Ilustračná foto: Pixabay

Dôvodom bol nedostatok vitamínu B12.

Keď lekárov v Singapure navštívil muž s podivným problémom, iba krútili hlavami. Jeho jazyk bol narozdiel od jazykov ostatných ľudí úplne hladký, ako keby sa na ňom nenachádzal žiadny chuťový pohárik, ktorý spôsobuje jeho drsnosť. 

64-ročný muž prišiel do nemocnice s tým, že už polroka trpí bolesťami jazyka a pocitom pálenia okolo pier. Vyšetrenie ukázalo, že muž mal glositídu, teda zápal jazyka, ktorý viedol až k zmiznutiu chuťových pohárikov, uvádza štúdia v  The New England Journal of Medicine, o ktorej informuje portál IFL Science.

Krvné testy muža boli v podstate normálne, avšak odhalili extrémne nízke hladiny vitamínu B12. To bolo dôsledkom pernicióznej anémie, ktorá bráni vstrebávanie tohto vitamínu do tela. To má za následok, že telo potom nedokáže vyrábať hemoglobín. Perniciózna anémia je autoimúnne ochorenie, ktoré postihuje najmä starších ľudí a prejavuje sa únavou, slabosťou, bolesťou na hrudi a dýchavičnosťou.


Bolestivý a zapálený jazyk je tiež jeden z prejavov tohto ochorenia. Nie je úplne jasné, prečo je jazyk touto anémiou ovplyvnený, ale štúdie naznačujú, že ústna sliznica je zvlášť citlivá na nedostatok vitamínu B12. Hladký jazyk u muža bol spôsobený vznikom zápalu.

Neliečená perniciózna anémia môže viesť až k smrti. To však nebol prípad tohto muža, ktorému lekári začali injekčne podávať vitamín B12. Jeho stav sa následne vrátil do normálu. Kvôli ochoreniu však bude musieť každý mesiac dostávať injekčne vitamín B12, aby sa predišlo komplikáciám súvisiacim pernicióznou anémiou.

IFL Science
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )