Ilustračná foto: Unsplash

Počas utorňajších volieb sa rozhodovalo aj o drogách.

Počas utorňajších volieb prezidenta USA voliči v amerických štátoch New Jersey, Arizona, Montana a Južná Dakota podporili v referendách legalizáciu marihuany na rekreačné účely. Ešte ďalej zašiel štát Oregon, v ktorom sa legalizovali halucinogénne huby na lekárske účely a tiež tak schválili dekriminalizáciu malého množstva tvrdých drog. 

Tieto údaje podľa TASR vyplývajú z predbežných výsledkov referend, o ktorých v stredu informovali denník New York Post, televízna stanica CNN a magazín Forbes.

Legálna marihuana už v 15 štátoch USA

Užívanie marihuany na rekreačné účely tak už bude legálne v dovedna 15 amerických štátoch. Všetky utorňajšie spomínané referendá sú totiž právne záväzné.

V Arizone a Montane pritom budú môcť osoby staršie ako 21 rokov legálne prechovávať až 28 gramov marihuany. Štát New Jersey dosiaľ nestanovil množstvo marihuany, ktoré bude môcť osoba prechovávať. Obyvatelia Južnej Dakoty v utorok schválili legalizáciu marihuany na liečebné a tiež na rekreačné účely. Osoby, ktoré dovŕšili 21 rokov tam budú môcť prechovávať 28 gramov tejto látky, zatiaľ čo registrovaní lekárski pacienti až trikrát toľko, informuje New York Post.

pixabay.com

Oregon ide ešte ďalej

V Oregone, kde je už marihuana na rekreačné účely legálna, sa rozhodlo o používaní halucinogénnych húb na liečebné účely. Pritom sa ale aj dekriminalizovalo malé množstvo tvrdých drog vrátane heroínu, kokaínu, metamfetamínu, LSD či extázy. Ako informuje Fox News, malým množstvom sa rozumie menej ako 1 gram heroínu či extázy alebo 2 gramy kokaínu či metamfetamínu. Za prechovávanie týchto látok bude po novom hroziť len pokuta vo výške 100 dolárov, pričom aj tej je možné sa vyhnúť, ak sa pristihnutý začne zo závislostí liečiť.

pixabay.com

Závislosť budú liečiť získanými daňami z marihuany

Opatrenia v Oregone pritom schválilo viac ako 100 organizácií zaoberajúcich sa prevenciou voči drogám. Proti opatreniam vznikol, samozrejme, aj odpor. Avšak aj dáta z krajín ako Portugalsko, Holandsko či Švajčiarsko neukazujú, že dekriminalizácia by mala priniesť negatívne účinky na spoločnosť.

Oregon navyše bude ponúkať drogovo závislým možnosť liečby pod odborným dohľadom, pričom tieto opatrenia budú financované z výnosov z daní za marihuanu, čo je asi 100 miliónov dolárov ročne.

0
Uložiť článok
Komentovať