pri variante vírusu, ktorý je v tejto krajine dominantný. Informovala o tom agentúra AP.

Foto: SITA

Nový variant v súčasnosti predstavuje viac ako 90 percent prípadov COVID-19 v krajine, uviedol v nedeľu večer juhoafrický minister zdravotníctva Zweli Mkhize. „Vakcína AstraZeneca sa javí ako účinná proti pôvodnému kmeňu, no nie proti novému variantu. Preto sme sa rozhodli dočasne pozastaviť jej zavedenie,“ uviedol Mkhize.

Uložiť článok

Najnovšie články