Foto: Archív TASR/ Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-4.0 [CC BY-SA]

Zvyčajne sa tvária ako suverníry, doplnky výživy či afrodiziaká.

Drogy ľudstvo užíva už odpradávna. Jednou z prvých drog, ktoré ľudia okúsili, bol pravdepodobne alkohol, vtedy ešte v podobe nahnitého ovocia, ktoré pračlovek skonzumoval. Odvtedy však ľudstvo prešlo dlhú cestu aj čo sa týka užívania drog. Dnes existuje široké spektrum drog a mnohé z nich štáty právom zakazujú a v niektorých krajinách za ich prevážanie hrozí až trest smrti. 

Upozornenie: Tento článok nemá slúžiť ako propagácia či dokonca navádzanie na užívanie drog, Jeho cieľom je ozrejmiť čitateľom, aké látky sa dajú bežne kúpiť, pričom sa často zneužívajú ako drogy. 

Legálne drogy ako je alkohol či tabak majú významný účinok na ľudský organizmus a ich predaj je štátom regulovaný. Existuje však aj široká paleta ďalších látok, ktoré si môžete aj vy, v prípade, že máte nad 18 rokov, bez väčších problémov zakúpiť a pritom sa nemusíte obávať žiadneho postihu zo strany polície.

Pervitín zadržaný Políciou Slovenskej republiky. Foto archív TASR – KR PZ v Trenčíne

Samozrejme, tieto látky sa ako drogy nepredávajú, častokrát majú iné využitie, na ktoré sa viac či menej aj využívajú. No ľudia, ktorí sa pohybujú v drogovej sfére tieto látky poznajú a zneužívajú ich.

Ich účinky sú pritom porovnateľné s marihuanou, extázou, halucinogénmi alebo kokaínom. Vždy, samozrejme, záleží na dávke a spôsobe užitia, ako aj na samotnej látke. Niektoré majú skutočne iba povzbudzujúce účinky podobné čaju či káve, iné však dokážu zmeniť vaše vnímanie, oklamať zmysly, navodiť euforické stavy, či dokonca spôsobiť halucinácie. Aké to sú?

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články