Foto: Twitter (Lee Trott)

Umývanie rúk teplou vodou a mydlom je v momentálnej situácii kľúčové.

Každý z nás vie, že umývanie rúk je dôležité a to nielen v momentálnej situácii, keď nad ľuďmi visí hrozba nakazenia novým koronavírusom. Kým u dospelých odporúčania fungujú jednoducho, presviedčať malé deti, aby si umývali ruky môže byť niekedy problém. 

Deti totiž nie vždy úplne rozumejú potrebe umývania si rúk a často, ak nad nimi nestojíte, tento úkon neurobia alebo ho vykonajú len veľmi rýchlo.

Ako ich presvedčiť?

Učiteľka na základnej škole našla efektívnu metódu ako deti presvedčiť o potrebe umývania rúk, informuje portál IFL Science. Tento pokus si môžete urobiť s vašimi deťmi aj vy doma. Stačí vám na to miska s vodou, mydlo a korenie. Korenie v tomto prípade hrá úlohu patogénov, teda baktérií či vírusov.

Jednoduchý pokus

Ako môžete vidieť na videu, deti sú z pokusu nadšené. Najprv si namočia prst do vody s korením, následne prst namočia do mydlovej vody a potom opätovne do misky s vodou s korením. Korenie pri ponorení prsta, na ktorom sa nachádza mydlo akoby zázrakom uskočí preč. Ak im poviete, že korenie predstavuje vírusy, uvedomia si dôležitosť používania mydla.

Čo sa tam deje?

Skutočným dôvodom je, že mydlo narušuje povrchové napätie vody. Korenie pláva na hladine, lebo je hydrofóbne. Molekuly vody sa navzájom radiálne viažu vodíkovými väzbami a vytvárajú súdržnú silu, ktorá sa nazýva povrchové napätie.

Mydlo má vlastnosť narušiť povrchové napätie vody, vďaka čomu je tak efektívne pri umývaní. Keď teda ponoríte prst s mydlom do vody, zmeníte povrchové napätie. Molekuly vody chcú ale udržať povrchové napätie, takže sa pohybujú smerom od mydla, pričom so sebou berú aj korenie plávajúce na povrchu.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )