Foto: unsplash/ Guillermo Ferla

Vedcom sa v priebehu rokov podarilo zhromaždiť dôkazy o tom, že voda existuje nielen na Zemi.

Ba práve naopak, nachádza sa aj na iných planétach a nájdete ju dokonca aj mimo našej Slnečnej sústavy. Problémom však je, že vzhľadom na vzdialenosť nie je ľahké preskúmať ju. Vedci preto majú nemalú radosť z toho, že sa k nám zatúlala medzihviezdna kométa nesúca v sebe aj vodu.

Exoplanetárny systém je pre vedcov stále záhadou

Pred časom sme vás informovali o tom, že do našej sústavy vstúpil druhý medzihviezdny objekt, ktorý vedci pomenovali 2I/Borisov. Ako informuje portál Science Alert, vedci ho podrobili analýze a v časopise The Astrophysical Journal Letters publikovali úryvok zo štúdie, ktorá hovorí, že z kométy sa vyparuje voda. Tento jav poskytuje vedcom informácie o jadre kométy, o nestálych elementoch, ktoré obsahuje a dokonca aj o mieste, odkiaľ kométa pochádza.

Zloženie kométy je pomerne jednoduché a odráža zloženie a podmienky miesta, z ktorého pochádza, teda protosolárneho disku. Aj tieto informácie pomôžu vedcom lepšie pochopiť, aké fyzikálne a chemické procesy prebiehajú počas tvorby planéty a komét.

Možnosť skúmať objekty, ktoré nepochádzajú z našej Slnečnej sústavy sa nenaskytne každý deň. Vedci majú pomerne jasnú predstavu o tom, ako vznikajú „domáce“ kométy, exoplanetárny systém však zatiaľ predstavuje veľkú záhadu. Pochopenie exoplanetárneho systému nás zas môže posunúť o krok bližšie k pochopeniu toho, ako vlastne vo vesmíre vznikol život.

NASA, ESA, and D. Jewitt (UCLA) [Public domain], via Wikimedia Commons

Kométa obsahuje aj kyanid

Pokiaľ ide o „domáce“ kométy, o tých vedci už dávno vedia, že obsahujú vodu. Niektoré hypotézy dokonca tvrdia, že aj voda, ktorá je na Zemi, pochádza práve z komét a asteroidov. Adam McKay a jeho spolupracovníci z inštitútu NASA Goddard Space Flight Center sa preto rozhodli, že za pomoci spektroskopickej analýzy sa pokúsia zistiť, koľko vody sa v kométe 2I/Borisov nachádza.

Kométa 2I/Borisov nevyžaruje vlastné svetlo, ale odráža svetelné lúče od Slnka. Rôzne chemické látky odrážajú svetlo rôznym spôsobom a vďaka skúmaniu vlnových dĺžok môžu vedci zistiť, aké látky sa nachádzajú v kométe. Práve vďaka takejto analýze sa podarilo odhaliť nielen to, ale aj rýchlosť, akou sa voda z kométy vyparuje. Za jedinú sekundu sa z nej vyparí približne 1.13 x 1025 litra vody.

Vedci skúmajú kométu už dva mesiace a podarilo sa im zistiť, že okrem vody obsahuje navyše aj kyanid a dvojatómový uhlík. Tieto látky sa bežne vyskytujú aj v našich kométach. Zdá sa teda, že medzihviezdne kométy sa od tých „domácich“ príliš nelíšia. A tento fakt môže znamenať, že Slnečná sústava svojím zložením a podmienkami nie je jedinečná a mohlo by to znamenať, že niekde ďaleko od Zeme existuje život podobný životu na Zemi.

Science Alert
Uložiť článok

Najnovšie články