Foto. Unsplash, Pixabay

Zvyčajne, keď máme zvýšenú teplotu, poznáme dôvod.

Môže ich byť hneď niekoľko. Buď sme vystavení extrémne chladnému či horúcemu prostrediu alebo sme chorí. V niektorých prípadoch môžeme byť pod vplyvom rôznych látok počnúc alkoholom až po lieky, ktoré prichádzajú s vedľajšími účinkami zmeny teploty. Bežná teplota ľudského organizmu je 36,6 ° C.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pokiaľ sa však ryska na vašom teplomere šplhá k vyšším hodnotám niečo je v neporiadku. A dokonca je tu aj možnosť podchladenia či zimnice, kedy je teplota vášho tela nižšia ako za normálnych okolností.

Normálna teplota

Bežná teplota nášho organizmu sa pohybuje od 35,5 ° C. Túto teplotu by naše telo malo mať ráno, po prebudení, teda v čase, kedy ešte nie je zabehnuté a my máme potrebu zahriať sa šálkou kávy či čaju alebo si ísť zabehať. Vo večerných hodinách by naša teplota mala dostavovať maximálne 37,0 ° C. V skutočnosti však túto teplotu neovplyvňujeme. Odvíja sa od cyklu slnka. Priemerná teplota ženského organizmu je o 0,5 ° C vyššia ako u mužov.

Unsplash

Dlhotrvajúca zvýšená teplota

Pokiaľ naše telo po dlhšiu dobu zavaľujú zvýšené teploty vo výške od 37,1 do 38,0 ° C, je veľká pravdepodobnosť, že naše telo je postihnuté nejakým ochorením. Vo väčšine prípadov je takáto teplota jedným z prvotných príznakov nadchádzajúceho ochorenia, a tak by ste mali čo najskôr navštíviť lekára, aby ste chorobu podchytili čo najskôr.

Vysoká teplota

Keď sa bavíme o vysokej teplote, hovoríme o číslach pohybujúcich sa od 38 do 41 ° C. Pri týchto teplotách máme pocit, že „čoskoro umrieme“. Skutočnosť je však taká, že je to obranný mechanizmus, reakcia imunitného systému, ktorý naše telo používa, aby zabránilo znásobovaniu mikróbov. Vďaka takýmto teplotám funguje náš organizmus rýchlejšie a zintenzívňuje sa prietok krvi. V týchto prípadoch naše telo bojuje, aby nežiadúce látky vylúčilo čo najskôr. Po týchto teplotách väčšinou prichádza pokles teploty a ide o záverečnú fázu ochorenia.

Pexels

Extrémne teploty

Za extrémne teploty sa považujú hodnoty od 42-43 ° C. Ryska na teplomere sa nešplhá vyššie ako 45 ° C, pretože pokiaľ naša teplota stúpne nad 42 ° C, proteíny v našom tele sa začnú rozkladať. Pri 43 ° C nám začínajú odchádzať neuróny v mozgu a čaká nás istá smrť, z toho dôvodu sa takáto teplota musí zraziť čo najskôr.

Nebezpečné podchladenie

Ako sme zmienili už na začiatku, teplota v našom tele nie len stúpa, ale aj klesá. Pokiaľ naša teplota klesne na hodnoty od 30 do 35 ° C, môže to značiť buď extrémne vyčerpanie alebo vážne ochorenie. Už pri minimálnom poklese teploty sa naše telo začína triasť. Pokiaľ však telesná teplota klesne pod 33 ° C naše metabolické procesy sa začnú spomaľovať a krvné cievy sa uzatvárajú. S touto vedomosťou sa dá zmrznutie vysvetliť hneď o čosi jednoduchšie.

Unsplash

Katastrofický pokles teploty

Za katastrofický pokles teploty sa považujú teplota nižšia ako 29,5 ° C. Saturácia kyslíka v našej krvi sa spomaľuje a prichádza strata vedomia. Takýto pokles teploty je však veľmi nezvyčajný v prípade, že sa nevystavujete nízkym teplotám okolitého prostredia.

Skutočný extrém

26,5 ° C možno na prvé počutie neznie tak strašne, no naše telo reaguje aj na veľmi malý teplotný výkyv. Preto sa vám v lete môže zdať, že pokiaľ vám termostat v interiéri ukazuje 28 ° C, je všetko v poriadku, no akonáhle vyjdete von do teploty 30 °C, máte pocit že sa čoskoro uvaríte. Ak sa vaša teplota zníži na 26,5 ° C, začnú sa vám tvoriť krvné zrazeniny, ktoré bránia prietoky krvi do životne dôležitých orgánov. To spôsobuje istú smrť.

Unsplash

Pozri aj: Prehnane upratujete? Na vaše zdravie to vplýva rovnako, ako keď vyfajčíte 20 cigariet denne

adme.ru
Uložiť článok

Najnovšie články