Ilustračná foto: Pixabay

Viaceré štúdie ukázali, že multivitamíny nemajú žiadny zdravotný benefit.

Beriete multivitamíny vo viere, že robíte niečo dobré pre vaše zdravie? Ak áno, tak rozhodne nie ste sami. Iba v USA ich užíva každý tretí človek. Za ich spotrebou často stojí aj marketing a reklamy, ktoré odporúčajú ich pravidelné užívanie. Je to ale nevyhnutné?

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo je to multivitamín?

Z vedeckého hľadiska je tento pojem nejasný, informuje portál Science Alert. Tieto prípravky by mali obsahovať najdôležitejšie vitamíny a minerály na úrovni blízkej odporúčaným denným dávkam. V skutočnosti však neexistuje žiadna regulácia, ktorá by nariaďovala, aké vitamíny sa v nich majú nachádzať a v akých množstvách.

Multivitamíny sú tiež často rozdeľované pre toho, komu sú určené. Na trhu sú teda tieto doplnky určené pre deti, dospelých, mužov, ženy, tehotné ženy či seniorov. To všetko komplikuje ich výskum.

Foto: Unsplash.com

Ľudia, čo ich užívajú, sú zdraví aj bez nich

Americká štúdia v roku 2007 ukázala, že multivitamíny užívajú ľudia, ktorí majú vyšší príjem živín z potravy ako tí, ktorí ich neužívajú. Takisto je vyššia pravdepodobnosť, že užívatelia multivitamínov sú viac vzdelanejší, majú vyšší príjem, normálnu telesnú hmotnosť a vykonávajú viac fyzickej aktivity.

Znamená to, že tieto prípravky užívajú zvyčajne ľudia, ktorí sa o svoje zdravie starajú.

Dôkazy o zdravotných benefitoch

Jedna z najväčších pozorovacích štúdii zameraných na multivitamíny sledovala viac ako 160-tisíc žien po menopauze vo veku od 50 do 79 rokov. Sledovali sa ukazovatele zdravia a riziko vzniku rakoviny, srdcových chorôb či osteoporózy.

Vyše 40 % žien užívalo multivitamínové doplnky, no počas 8 rokov ako štúdia trvala, neexistovala žiadna súvislosť medzi užívaním týchto doplnkov a rizikom vzniku rakoviny, či ďalších chorôb.

Foto: Unsplash.com

Takisto ani randomizované štúdie, ktoré sú v všeobecnosti hodnovernejšie ako pozorovacie, nenašli akýkoľvek priamy účinok multivitamínových doplnkov na zdravie v porovnaní s ľuďmi, ktorí užívali placebo. To sa týkalo ako mužov, tak aj žien.

Len v jednej z mnohých štúdii sa objavila u mužov vo veku 50 rokov o 8 % nižšia šanca vzniku rakoviny. Hodnoty úmrtia na rakovinu však aj v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo boli rovnaké.

Drvivá väčšina štúdii tak jednoducho nenašla žiadny významný pozitívny účinok užívania multivitamínov.

Multivitamíny môžu aj pomáhať

Samozrejme, nie je dobré hneď vyhodnotiť multivitamíny ako zbytočnosť. Sú situácie, kedy môžu byť ozajstným prínosom. Je to ale u ľudí, ktorých zdravotný stav si to vyžaduje. Napríklad u ľudí s poruchami príjmu potravy, u niektorých žien v tehotenstve, u vegánov (ktorí si nedávajú pozor na príjem všetkých potrebných vitamínov či minerálov), u ľudí závislých na alkohole či u ľudí s mnohými ďalšími ochoreniami, kde je nutné zabezpečiť príjem vitamínov.

Jedlo je viac ako vitamíny

Pri bežných zdravých ľuďoch však multivitamíny nemajú opodstatnenie a je to ako nosenie dreva do lesa. Bežná pestrá strava zabezpečí komplexný príjem vitamínov či minerálov. Rozmanitá strava je dokonca častokrát lepšia ako multivitamínové doplnky. Napríklad vitamín E sa vyskytuje prirodzene v 8 rôznych formách, ale v multivitamínoch je zvyčajne iba v jednej, Naše telo však potrebuje všetky.

Ak vám teda vyslovene lekár neodporučí užívanie multivitamínov, ak ste zdraví a máte pestrú stravu, tieto pilulky si môžete s čistým svedomím odpustiť. Vaše zdravie ich neužívaním nijako neutrpí.

Uložiť článok

Najnovšie články