Foto: Space X

Astronauti sa po dvoch mesiacoch vrátia späť na Zem.

Americkí astronauti Bob Behnken a Doug Hurley, ktorí sa pomocou vesmírnej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX dostali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS sa 1. augusta vydajú na spiatočnú cestu na Zem. Vo vesmíre tak strávia dva mesiace.

Z Floridy odštartovali ešte 30. mája a išlo o prvý vesmírny let americkej kozmickej lode s posádkou od roku 2011 a tento bol zabezpečovaný súkromnou spoločnosťou. Americkí astronauti dovtedy cestovali do vesmíru na ruských raketách.

Návrat na Zem

Šéf vesmírnej agentúry NASA Jim Bridenstine oznámil, že dvojica odštartuje 1. augusta smerom na Zem.

Pristátie do mora je plánované na 2. augusta, závisí to však od počasia. Zostaňte naladení,” napísal na sociálnej sieti Twitter Bridenstine, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Kapsula dosadne na hladinu Atlantického oceánu, podobne ako pristávacie moduly amerického vesmírneho programu Apollo v 60. a 70. rokoch.

Crew Dragon bude časom pravidelne dopravovať na ISS astronautov z NASA a partnerských vesmírnych agentúr v Kanade, Japonsku, Európe a potenciálne i v Rusku.

Foto: TASR

Avizovaný návrat astronautov bude pre kapsulu spoločnosti SpaceX prvým prípadom cesty ľudskej posádky na Zem; spoločnosť vlani úspešne zavŕšila testy bezpilotného zariadenia.

Priamy prenos

NASA TV pripravuje priamy prenos návratu Crew Dragon na Zem. Vysielanie začne 1. augusta o 15:10 stredoeurópskeho letného času. Vtedy diváci uvidia rozlúčenie sa na ISS a o 23:15 začnú prípravy na odlet.

1
Uložiť článok
Komentovať