Ilustračná foto: Unsplash/Pexels

Pomoc od 1. januára 2024 zastrešuje MPSVR prostredníctvom príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie.

Ako sme vás už informovali, štát bude oprávneným osobám od 1. januára tohto roka prispievať na zvýšenú úhradu splátky hypotéky, ku ktorej môže dôjsť pri jej refixácii. Výška novej štátnej sociálnej dávky bude 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac v sume 150 eur mesačne. 

Občania, ktorí chcú požiadať o pomoc vo forme príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie za mesiac január, musia svoju žiadosť podať na príslušný úrad práce najneskôr do stredy 31. januára. Upozornilo na to Ministerstvo financií (MF) SR spolu s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

Zostávajú posledné hodiny

Kým pomoc za rok 2023 si občania môžu uplatniť prostredníctvom daňového bonusu (v daňovom priznaní za rok 2023), pomoc od 1. januára 2024 zastrešuje MPSVR prostredníctvom príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie.

„Ak neviete, či spĺňate podmienky určené v zákone, odporúčame, aby ste si žiadosť na úrad práce podali. Úrady totiž samé preveria, či nárok máte alebo nie. Takto sa ´poistíte´, že v prípade, ak nárok máte, nestratíte ani mesiac,“ uviedol rezort financií a MPSVR SR.

Pomoc od štátu za uplynulý rok je podľa MF vo forme daňového bonusu. Ak stúpla vlani splátka za hypotéku, za rok 2023 je možné využiť pomoc vo forme daňového bonusu, ktorý sa uplatní v daňovom priznaní.

„Ak však chcete, aby vám pomoc pokračovala aj v roku 2024 (za nárast splátky v roku 2023) a chcete dostať príspevok už za mesiac január, mali by ste do konca mesiaca podať príslušnú žiadosť na úrade práce. Príspevok sa totiž vypláca pozadu. Teda napríklad, ak podáte žiadosť za január 2024, pomoc dostanete do konca februára 2024. Ak žiadosť podáte vo februári, pomoc za február dostanete v marci, a tak ďalej,“ dodali rezorty financií a práce.

Iná výška každý rok

V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácností, čím môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu platobnej schopnosti obyvateľov splácať úvery na bývanie dôsledkom nárastu ich úrokovej sadzby,“ zdôvodnil svoj návrh rezort práce.

Do budúcnosti bude možnosť stanoviť každý rok v zákone o štátnom rozpočte odlišnú výšku príspevku. Na účely poskytovania príspevku je stanovená maximálna hranica príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka, a to vo výške najviac 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom (ŠÚ) SR za kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje príjem.

Nárok na príspevok budú mať občania, ktorí zmluvu o úvere na bývanie uzatvorili pred 1. januárom roku 2024. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny bude príspevok vyplácať mesačne pozadu najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom občan plnil podmienky nároku.

Viaceré pozmeňujúce návrhy

Poslanci k novele schválili viacero pozmeňujúcich návrhov z výborov. Umožnili napríklad poskytovanie pomoci aj oprávnenej osobe, ktorej sa zhoršili príjmové pomery až v posledných šiestich mesiacoch pred podaním žiadosti o príspevok. Upravili tiež pravidelné prehodnocovanie príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka, a to vždy v januári na obdobie do konca kalendárneho roka.

Hlasovaním prešlo tiež rozšírenie poskytovania príspevku na zvýšenú splátku hypotéky. Nárok tak získajú aj oprávnené osoby, ktoré nehnuteľnosť síce neužívajú na vlastné trvalé bývanie, ale je v užívaní ich blízkych rodinných príslušníkov. Teda manžela, dieťaťa alebo rodiča.

Novela upravuje aj zákon o bankách, aby umožnila poskytovanie informácií o úveroch medzi bankami a Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

Uložiť článok

Najnovšie články