Foto: Christopher Michel/Flickr

Kolóniu tučniakov cisárskych postihla obrovská tragédia.

Bola to jedna z najväčších kolónií tučniakov cisárskych, ktoré obývajú krajinu večného ľadu. Tá sa však v posledných rokoch dramaticky mení, čím sa menia aj životné podmienky ich obyvateľov. Dôsledky môžu byť katastrofálne. Kolónia, ktorá žila v oblasti zálivu Halley, zmizla takpovediac z dňa na deň. A vedci obviňujú práve klimatické zmeny. 

Predstavovala asi 10% celosvetovej populácie. Bola to obrovská kolónia tučniakov, ktorá podľa odhadov mohla pozostávať až z 25-tisíc párov týchto zaujímavých vtákov. Vedci o nich vedeli aj vďaka satelitným snímkam. Na snehobielej krajine totiž obrovská kolónia tučniakov zanecháva svoje stopy v podobe trusu. Je tak jasne viditeľné, kde sa kolónia nachádza a pri dramatických zmenách aj to či populácia klesá, alebo naopak rastie. Tentokrát sa však obrazne povedané tučniaky vyparili.

Foto: British Antarctic Survey (Tlačová správa)

Ku katastrofe malo vedcov z britského antarktického výskumného tímu (British Antarctic Survey) dôjsť ešte v roku 2016 v oblasti Weddellovho mora, informuje britská BBC. Na satelitných snímkach si zmiznutie kolónie všimli Peter Fretwell a Phil Trathan. Tučniaky cisárske sú najväčším druhom tučniakov. K životu potrebujú pevné oblasti morského ľadu, na ktorých sa od apríla do decembra každoročne starajú o svoje mláďatá. Ak sa ľad začne topiť a lámať priskoro, mláďatá nebudú na pobyt v ľadovej vode dostatočne pripravené.

A práve toto sa podľa britských odborníkov muselo stať v roku 2016. Ľad, ktorý sa vytvoril v roku 2016 nebol dostatočne silný. Búrky, ktoré sa objavili v októbri a novembri spôsobili jeho predčasné praskanie. Morský ľad, ktorý bol dovtedy vždy pevný a pre tučniaky bezpečný sa teraz stal nestabilným, vysvetľuje Dr. Peter Fretwell.

Emperor Penguins

Vedci predpokladajú, že sa táto kolónia tučniakov po incidente zrútila. Po narušení ľadu sa v mori určite utopili tisícky mláďat, ktorých perie ešte nebolo pripravené na styk s ľadovou vodou. Odborníci tiež tvrdia, že sa ľad neobnovil ani v nasledujúcich rokoch a kolónia, ktorá počas troch rokov nedokázala vychovať takmer žiadne mláďatá, v podstate zmizla. Viditeľný nárast pozorovali pri susednej kolónii, ktorá žije asi o 50 km ďalej a mnohé vtáky sa teda zrejme pridali práve sem.

Vedci upozorňujú, že sa ľad v oblasti Bruntského šelftu, kde sa kolónia predtým vyskytovala neobnovil ani v nasledujúcich rokoch. Čo katastrofu spôsobilo, zatiaľ nevedia. Môže ísť o nešťastnú zhodu náhod, no aj prejav dôsledkov klimatických zmien. Vedci však avizujú na to, že tento prípad je jasným a desivým dôsledkom toho, aký krehký je ekosystém v Krajine večného ľadu. Varujú, že klimatické zmeny zmenia Antarktídu a jej obyvateľov na nepoznanie.

BBC, British Antarctic Survey
Uložiť článok

Najnovšie články