Verdikt Ústavného súdu je jasný.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa v súvislosti s petíciou za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia NR SR obrátila s otázkami na Ústavný súd SR. Ten mal 60 dní na to, aby rozhodol. O výsledku dnes informoval predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. 

Vyše 585 – tisíc ľudí podporilo petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky v pondelok v Prezidentskom paláci. Dokumenty prebral vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček.

Ústavný súd rozhodol o zákonnosti referenda

Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR sa dnes na neverejnom zasadnutí zaoberalo otázkou ústavnosti predmetu navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR. O rozhodnutí informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. Referendum o predčasných voľbách nebude. Otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou.

„Sporný predmet referenda je v rozpore s princípom generality práva, pretože so silou ústavného zákona by v jednom konkrétnom prípade obchádzal ústavou zakotvené pravidlá týkajúce sa tvorby a fungovania Národnej rady ako ústavodarného a zákonodarného orgánu. Zároveň by týmto ad hoc prelomením ústavy porušil aj v súčasnej ústave zakotvený spôsob deľby štátnej moci, ktorý je taktiež súčasťou materiálneho jadra ústavy,“ uviedol Fiačan.

V rozpore s ústavou a princípmi všeobecnosti právnych noriem a deľbou štátnej moci by podľa ÚS predmet referenda jednorázovo a pre konkrétny prípad obchádzal ústavné články, v zmysle ktorých je volebné obdobie Národnej rady SR štvorročné a parlament rozpúšťa prezident SR.

Čaputová: Je absurdné niekoho kritizovať za kroky, ktoré dodržiavajú ústavu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by Národná rada SR rozhodla o zmene Ústavy SR a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o konanie referenda.

Podľa prezidentky by bolo riešením zvolať mimoriadnu schôdzu, kde by poslanci prijali zmenu ústavy a následné vyhlásenie referenda. Podľa tohoto návodu by následne bolo možné iniciovať referendum, ktoré by bolo v súlade so zákonom. V tomto prípade by prezidentka podpísala referendum, nakoľko by už nekonala protiústavne.

Pokiaľ by sa totiž prezidentka rozhodla uznať referendum za aktuálnych okolností, vystupovala by mimo jej kompetencií a konala by protiústavne. Na ÚS sa obrátila práve kvôli nezhodným záležitostiam, ktoré toto referendum vykazovalo. Stojí si za tým, že bolo potrebné mať v súčasnom texte ústavy jasno. Jej obavy boli potvrdené následným rozhodnutím ÚS a to teda tým, že predčasné voľby neuznalo.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

„Ak by ÚS pripustil takéto prelamovanie všeobecných ústavných pravidiel, potom by otvoril cestu k takým zásahom do ústavy, prostredníctvom ktorých by bolo možné odstrániť bariéry chrániace občanov pred zneužitím štátnej moci,“ povedal Fiačan.

Ako ďalej konštatoval, ÚS priznal referendu maximálnu možnú silu, záväznosť a účinky, ktoré sa z ústavy a judikatúry dajú vyvodiť. Platne prijatý výsledok referenda je podľa ÚS priamo záväzný, a teda ním možno prijímať právne záväzné normy.

Zároveň platí, že výkon štátnej moci prostredníctvom referenda občanmi nie je absolútnej povahy. „Referendum môže ústavu aj meniť, nemôže ju však poprieť, respektíve porušiť charakter SR ako demokratického a právneho štátu,“ dodal predseda ÚS.

Podľa neho pritom išlo o veľmi náročné rozhodovanie, keďže ÚS sa musel vyrovnať „s nie celkom dokonalou úpravou referenda v ústave SR a nie celkom konzistentnou doterajšou judikatúrou Ústavného súdu v tejto problematike“. K výroku a odôvodneniu nálezu ÚS pripojili odlišné stanoviská ústavní sudcovia Jana Laššáková, Miroslav Duriš a Peter Straka.

Kolíková je zvedavá na odôvodnenie

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) považuje za dobré, že sa Ústavný súd (ÚS) SR vyjadrí k referendovej otázke za predčasné voľby. Pozitívne vníma diskusiu o tom, kedy a za akých okolností sa referendum môže vyhlásiť a za dobré považuje aj zachovanie možnosti predčasných volieb.

„Je to vážna ústavnoprávna otázka a sú argumenty za aj proti. Čakám, čo povie ÚS a ako to odôvodní. Myslí si, že práve to odôvodnenie bude veľmi zaujímavé, akokoľvek sa rozhodne,“ skonštatovala Kolíková v súvislosti s očakávaným rozhodnutím ÚS o referende za predčasné voľby. Domnieva sa, že z hľadiska ústavy by bolo dobré k tejto téme povedať viac. Ústava podľa jej slov hovorí o možnostiach, keď referendum byť môže. „Myslím si, že by bolo dobré lepšie zadefinovať, čo sú tie situácie,“ povedala. Zároveň považuje za dobré zachovať v ústave aj možnosť predčasných volieb.

Matovič opäť kritizuje prezidentku

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) dúfa, že Ústavný súd potvrdí právo ľudí na organizovanie referenda o predčasných voľbách. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády s tým, že samotné predčasné voľby nepodporuje. Obrátenie sa na ÚS s referendovou otázkou zo strany prezidentky SR Zuzany Čaputovej označil za zbytočnú nadprácu.

„Dúfam, že ÚS potvrdí právo ľudí na organizovanie referenda o predčasných voľbách. V prípade, ak by rozhodol naopak, považoval by som to za veľmi smutné a zbytočnú nadprácu zo stany prezidentky proti vôli ľudí,“ uviedol minister financií. Tvrdí, že ak by bola referendová otázka „po vôli“ prezidentke, ani by jej nenapadlo sa na ÚS obrátiť. Takto podľa jeho slov berie alebo sa pokúša vziať právo ľuďom na vyjadrenie svojej vôle.

Matovič podčiarkol, že Ústava SR predčasné voľby nezakazuje. Zároveň poukázal na množstvo podpisov občanov, ktorí podporili vyhlásenie referenda. Myslí, že ľudia by mali mať právo referendom skrátiť volebné obdobie Národnej rady (NR) SR. Sám by sa ho podľa vlastných slov nezúčastnil. „Každý, kto pôjde na referendum zvyšuje šancu, že referendum bude úspešné,“ ozrejmil minister. Nepovažuje však za férové, aby sa ľudia nemohli o svojej účasti slobodne rozhodnúť. To, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) už avizoval, že pôjde, vníma Matovič ako „klasiku“. SaS má podľa podľa neho v sebe „DNA rozbíjačov vlády“.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Strana SaS rozhodnutie Ústavného súdu rešpektuje

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR, že referendum o skrátení volebného obdobia nie je v súlade s ústavou a nemôže sa konať.

Liberáli zároveň upozornili, že v prípade, ak by referendum ÚS odobril, podriadili by sa jeho výsledku. „Boli sme pripravení považovať rozhodnutie občanov v referende za záväzné a podľa neho aj v parlamente hlasovať,“ uviedla strana SaS v tlačovom vyhlásení.

ÚS rozhodol, že otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou. Po neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu (ÚS) SR o tom v stredu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan.

Na ÚS so žiadosťou o preskúmanie súladu s ústavou i ďalší postup v prípade platného referenda sa obrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585-tisíc ľudí.

Môže za to prezidentka, tvrdí Smer-SD

Za zmarenie referenda o predčasných voľbách je zodpovedná prezidentka SR Zuzana Čaputová. V stredu to v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, podľa ktorého otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou, povedal predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Petičnú akciu by chcel zopakovať.

„Plnú politickú zodpovednosť za to, čo sa stalo, nesie prezidentka SR. Ešte raz žiadam ľudí, nech to dajú pani prezidentke jasne najavo. Pretože ona nezastupuje ľudí, ona nie je hlavou štátu. Ona je dnes jediným reprezentantom Hegera, Matoviča a tejto zločineckej partie, ktorá tu dnes na Slovensku vládne,“ povedal Fico.

Zdôraznil, že rozhodnutie Ústavného súdu berie na vedomie, ale nesúhlasí s ním. Vyčíta mu tiež formálnu stránku. Hovorí, že Čaputová chcela pomôcť vládnej koalícii. Podľa jeho tvrdení prezidentka očakávala, že obrátením sa na ÚS SR sa situácia utíši a keby súd rozhodol inak, neprišlo by na referendum toľko ľudí. Viní ju aj z toho, že nepostavila ÚS SR jednoduchú otázku.

Pellegrini: Súd zlyhal v procese budovania právneho a demokratického štátu

„Rozhodnutie ÚS o referende je tvrdou fackou ľuďom, ktorým tak bola popretá možnosť naplniť jedno z ich základných demokratických práv. Rozhodnutie ústavného súdu je formálno – právnym verdiktom, ktorý síce musíme rešpektovať, ale ktorému chýba demokratický duch a nesie v sebe nebezpečný precedens do budúcnosti,“ povedal Pellegrini.

ÚS podľa neho rozhodnutím odkázal občanom, že moc nezávisí od vôle ľudí a vláda si môže dovoliť čokoľvek, pričom poslanecký mandát je ľudským právom, na ktoré sa nedá siahať. Pýta sa, načo sú potom voľby a hovorí o pseudodemokracii. Poznamenal, že ÚS svojim rozhodnutím potláča slobodnú aktivitu ľudí a vystavuje im „pečiatku zbytočnosti“.

Pellegrini dodal, že rozhodnutie ÚS škodí Slovensku a jeho demokratickej podstate. „Je útokom na základné právo človeka slobodne voliť, ale zároveň mať aj právo rozhodovať o mandáte, ktorý delegoval poslancom v slobodných voľbách,“ poznamenal a vyzval 600-tisíc ľudí, ktorí sa podpísali za vyhlásenie referenda, aby prejavili svoju nespokojnosť s rozhodnutím ÚS.

FOTO TASR – Jakub Kotian

Strana zároveň apelovala na koalíciu, aby v parlamente podporila návrh ústavného zákona, ktorý umožní ľuďom prostredníctvom referenda skrátiť volebné obdobie parlamentu. Avizoval tiež, že pripravujú i návrh, s ktorým sa chcú obrátiť na medzinárodné inštitúcie, aby posúdili rozhodnutie ÚS.

Petičný výbor považuje rozhodnutie súdu za neprijateľné

Predstavitelia petičného výboru, ktorý zbieral podpisy za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, považujú stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu SR za neprijateľné. Z rozhodnutia, ktorým označil ÚS navrhovanú otázku za protiústavnú, sú rozčarovaní a prekvapení. TASR o tom informoval predseda petičného výboru Ervín Erdélyi.

„Skutočnosť, že ústavný súd berie občanom právo na vyjadrenie svojho názoru, vnímame veľmi negatívne. Zároveň to otvára množstvo ďalších otázok, ktoré bude treba následne vyriešiť. Je nám však nesmierne ľúto, že ústavný súd zmaril snahu 600-tisíc nespokojných občanov, ktorí nie sú spokojní s aktuálnou vládnou garnitúrou,“ skonštatoval Erdélyi. Výbor sa plánuje v najbližšej dobe podrobne oboznámiť s verdiktom súdu a následne zváži ďalšie kroky.

 

Uložiť článok

Najnovšie články