Foto: IMDB (A24)

Niektoré filmy sa vám vryjú do pamäti pre ich efektnosť, iné zas preto, že ich koniec vám nedáva žiadny zmysel.

Samotný režisér však po premiére filmu Enemy uviedol pre Huffington Post, že pokiaľ si film pozriete opäť, všetky súvislosti vám budú jasné. Film prišiel na plátna kín v roku 2014. Sleduje príbeh muža, ktorý pôsobí ako univerzitný profesor. Už z úvodných sekvencii dokážeme vytušiť, že so svojim životom nie je úplne spokojný. A to aj napriek tomu, že mu nič nechýba. Kolega v práci Adamovi jedného dňa odporučí film, ktorý si má pozrieť. Keď to však Adam urobí, zbadá v ňom herca, ktorý mu je nie len podobný, no vyzerá na vlas rovnako.

Článok pokračuje pod videom ↓

Film Enemy

Tento fakt spúšťa radu šialených situácii, ktoré sú spôsobené Adamovou túžbou spoznať svojho dvojníka. Tá však čoskoro prerastá v hotovú obsesiu. Keď Adam svojho úspešného dvojníka kontaktuje, zmení mu to život od základov. Réžie sa ujal Denis Villeneuve, teda istý kanadský génius, ktorý stál za vznikom nedávneho pokračovania Blade Runnera či Prvého Kontaktu.

Foto: Distribútor (Pathé Entertainment One)

V hlavnej úlohe môžeme vidieť Jaka Gylenhaala, ktorý hrá dvojúlohu. V čase vzniku filmu išlo už o druhú spoluprácu Jaka a Villeneuva. Po prvýkrát režisér natáčal s Gylenhaalom film Unesené, kde sa po jeho boku objavil aj Hugh Jackman. Film Enemy pôsobí veľmi nesúrodo, občas budí dojem existencionálneho filozofovania bez akéhokoľvek cieľa a záver filmu vás zmätie ešte viac.

Foto: Distribútor (Pathé Entertainment One)

Z prvej ruky vám však môžeme povedať, že slová režiséra sú pravdivé. Potom, čo si pozriete film druhýkrát nájdete spojitosti, ktoré ste predtým nevideli. V absolútnom závere filmu môžeme vidieť gigantického pavúka, ako sa prechádza mestom. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o metaforu pre matku. Vyobrazenie pavúka je totiž inšpirované skulptúrou Maman od francúzskej sochárky Louise Bourgeois. Celý štáb, vrátane hercov, musel po ukončení nakrúcania podpísať zmluvu o mlčanlivosti, ktorá im naveky zakazuje poskytnúť tlači akékoľvek vysvetlenia scény s pavúkom.

Foto: Distribútor (Pathé Entertainment One)

Villeneuvova tvorba siaha za hranice, ako nezávislej kinematografie, tak aj blockbustrového Hollywoodu. Presvedčil nás o tom v mnohých snímkoch, no hlavným dôkazom je práve Blade Runner 2049. Film, ktorého pokračovanie snáď spracoval ešte lepšie, ako Ridley Scott v 80. rokoch. Svoj talent však utvrdil aj pri titule Enemy. Ten sa skončil pomerne absurdnou scénou, ktorú by ste si len ťažko dokázali vysvetliť racionálne.

Viac vám už však nemôžeme prezradiť, ak sa chceme vyhnúť spoilerom. Ak ste už však film videli, jedno z jeho možných vysvetlení nájdete pod trailerom.

Režisér  Denis Villeneuve v niekoľkých rozhovoroch zopakoval tú istú vetu. Celý film má byť reprezentáciou Adamovho podvedomia, ktoré bojuje samo zo sebou. Scény s dvojníkom, ktoré sa vo filme odohrávajú, tak nie sú skutočné, ale ide len o morálnu dilemu, ktorú prežíva hlavný hrdina. Tá je veľmi jednoduchá. Má zostať so svojou manželkou a opustiť milenku, alebo pokračovať v rozpoltenom živote? Samozrejme, pavúka objasniť nedokážeme, avšak všetko nasvedčuje tomu, že má ísť o vizuálnu metaforu, ktorou režisér znázorňuje materstvo.

IMDB

Ak vás článkov zaujal, pozrite sa aj na naše ďalšie tipy na filmy, spomedzi ktorých by ste rozhodne nemali zmeškať Blok 99 či titul Cloverfield.

Uložiť článok

Najnovšie články